Termín:
1. 7. – 9. 7. 2017
Počet dní:
9 (so – ne)
Počet nocí:
8
Doprava:
autobusem
Strava:
polopenze
Cena za osobu:
Nezávazná objednávka

Popis ubytování a programu zájezdu

Popis

SARAJEVO • PODGORICA • SKADAR • ROZAFAT • KRUJA • TIRANA • DRAČ • BERAT (UNESCO) • GJIROKASTËR (UNESCO) • TEPELENË • APOLLÓNIA • OHRIDSKÉ JEZERO • LIN • OHRID • SKOPJE

1. den

V brzkých ranních hodinách vyjedeme z Prahy, Brna, Břeclavi a Bratislavy (další nástupní místa trasy 1, 2, 3, 5 - mimo Plzeň, 6). Naše cesta povede přes Maďarsko a Chorvatsko do hlavního města Bosny a Hercegoviny – Sarajeva. Ubytování.

2. den

Dopoledne věnujeme prohlídce Sarajeva. Město budované za tureckého panství, nesoucí si dědictví orientálního koloritu, patří k nejhezčím evropským hlavním městům a hostilo i zimní olympiádu v roce 1984. V historickém centru města objevíme bývalou radnici stavěnou našimi krajany a novorenesanční Národní divadlo, Latinský most z roku 1565 i místo, odkud vystřelil Gavrilo Princip na následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este. Samozřejmě také uvidíme významné muslimské památky, mešity Aliho a Gazi Husreva z 16. století, tržiště Baščaršija, kryté tržiště Bezistan, pravoslavnou i katolickou katedrálu, synagogu i válečné hřbitovy. Odpoledne budeme pokračovat v cestě po území Bosny a Hercegoviny přes malebný národní park Sutjeska do Černé Hory, kde v jejím hlavním městě Podgorica přenocujeme.

3. den

Po snídani přejedeme do Albánie, kde nás přivítá město Shkodër (česky Skadar), které navštívíme. Dopoledne navštívíme pevnost Rozafat, která se majestátně tyčí nad městem Skadar. Strategické místo 130 m nad hladinou moře u soutoku řek Drina, Kira a Buna bylo podle vykopávek osídleno už v době bronzové. Později si zde Illyrové postavili pevnost, kterou pak osídlili Benátčané a Turci. Všechny tyto národy se podepsaly na architektonickém vzhledu pevnosti, ze které se dodnes bohužel dochovaly jen rozvaliny. Z nich je však pěkný výhled na město i na Skadarské jezero hraničící s Černou Horou. V areálu dnes najdeme pobořený kostel, mohutné hradby, skladiště, vězení i hradní muzeum s restaurací. Nedaleko citadely se nachází Olověná mešita z 18. století. Místní legenda praví, že původní pevnost dostala své pojmenování podle ženy, která je zde zazděna. Tou měla být manželka jednoho z bratrů, který pevnost stavěl. Po krátké zastávce v centru Skadaru se cestou do hlavního města Albánie Tirana, zastavíme ještě ve starobylém městě Kruja, kde žil a bojoval proti Turkům národní hrdina Albánie, Skanderbeg. Při podvečerní procházce po centru města Tirana se seznámíme s dějinami a hlavními zajímavostmi města. Ubytování.

4. den

Po snídani navštívíme město Durrës – česky Drač s monumentálním amfiteátrem. Tento amfiteátr byl postaven v 1. století a v současnosti usiluje o zápis na seznam památek UNESCO. Při návštěvě města se také podíváme na skvělé nově otevřené archeologické muzeum a na jeho historické centrum. Poté přejedeme do města Berat, které leží v centrálně-jižní části Albánie. Toto město je také nazýváno Albánský Bělehrad, je nejstarším a nejkrásnějším albánským městem a je zapsáno v seznamu kulturního dědictví UNESCO. Dělí se na horní (opevněné) město s převážně křesťanským obyvatelstvem, rušné dolní město obývané muslimy a další křesťanskou čtvrť na druhé straně řeky. Berat je oblíbeným cílem výletů pro svoji romantickou polohu i pro řadu památek (kostelíků, mešit i světských staveb) spojených s oběma náboženstvími. V pozdním odpoledni pak zamíříme k albánské riviéře, kde poblíž města Vlora ve Valonském zálivu budeme ubytováni.

