Termín:
27. 10.–30. 10. 2016
Počet dní:
4 (čt–ne)
Počet nocí:
3
Doprava:
letecky Praha
Strava:
snídaně
Cena za osobu:
Nezávazná objednávka

Popis ubytování a programu zájezdu

Popis zájezdu:

Turecko – pověstmi opředená země, kde se tradice snoubí s moderními západními vlivy. Svojí polohou, rozlohou (780 000 km2) a počtem obyvatel (74 miliónů) patří mezi nejvýznamnější v celém regionu východního Středomoří a Blízkého východu. Istanbul je jedním z mála měst na světě ležících na dvou kontinentech – Asii a Evropě. Oba kontinenty spojuje a zároveň rozděluje úžina Bospor. Tato strategická mořská úžina je dopravně velmi využívaná, spojuje Černé moře s Marmarským. Její název znamená „Ten s úzkým hrdlem“. Hloubka tohoto průlivu činí 118 metrů, dlouhý je 31,5 kilometrů. Podle pověsti přepluli Bospor jako první Argonauti hledající zlaté rouno. Historie Istanbulu sahá až 2 000 let před náš letopočet. Město samo nabízí takřka nepřeberné množství památek. Připomeňme jen například chrám Hagia Sofi a, který byl symbolem byzantské říše a po tisíc let i největší stavbou na světě. Pod vedením Anthemia z Trallei jej stavělo 10 000 dělníků celých pět let.

Program zájezdu

1. den
Odlet z Prahy do Istanbulu, transfer do hotelu, ubytování, úvodní schůzka a seznámení s programem. V pozdním odpoledni se s průvodcem můžete vydat na zhruba 2 hodinovou pěší vycházku po okolí, kde se vám dostane základní orientace, seznámení s polohou a dostupností hlavních památek.

2. den
Po snídani se s průvodcem fakultativně můžete zúčastnit prohlídky nejvýznačnějších památek centra Starého města, např. náměstí Sultana Ahmeda. Dále bude následovat prohlídka pozůstatků římského závodiště – Hipodromu a komplexu jedinečné Modré mešity. K chrámu Boží moudrosti, který je protipólem Modré mešity, se dostanete parkem, ve kterém budete moci obdivovat dokonale zrekonstruovanou stavbu tureckých lázní. Poté bude vyhrazen čas na oběd. Odpoledne byste neměli vynechat návštěvu největšího a nejvýznamějšího muzea, památky na velkou Osmanskou říši, skvost světské architektury – sultánský palác Topkapi. V podvečer se zastavíte na Grand Bazaru, největším krytém tržišti Orientu. V ceně nejsou vstupy do památek.

3. den
Pokud se po snídani nerozhodnete pro individuální program, můžete se s naším průvodcem vydat na celodenní výlet. Zaplatíte pouze případné vstupy a jízdné v městské dopravě. Prohlídka začíná u vlakového nádraží Sirkei, okolo osmanské mešity a Egyptského trhu se dostanete do přístaviště, odkud se lodí přeplavíte do asijské části města. Podél břehu Bosporu se příjemně projdete k majáku Dívčí věž, kde se vám otevře nádherný výhled na Staré město, Bospor a Marmarské moře. Lodí se poté vrátíte do Evropy, do přístaviště Kabataş, odkud se metrem přesunete na náměstí Taksimí. Projdete se třídou Istiklal Caddesi, plnou kaváren, obchodů a elegantních domů z přelomu 19. a 20. století, dojdete až ke Galatské věži.

4. den
Projdeme kolem Princovy mešity a navštívíme dům Vefa Bozacisi, v němž se již od roku 1876 vyrábí a podává místní kulinářská specialita Boza. Nápoj z hrubé pšenice, který vzniká fermentací. Obsahuje mnoho minerálů a vitamínů. Dále budeme pokračovat kolem akvaduktu ke čtvrti Fatih. Navštívíme náměstíčko plné restaurací, které podávají menu ze specialit východního Turecka. Následovat bude prohlídka mešity Zeyrek Molla Camii, která byla v byzantských dobách známá jako klášter Pantokrator. Z terasy je nádherná vyhlídka na mešitu Sulejmaniye a nedalekou zátoku Zlatý roh a Bospor. Budeme bloudit uličkami konzervativní muslimské čtvrti Fatih a ty nás přivedou až k obrovské mešitě sultána Mehmeda II. Fatiha, sultána Dobyvatele. Původně na zdejším místě stál Chrám svatých apoštolů ze začátku 3. st., bylo to pohřební místo byzantských císařů. V odpoledních hodinách transfer na letiště, odlet do Prahy.

4. / 5. den
V případě 5 denního zájezdu. Individuální volno. V odpoledních hodinách transfer na letiště, odlet do Prahy.

Minimální počet účastníků nutných k realizaci zájezdu 20 osob. Změna programu vyhrazena.

Obsah ceny

Základní cena zahrnuje

 • Leteckou dopravu Praha – Istanbul – Praha v ekonomické třídě s Turkish Airlines,
 • 3 nebo 4 noclehy v hotelu 3* se snídaní,
 • služby česky hovořícího průvodce,
 • 2 výlety s průvodcem a výkladem v češtině,
 • transfery z/na letiště, zákonné pojištění CK.

Základní cena nezahrnuje

 • Cestovní pojištění
 • fakultativní služby.

Nabídka fakultativních večerních programů:

 • turecké lázně – Hamamm – cena od 25 €
 • podvečerní či večerní plavba po Bosporu
 • čajovna s vodní dýmkou
 • vystoupení tančících dervišů – cena od 20 €
 • večerní plavba po zátoce Zlatý roh s návštěvou posvátného místa pro věřící celého světa – EYÜP – cena od 10 €

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře. Kategorie hotelu a informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající cestovní kanceláře. Doklady o pojištění jednotlivých cestovních kanceláří naleznete zde. Pořádání tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami cestovní kanceláře, která zájezd organizuje. Tento zájezd pořádá cestovní kancelář Exim tours. Upozorňujeme, že cestovní kancelář si z důvodů uvedených v obchodních podmínkách vyhrazuje právo změny podmínek pořádání zájezdu a právo zájezd zrušit i po uzavření cestovní smlouvy.

Turecko

Turecko je zemí Orientu, která vzhledem k poloze na pomezí dvou kontinentů, je přepestrou směsicí a přebohatou pokladnicí kultur, tradic a historie, lákající k poznání. Již při vyslovení jména této země, mnohým z nás se vybaví nekonečné dlouhé pláže a příjemně hřejivé paprsky slunce, klikaté uličky bazarů, přeplněné výlohy místních vyhlášených zlatníků, světoznámé pestrobarevné koberce, kterými své paláce zdobí monarchové po celém světě, smlouvání při nákupech suvenýrů, sladká vůně jasmínu a baklavy pouličního prodejce… Turecko se však pyšní také jednou z nejstarších historií vůbec. Vždyť právě na území dnešního Turecka se vyvíjely nejstarší civilizace lidstva. Postupem času a během let a staletí tak Chetité, Peršané, Trójané, Řekové i Římané a mnohé další civilizace zde zanechali stopy svých kultur a předurčili toto území jedním z nejzajímavějších pro historiky a milovníky dějin vůbec.


ORIENTÁLNÍ ISTANBUL ***

Číslo zájezdu: 573286
Turecko, Istanbul