Termín:
16. 11. – 10. 12. 2017
Počet dní:
25 (čt – ne)
Počet nocí:
22
Doprava:
letecky Praha
Strava:
kombinovaná
Cena za osobu:
Nezávazná objednávka

Popis ubytování a programu zájezdu

Objevte krásy národních parků Etosha a ChobeVydejte se s křováky 'původními obyvateli Jižní Afriky' do bušeProzkoumejte deltu Okavango na tradičních loďkách MokoroKochejte se krajinou během jízd ve speciálních terénních vozidlech

Tato klasická cesta napříč Jižní Afrikou začíná v duhových národech Jižní Afriky a končí u Viktoriiných vodopádů. Čekají nás treky v divočině, po dunách pouště Namib nebo plavbu po řekách na tradičních lodích, na vlastní kůži poznáme život místních obyvatel, zájezd organizujeme v malých skupinách se zkušenými průvodci, díky tomu navštívíme krásná místa, kam turisté běžně nepřijdou. Po příjezdu do kosmopolitního Kapského města nás ohromí stolové hory, které toto krásné město obklopují. Pomocí našeho speciálního terénního vozidla se dopravíme k zálivu Hout, který je proslulý svou krásou a rybářským průmyslem. Poté zamíříme severně směrem k horám Cederberg až do Namibie - země kontrastů. Zde navštívíme Namibijskou poušť a její duny, zažijeme divočinu v národním parku Etosha, navštívíme přímořské město Swakopmund a necháme se očarovat městem Winhoek. Další zemí je Botswana, kde prozkoumáme vodní cesty delty Okavango na tradičních loďkách Mokoro, které nás přiblíží k životu ptáků a hrochů v této ikonické vodní zemi. Opravdová divočina nás čeká v národním parku Chobe, kde si užijeme safari jízdu. Zakončení našeho afrického dobrodružství nás čeká v Zimbabwe u bouřlivých Viktoriiných vodopádů.

Je tato dovolená právě pro vás?V Africe je vše od sebe vzdálené a je tedy nezbytné absolvovat několik dlouhých cest a to i v našem případě po jižní Africe. Některé naše cesty 'včetně safari jízdy' představují často polní nezpevněné cesty, ale také můžeme počítat s asfaltovými silnicemi. Naše speciální vozidlo je upravené i do takových podmínek, že může být nezbytné, abyste do něj v některých místech vyšplhali. Často budete chodit pěšky, čekají nás cesty od dlážděných stezek po písečné úseky. Prostředí i charakter cesty vám vždy v předstihu náš průvodce představí. Během některých cest je potřeba se držet skupiny a to zejména v deltě Okavango, kde je možný střet se zvěří. Na této deltě se budeme přemisťovat tradičními loďkami Mokoro. Někdy bude vyžadováno, abyste se k loďce dostali mělkou vodou a nalodili se přímo z vody. Na cestách budete ubytování v různých ubytovacích zařízeních od stanových kempů po chaty a zařízené ubytovací jednotky. Někde se setkáme s restauracemi, bary a bazénem. Během pobytu '2 noci' na deltě Okavango budete kempovat. Tato dovolená je určena pro dobrodružné cestovatele.

Technická náročnost

Nízká - Chůze po zpevněných cestách, jízda na kole po mírně zvlněných cyklostezkách zpravidla kolem řek

Fyzická náročnost

Nízká – Fyzická aktivita do 4 hodin denně

Program
1. až 1 den

Odlet z ČR do Kapského městaPřílet na letiště v Kapském městě. Transfer do hotelu. Kapské město je jedním z nejpozoruhodnějších měst světa a my máme zbytek dne na to, abychom objevili krásy města a nasáli jeho atmosféru. Projdeme se po nábřeží nebo budeme obdivovat světově známé stolové hory.

2. až 2 den

Mys Peninsula, pláž v zálivu Hout, africké kolonie tučňáků a přírodní rezervace Cape Point. Po setkání se členy skupiny a místním průvodcem se vydáme na cestu, ke kolonii afrických tučňáků do přírodní rezervace Cape Point. Tito robustní tučňáci, známí také jako Jackass nás vesele uvítají v jižní Africe a to jejich nepředvídatelným chováním a legračním hýkáním. Naše cesta Kapským městem pokračuje do srdce Cape - pláž v zálivu Hout. Později můžeme vyzkoušet uvařit si sami tajemství místní kuchyně na pobřeží Viktoria a Alfred. Návrat do hotelu, přenocování.

3. až 3 den

Cesta do hor Cedeberg.Opustíme městský život a vydáme se severně k masivu Cederberg, který získal své jméno po endemickém stromu Cedar. