Bhútán - specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před každou cestou do Bhútánu je doporučováno informovat se aktuálním vývoji situace, pokud jde o přírodní jevy a také případná bezpečnostní rizika. Vezměte v úvahu, že Česká republika zde nemá velvyslanectví. Pro Bhútán je akreditován zastupitelský úřad České republiky v Dillí.

Několik částí Bhútánu se nachází na vysoce aktivních tektonických zónách. Nedostatek vozidel a zdravotnických zařízení mohou zvýšit dopad případného zemětřesení v těchto oblastech..

Monzunové deště způsobují sesuvy půdy, které mohou odříznout některé silnice i na několik dní.  Proto zejména od července do října  sledujte zpravodajství a dbejte zvýšené opatrnosti.

Silniční nehody jsou v Bhútánu jednou z největších příčin zranění či dokonce smrti.  Dodržujte rychlostní limity a ujistěte se, že máte odpovídající pojištění. Vyhněte se cestování v noci.

V Bhútánu se téměř nesetkáte s pouličními protesty, demonstracemi či násilnostmi. Kriminalita v Bhútánu je minimální a omezuje se zejména na drobné krádeže. Ztráta či odcizení cestovního dokladu musí být nahlášena nejbližší policejní stanici a velvyslanectví ČR v Dillí. Celková bezpečnostní situace zůstává bezproblémová.

Do mnoha oblastí Bhútánu není cizincům vstup povolen. V principu platí, že cizinci se mohou pohybovat jen po známých turistických trasách. Mimo tyto trasy existuje množství zajímavých chrámů a klášterů, které stále plní svou původní funkci, takže přístup cizincům je umožněn pouze na zvláštní povolení.

V Bhútánu platí zákaz kouření v restauracích, dopravních prostředcích a na jiných veřejných místech. Při porušení tohoto zákazu hrozí pokuta ve výši 500,- bhútánských ngultrumů (cca 200,- Kč).

V rámci konzulární spolupráce států Evropské unie bylo dohodnuto, že v Bhútánu bude asistenci poskytovat zástupce Rakouska. V případě, že se dostanete do potíží, kontaktujte se žádostí o pomoc vedoucího Rakouské koordinační kanceláře Rakouské rozvojové agentury v Bhútánu pana Dr. Johannese Bindera. Kontaktní údaje na něj jsou následující:

Dr. Johannes Binder, , Counsellor, Resident Coordinator, P.O.Box 307, Thongsel Lam, Lower Motithang, Thimphu, 11001 BHUTAN; telefon: +975 2 32 44 95, mobil: +975 2 17 110 128, fax: +975 2 32 44 96, e-mail: thimphu@ada.gv.at (kopii prosím zašlete na newdelhi@embassy.mzv.cz).

Austrian Coordination Office of the Austrian Development Agency

Thongsel Lam, Lower Motithang, Thimphu

Telefon:          +975 2 32 44 95

Fax:                 +975 2 32 44 96

Email:             thimphu@ada.gv.at

Vedoucí:         Dr. Johannese Binder

Funkce:           Counsellor, Resident Coordinator                

 

K dispozici je Vám Velvyslanectví České republiky v Dillí s těmito kontaktními údaji:

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi

Telefon:          +91-11-2415 5200

Fax:                 +91-11-2415 5270

Nouzová linka: +91-99-10999460

Email:             newdelhi@embassy.mzv.cz

Konzulární úsek:        consular_delhi@mzv.cz

Vedoucí:         Milan Hovorka

Funkce:           VZÚ

 

Obecné informace, měna

Ve větších městech se domluvíte anglicky. Neočekávejte však, že tímto jazykem hovoří všichni místní obyvatelé.
 

Časový posun proti České republice je v zimě pět hodin a v létě čtyři hodiny.

V Bhútánu se platí místní měnou (1 ngultrum) nebo indickými rupiemi (1 indická rupie = 1 ngultrum). Bezproblémová je výměna amerických dolarů či EUR. Turisté mohou vyměnit cestovní šeky nebo hotovost v Bank of Bhutan (BOB) nebo v Bhútánské národní bance (BNB) a v hotelích. Používání kreditních karet není  zatím příliš rozšířeno. Většinou  hotely a obchody orientované na zahraniční turisty přijímají platební karty. Převod peněz prostřednictvím Western Union zajišťuje General Post Office v Thimphu

Ubytování

Turistika se rozvíjí pomalu. Lepší hotely existují v hlavním městě Thimphú či v Paro. Relativně dobré hotely jsou ještě ve městech Bumthang, Tongsa, Mongar a Tashigang.  Vzhledem k tomu, že turisté mohou navštívit Bhútán pouze jako členové zájezdu organizovaného turistickou kanceláří, ubytováni jsou již v hotelích, které jsou součástí zaplaceného balíčku služeb. 

Podnebí a počasí

Vhodná doba pro cestování do Bhútánu je v období od března do května a od září do listopadu. Bhútán leží na jižních svazích Vysokého Himálaje, jehož mnohé vrcholy na hranicích s Čínou přesahují 7 000 metrů nad mořem. Podnebí je monzunové, ve velehorách extrémně chladné, vysokohorské. Nejvíce srážek přinášejí letní monzunové deště od července do října.

Doprava a telekomunikace

Mezi Parem a několika dalšími městy existuje letecké spojení. Před nástupem cesty se vždy informujte o aktuálním vývoji počastí nad oblastí, do které směřujete. Železniční síť v Bhútánu neexistuje. Silniční síť je velmi nerozvinutá a její kvalita je slabá. Hlavní silnice mají zpevněný povrch. V horském terénu je kvůli počasí často snížena viditelnost, navíc existuje hodně nepřehledných zatáček a úzkých míst. Je možné cestovat autobusy nebo si najmout auto s řidičem.

Telefonické a faxové spojení do zahraničí nemusí být dostupné na všech místech.  Pokrytí internetem se postupně rozšiřuje.  Mezinárodní telefonní kód Bhútánu je 975. Upozorňujeme, že mobilní telefony ve větších výškách nefungují. Doporučujeme, aby cestovatelé byli na tuto situaci připraveni a vybavili se například satelitními telefony. V případě, že do Bhútánu  tranzitují přes Indii, nelze sebou satelitní telefon brát. Jeho vlastnictví na území Indie je zakázané, a to i v případě tranzitu. Za vlastnictví satelitního telefonu hrozí vysoké pokuty i možné tresty odnětí svobody.

Hygienické podmínky
 

Při cestování do Bhútánu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Nelze vyloučit výskyt bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflory. V Bhútánu se může ve zvýšené míře vyskytnout i horečka dengue. Je třeba sledovat aktuální varování zveřejňovaná na webové stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

Strava

Je zapotřebí uplatňovat zvýšené požadavky na stravovací návyky.. Je třeba dbát zvýšené pozornosti na výběr stravovacího zařízení. Hlavně ve větších městech však existují dobré a cenově dostupné restaurace s odpovídajícími hygienickými normami. Strava je hlavně rýžová, často silně kořeněná. Běžně je k dostání maso - vepřové, hovězí i drůbeží, v zimě i jačí. V sezóně je k dostání chutné ovoce.

Doporučuje se pít vodu z uzavřených lahví, jinak může hrozit riziko cholery. Bezpečný je i čaj a ovocné džusy. Alkohol je v Bhútánu většinou místní provenience. 

převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV