Albánie - základní charakteristika teritoria, ekonomický přehled

MZV: Souhrnná teritoriální informace

Základní údaje
Hlavní město Tirana
Počet obyvatel 2,76 mil.
Jazyk albánština
Náboženství islám (60 %), katolíci (10 %), pravoslavní (7 %)
Státní zřízení parlamentní republika
Hlava státu Bajram Begaj
Hlava vlády Edi Rama
Název měny albánský lek (ALL)
Cestování
Časový posun ne
Kontakty ZÚ
Velvyslanec Mgr. Karel Urban
Ekonomický úsek Ing. Petr Vlk
Konzulární úsek Ing. Irena Žižka
CzechTrade ne
Czechinvest ne
Ekonomika 2022
Nominální HDP (mld. USD) 18,71
Hospodářský růst (%) 3,7
Inflace (%) 6,70
Nezaměstnanost (%) 7,60

Albánie patří mezi nejchudší evropské státy s rozvíjející se ekonomikou, s významným podílem zemědělství a cestovního ruchu. Státním útvarem je parlamentní republika. Exekutivní moc má vláda, zejména pak její předseda. Albánie je od roku 2014 kandidátskou zemí EU, přístupová jednání byla zahájena v červenci 2022.

Albánská ekonomika má nevyváženou strukturu, a proto je do velké míry závislá na vnějších vlivech. Hlavní podíl na tvorbě HDP má zemědělství a turistika. Exportní výkonnost je slabá, exportuje se pouze 30 % vytvořeného zboží a služeb. Dovoz zboží je dvakrát vyšší než vývoz. Největším obchodním partnerem je EU. Pasivní saldo obchodní bilance promítající se do běžného účtu platební bilance vyrovnávají příjmy ze služeb v oblasti cestovního ruchu a remitence Albánců pracujících v zahraničí (zejména EU a GB), které tvoří 15 % HDP. Hlavním nerostným bohatstvím země je ropa, měď a další barevné kovy. Klíčové a perspektivní sektory albánské ekonomiky pro rozvoj jsou zemědělství, turistika, dopravní infrastruktura, obnovitelná energetika a těžba nerostných surovin.

Českým firmám se otevírají příležitosti v oblasti rekonstrukce železnic a jejich vozového parku, inteligentních systémů silniční dopravy, výstavby nových letišť a přístavů. Další příležitosti se nabízejí v sektoru energetiky, kde dochází k rozvoji solárních a větrných elektráren, a dále v dodávkách strojů a zařízení pro důlní a těžební průmysl.

Potenciál dlouhodobého růstu je limitován masivním odlivem kvalifikované pracovní síly do zahraničí a neschopností státních struktur kontrolovat šedou ekonomiku, která činí až 50 % HDP. Země se potýká s vysokou mírou korupce a slabou vymahatelností práva. Podnikatelské prostředí je komplikované, silné propojení politiky a místních firem znevýhodňuje zahraniční konkurenci v obchodě i investicích. Ke vstupu na trh je pro českou firmu nezbytný zkušený a obchodně i politicky vlivný místní partner.

Válka na Ukrajině nemá na albánskou ekonomiku výraznější vliv (kromě nárůstu inflace), protože Albánie nebyla závislá na ruských energiích a její obchod s Ruskem byl zanedbatelný. S poklesem HDP v pandemickém roce 2020 se ekonomika vyrovnala zvýšením investic státu na úkor svého zadlužení. Nárůst dluhu však není natolik výrazný, že by mohl ovlivnit úvěrové riziko země. V roce 2022 ekonomika zaznamenala podle údajů vlády hospodářský růst ve výši 4,8 % (EIU 3,7 %), pro rok 2023 se očekává hospodářský růst ve výši 4,1 % (vláda), resp. 2,4 % (EIU). Průměrná inflace za rok 2022 byla ve výši 6,7 %, na rok 2023 odhaduje vláda průměrnou inflaci ve výši 3,6 % (EIU 5 %). Nezaměstnanost v roce 2023 a dalších letech mírně poklesne.