Termín:
29. 7. – 15. 8. 2018
Počet dní:
18 (ne – st)
Počet nocí:
17
Doprava:
letecky Praha
Strava:
bez stravy
Cena za osobu:
Nezávazná objednávka

Popis ubytování a programu zájezdu

Prošlapte Gruzínský Kavkaz křížem krážem. Nakoukněte do horských opevněných vesniček a ochutnejte speciality spolu s pohostinností a temperamentem místních Gruzínů. Překonejte hřebeny i údolí hor a přebroďte ledovcové řeky. Po horském putování naberete síly zpět na březích Černého moře i ve vyhlášených sirných lázní ve Tbilisi.

Prastará legenda říká, že když Bůh rozděloval půdu, Gruzíni chyběli, protože hodovali a pili na jeho počest. To Boha natolik potěšilo, že jim dal kus Země, který si chtěl nechat pro sebe.Gruzie je krásný stát situovaný v jihozápadní Asii, který je ohraničen Malým a Velkým Kavkazem. Západní část Gruzie omývá Černé moře. Ze severu sousedí s Ruskem, jižními sousedy jsou Ázerbájdžán, Arménie a Turecko. Součástí této krásné země jsou jednotlivé autonomní republiky Adžárie, Abcházie a Jižní Osetie. Gruzie láká cestovatele na svoji krásnou divokou přírodu, ale také na památky, kulturní bohatství a v neposlední řadě obyvatelstvo, které umí být až neskutečně přátelské.

Poznámka:Datum odletu a příletu se může změnit o cca +/- 3 dny v závislosti na konečném letovém řádu.Zájezdy pořádáme při obsazení minimálního počtu 4 osob.

Technická náročnost

Střední - lehký horský terén, lehké zajištěné cesty a ledovce, jízda na kole po zpevněných lesních cestách

Fyzická náročnost

Střední – Fyzická aktivita do 6 hodin denně ojediněle i více

Program
1. až 1 den

Odlet z ČR, Přílet Tbilisi/Kutaisi.Přílet do Kutaisi/Tbilisi. Následný přesun do centra Tbilisi, kde se ubytujete v malém hostelu s vlastní kuchyní. Příprava vybavení a nákup potravin před odjezdem do oblasti Tushetie. Večerní prohlídka města a ochutnávka gruzínských specialit a vín.

2. až 2 den

Přesun autobusem/maršrutkou do městečka Telavi, kde přesednete na terénní vůz, odkud vyrazíte přes horský průsmyk Abano Pass cca 2900 m.n.m. (nejvyšší průjezdní bod celého Kavkazu) do malebné horské vesničky Upper Omalo, kde se nachází středověká pevnost Keselo. Po cestě se budou otevírat krásné výhledy na hřebeny kavkazských hor.

3. až 3 den

První, méně náročná etapa treku (cca 17-20km) vedoucí z Omala, přes nádhernou vesnici Dartlo, Vás zavede až do vesnice Chescho. Bude Vás čekat překonání horského hřebene s výhledy do rozlehlého údolí řeky Alazani. Spát budete ve stanech, připravíte si něco dobrého k jídlu. Večer si můžete vyprávět u ohně a čerpat energii na následující den.

4. až 4 den

Druhý den treku Vás provede malebnými horskými vesnicemi Parsma, Girevi a Chontio, které jsou protkané typickými strážními věžemi. Přes den bude možnost občerstvit se v některé z vesnic. Etapu zakončíte lehkým stoupáním pod horský průsmyk Atsunta Pass 3431m.n.m. do základního tábora, kde opět načerpáte síly na závěrečnou, nejtěžší etapu treku.

5. až 5 den

Následující den budete zdolávat přechod horského sedla Atsunta Pass ve 3431 m. n m., které spojuje historické gruzínské oblasti Tušetie a Chevsuretie. Tento den bude náročný, bez možnosti se občerstvit v guesthousu, jelikož budete celý den obklopeni pouze divokou přírodou kavkazských hor. Když budete mít štěstí, narazíte na pastevce s jeho stádem ovcí, který Vám nabídne kousek domácího sýru, nebo v horách neodmyslitelnou domácí pálenku Čaču. Kempovat budete opět u ohně s vlastní polní kuchyní pod Atsunta Passem.

6. až 6 den

Poslední a nejlehčí den treku budete klesat od Atsunta Pass. Červeně značená stezka Vás povede přes vesnice Ardoti, Mutso 1800 m.n.m. (středověká vesnice s velmi zachovalými strážními a obrannými věžemi). Zároveň si zde můžete prohlédnout i takzvané 'mrtvé domky,' do kterých chodili místní umírat na nejrůznější nemoci jako TBC, mor, apod. a jejich ostatky jsou zde dodnes. Trek zakončíte ve vesnici Shatili, která je jedna z nejhezčích a nejvíce zachovalých v celé Gruzie (UNESCO). Zde budete mít možnost přespat v jedné z věží a načerpat tak středověkou atmosféru těchto obydlí (50lari/os.).

7. až 7 den

Odpočinkový den s přesunem autobusem/maršrutkou zpět do Tbilisi. Po cestě možnost zastavit na koupání u vodní přehrady Jinvali s pevností Ananuri. Večerní návštěva sirných lázní, kde budete moci zaslouženě zrelaxovat celé tělo po náročném programu v horách.

8. až 8 den

(Rezervní den v případě, že by se trek v horách protáhl.)Fakultativní výlet v okolí Tbilisi, koupaní u Tbilisi Sea, návštěva památek Tbilisi (kostel nejsvětější trojice, pevnost Narikala, Staré město, původní hlavní město Mtskheta, kostel Jvari s výhledem na soutok řek Aragvi a Mtkvari).

