Belgie - víza - režim vstupu
Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily
V souvislosti se vstupem České republiky do Evropské unie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18. Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států".
Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.
Při pobytu delším než tři měsíce je třeba na místním úřadě ("commune") udělat prohlášení o příjezdu (declaration d´ arrivée) a následně požádat o povolení k pobytu. Belgie bude v brzké době transponovat směrnici Evropského parlamentu a Rady 2004/38/ES, která umožňuje pobyt občanů Unie na území jiného členského státu, pokud jsou v hostitelském členském státě zaměstnanými osobami nebo osobami samostatně výdělečně činnými nebo mají pro sebe a a své rodinné příslušníky dostatečné prostředky, aby se po dobu svého pobytu nestali zátěží pro systém sociální pomoci hostitelského členského státu, a jsou účastníky zdravotního pojištění, kterým jsou v hostitelském státě kryta všechna rizika.
Belgie oznámila, že zatím neotevře svůj pracovní trh žadatelům z nových členských států EU. Vzhledem k prodloužení přechodného období je tedy v případě pracovního poměru stále vyžadováno pracovní povolení. Od 1. června 2006 však bylo zjednodušeno vydávání pracovního povolení pro těžko obsaditelná místa.
Pro tuto skupinu je od 1. června 2006 vydáváno pracovní povolení typu B již během pěti pracovních dní, aniž by byl předem nutný průzkum trhu. Podle regionálních pracovních úřadů bude v Belgii těchto nedostatkových míst zhruba 60 000. Zahraniční pracovníci musí být nicméně vystaveni stejným pracovním i platovým podmínkám jako jejich belgičtí kolegové.
Mezi nedostatková zaměstnání patří například povolání architekta, inženýra, informatika, zdravotní sestry, účetní, sekretářky, povolání poradců a technického zaměření, překladatelů, učitelů cizích jazyků, zaměstnanců státní správy, instalatérů, elektrikářů, mechaniků, stavebních dělníků, zedníků a pomocného personálu.