5. den

Tento den věnujeme výletu do města Gjirokastër, do města bílých střech s majestátním hradem a překrásnými domy, typickými pro jihoalbánskou architekturu. Malebné město je na seznamu UNESCO, navštívíme zde hrad i etnografické muzeum, původně rodný dům diktátora Envera Hodži. Na zpáteční cestě se zastavíme v městě Tepelenë, v rodišti svébytného Ali paši tepelenského, známého i z románu hrabě Monte Christo. Návrat na ubytování poblíž města Vlora.

6. den

Dopoledne, ještě v Albánii, navštívíme jednu z význačných albánských archeologických lokalit v kraji Fier, jedná se o pozůstatky starověkého města Apollónia. Toto antické město založené již v 6. století př. n. l. řeckými osadníky bylo význačným přístavem a střediskem vzdělanosti, v době římské dokončoval zde své vzdělání i pozdější první římský císař Augustus. Součástí památkového komplexu je i pravoslavný klášter ze 14. století. Po prohlídce Apollónie pak už budeme směřovat k Ohridskému jezeru do Makedonie, jednomu z nejstarších jezer na světě (spolu s Bajkalem, Titicacou a Tanganikou). Budeme mít možnost ochutnat věhlasné korány (ohridské pstruhy), kteří žijí v jezerních průzračných vodách, v rybářské vesničce Lin, kde se také nachází vykopávky s antickými mozaikami. Poté odjedeme do makedonského Ohridu, kde se ubytujeme.

7. den

Tento den strávíme v Ohridu. Podnikneme plavbu po Ohridském jezeře ke klášteru sv. Naoma. Odpoledne se vrátíme do Ohridu, místa kde působili sv. Kliment a Naum, žáci sv. Cyrila a Metoděje. Lodičkami se můžeme vydat k pramenům Černého Drinu, bude možnost se i vykoupat v jezeře a posedět si v kouzelných restauracích u jezera. Na břehu jezera se nachází řada obchůdků s místními suvenýry, z nichž nejoblíbenější jsou šperky z „ohridských perel.“ Navštívíme katedrální chrám sv. Sofie, malý kostelík sv. Jana Kaneo postavený na útesu nad Ohridským jezerem a nově obnovený kostel sv. Klimenta a sv. Pantelejmona. V kostele sv. Bohorodičky uvidíme velmi vzácné fresky. Budeme mít také možnost vykoupat se v jezeře a večer se projít po promenádě. Návrat na ubytování v Ohridu.

8. den

Ráno se už vydáme na cestu k domovu. Uskutečníme ještě krátkou zastávku v hlavním městě Makedonie Skopje. Projdeme se přes slavný kamenný most a náměstí Makedonia s památníkem Alexandra Velikého a cara Samuela. Prohlédneme si centrum Matky Terezy, kostely sv. Klimenta a sv. Spasitele, a také tržiště Bitbazar. Poté už budeme projíždět Srbskem, Maďarskem a Slovenskem.

9. den

Návrat do Brna v ranních hodinách, následně do Prahy.

Obsah ceny

Základní cena zahrnuje

  • ubytování na příslušný počet nocí
  • vybraný typ dopravy a stravování
  • pojištění zájezdu proti úpadku cestovní kanceláře

Základní cena nezahrnuje

  • jednolůžkový pokoj (os/pobyt) - 2200,- Kč
  • pojištění léčebných výloh a storna (os/pobyt)

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře. Kategorie hotelu a informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající cestovní kanceláře. Doklady o pojištění jednotlivých cestovních kanceláří naleznete zde. Pořádání tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami cestovní kanceláře Travel 2002, která zájezd organizuje.

  • Lokalita dle CK: Dle popisu
  • Místo dle CK: Apollonia, Berat, Drač, Gjirokastër, Kruja, LIN, Ohrid, Ohridské Jezero, Podgorica, ROZAFAT, Sarajevo, Skadar, Skopje, Tepelenë, Tirana
Informace o slevách

SARAJEVO, ALBÁNIE A MAKEDONIE

Číslo zájezdu: 731152
Albánie, Apollonia, Berat, Drač, Gjirokastër, Kruja, LIN, Ohrid, Ohridské Jezero, Podgorica, ROZAFAT, Sarajevo, Skadar, Skopje, Tepelenë, Tirana

Všechny termíny a možnosti (1)