9. až 9 den

Nákup potravin a příprava na další část treku. Fakultativní výlet po okolí Tbilisi.

10. až 10 den

Přejezd autobusem/maršrutkou (v případě, že se trefíme do termínu, je možno využít vnitrostátní let Tbilisi – Mestia za cca 75lari/os., který létá pouze jednou týdně) z Tbilisi do Mestie ve Svanetii. Ubytujeme se v malém místním penzionu. V podvečer si uděláme prohlídku místních kamenných věží a ochutnáme speciality z této oblasti Gruzie.

11. až 11 den

První zahřívací den treku v oblasti Svanetie nás provede z Mestie 1400m.n.m., přes horské sedlo ve výšce 2000m.n.m., s následným klesáním až do vesnice Zhabeshi 1700m.n.m., kde budeme tábořit na konci vesnice u posledního stavení s výhledem na celou vesnici i horský masív na protějším kopci. Po cestě se můžeme občerstvit v malém 'pivním baru' v jedné z průchozích vesnic Lakhiri.

12. až 12 den

Druhý den treku budeme dopoledne pokračovat ze Zhabeshi 1700m.n.m. přes druhý horský hřeben do 2450m.n.m., s následným sestupem do vesnice Adishi 2000m.n.m., kterou pouze projdeme (možnost dokoupit pár drobností na občerstvení). V odpoledních hodinách budeme pokračovat dále podél řeky, téměř až k jejímu brodu Adishchala, který se nachází pod horou Tetnuld 4858m.n.m. Čerpat síly a kempovat budeme u ohně s večeří z vlastních zdrojů.

13. až 13 den

Jako osvěžení nám bude brzy ráno dopřáno brodění řeky 2200m.n.m. s následným náročným stoupáním do horského sedla ve výšce 2700m.n.m.. Dále nás bude čekat už jen klesání přes opuštěnou vesnici Khalde až do Iprali 1900m.n.m, kde budeme nocovat v místním guesthousu na zahradě. Zde si můžete dopřát teplou sprchu, pivo a něco teplého k jídlu z místní kuchyně.

14. až 14 den

Závěrečný a nejméně náročný den treku vyrazíme z Iprali do vesnice Ushguli 2200m.n.m.. Je to skupina čtyř vesnic nacházejících, se v údolí podél horního toku řeky Inguri a na úpatí nejvyšší gruzínské hory Shkhara 5201m.n.m.. Zapsána je na seznamu UNESCO jako nejvýše položená a trvale obydlená vesnice v Evropě. Zde se ubytujeme v místním kempu. Zájemci ještě mohou vyrazit na krátkou túru nalehko k 7 km vzdálenému ledovci Shkara.

15. až 15 den

Následující den se přesuneme autobusem/maršrutkou z Ushguli do Mestie, kde přesedneme směr Zugdidi a Batumi. V odpoledních hodinách se již budeme moci zrelaxovat u Černého moře v letovisku přezdívanému 'Las Vegas Gruzie' - Batumi. Toto město je nejkrásnější ve večerním světle. Proto si i my nenecháme ujít noční procházku bulvárem, který má přes 5km.

16. až 16 den

Volný den u moře pojmeme jako relaxační. Ideálním místem k odpočinku nám bude kousek vzdálené letovisko Kobuleti, které není tak turistické. Je zde spousta výborných restaurací. V případě zájmu je možné navštívit blízký národní park Mtirala, kde si můžeme udělat krátkou procházku stezkami podél řeky s kamennými mosty, lemovanou vodopády a všudypřítomnou krásnou přímořskou flórou. Ubytujeme v příjemném hostelu kousek od pláže a večer si užijeme místní gastronomii.

17. až 17 den

Brzký ranní přesun autobusem/maršrutkou zpět do Tbilisi. Po cestě bude možnost zastavit poblíž Gori ve skalním městě Uplistsikhe, nebo původním hlavním městě Mtskheta. Nemine nás kostel Jvari s výhledem na soutok řek Aragvi a Mtkvari. Ve Tbilisi je možno navštívit sirné lázně, shlédnout krásně osvětlené staré město z vyhlídky nad městem u pevnosti Narikala, nebo se jen procházet historickým centrem. Závěr večera strávíme nad sklenkou výborného vína s gruzínskou kuchyní.

18. až 18 den

Poslední den bychom si udělali dopoledne fakultativní výlet v okolí Tbilisi, koupaní u Tbilisi Sea, návštěva památek Tbilisi (kostel nejsvětější trojice, pevnost Narikala). V podvečer se přesuneme na letiště Tbilisi/Kutaisi, odkud nás čeká odlet do ČR (Polsko/Maďarsko).

Obsah ceny

Základní cena zahrnuje

  • Zpáteční letenka do Tbilisi,
  • vč.letištních poplatků
  • ubytování dle programu
  • průvodce
  • pojištění CK proti úpadku

Základní cena nezahrnuje

  • Strava
  • Cestovní pojištění
  • vstupné

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře. Kategorie hotelu a informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající cestovní kanceláře. Doklady o pojištění jednotlivých cestovních kanceláří naleznete zde. Pořádání tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami cestovní kanceláře Hroch, která zájezd organizuje.

  • Lokalita dle CK: Dle popisu
  • Místo dle CK: Gruzie

Gruzie velká pěší cesta Kavkazem *

Číslo zájezdu: 862306
Gruzie

Všechny termíny a možnosti (1)