Finsko - základní charakteristika teritoria, ekonomický přehled

MZV: Souhrnná teritoriální informace

Základní údaje
Hlavní město Helsinky
Počet obyvatel 5,57 mil.
Jazyk úřední jazyky finština, švédština, angličtina široce rozšířená
Náboženství evangelické luteránské (68 %), řecké pravoslavné (1 %)
Státní zřízení parlamentní republika
Hlava státu Sauli Niinistö
Hlava vlády Petteri Orpo
Název měny Euro (EUR)
Cestování
Časový posun + 1 hodina
Kontakty ZÚ
Velvyslanec Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA
Ekonomický úsek Ing. Daniel Horák
Konzulární úsek Ing. Martin Skládal
CzechTrade Mgr. Tomáš Rousek
Czechinvest ne
Ekonomika 2022
Nominální HDP (mld. USD) 292,40
Hospodářský růst (%) 2,30
Inflace (%) 7,17
Nezaměstnanost (%) 6,80

Finsko je parlamentní demokracií, kde je výkonná moc soustředěna do rukou vlády, prezident má výraznější roli pouze v zahraniční politice. V čele současné vlády stojí od června 2023 premiér Petteri Orpo, prezidentem je od března 2018 již podruhé Sauli Niinistö. V jednokomorovém parlamentu se tradičně ustavují široké koalice napříč politickým spektrem. Pro politický proces je typická snaha dosáhnout konsenzu, zejména v základních bezpečnostních otázkách, stejně jako maximální transparentnost směrem k veřejnosti, jež stojí za všeobecnou důvěrou v instituce i v politiku jako takovou.

Finsko patří do vnitřního trhu EU a řadí se mezi vysoce rozvinuté, industrializované a inovativní ekonomiky s volným trhem. Svou ekonomickou výkonností se Finsko řadí ke světové špičce. Klíčovými ekonomickými sektory jsou telekomunikace, elektronika, průmyslová výroba (zpracování dřeva a kovů) a strojírenství. Zásadní je silná orientace na inovace, zelenou technologickou transformaci a digitalizaci. Finsko musí i nadále čelit tlaku na udržitelnost veřejných financí zejména v důsledku nepříznivého demografického vývoje a potýkat se s některými již chronickými problémy jako např. dlouhodobě nízkým růstovým potenciálem, nízkou produktivitou práce, strukturální nezaměstnaností, nedostatečnými investicemi, neefektivním trhem práce apod. Pod tlakem je také exportně orientovaný průmysl, který čelí jak mezinárodní konkurenci, tak i vysoké úrovni mezd.

Finská ekonomika přestála relativně dobře koronavirovou pandemii i dopady války na Ukrajině, krátkodobé ekonomické vyhlídky jsou však v důsledku energetické krize spíše nepříznivé a očekává se slabá recese. V roce 2021 vzrostl HDP o 3,5 %, v roce 2022 o 2,3 %, koncem roku však růst klesal až téměř na nulu. Hlavním důvodem zastavení růstu je právě energetická krize a narušení dodavatelských řetězců. V letošním roce se předpokládá růst o 0,2 %.

V rámci obchodních jednání je velmi důležitá transparentnost, věcnost, strukturovanost, spolehlivost a dochvilnost. České podnikatele může někdy u finských partnerů překvapit přímočarost, neformálnost, uvolněnost, smysl pro humor, nedávání najevo společenského a finančního statutu či důsledná snaha o rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem.

ČR má s Finskem poměrně výrazně kladné saldo obchodní bilance. Největší položkou dovozu z Česka do Finska, a také tahounem příznivého salda, jsou motorová vozidla. Nejvíce se vzájemně obchodují mechanické stroje a přístroje (vč. elektronických). Další dominantní importní komoditou z ČR jsou výrobky ze železa a oceli; obdobně úspěšnou komoditou finského exportu do ČR je papír a karton.

Perspektivními obory pro český export jsou energetika, ICT, elektronika, kyberbezpečnost, obranný a bezpečnostní sektor, stavebnictví, zdravotnictví a farmacie, železniční sektor a výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání. Příležitosti je však kromě uvedených sektorů potřeba hledat i v řadě dalších oborů, kde je ve Finsku silná poptávka po inovativních produktech a řešeních s vysokou přidanou hodnotou (např. cirkulární ekonomika, recyklace, likvidace a upcyklace odpadu, inovativní zpracování a využití dřeva aj.).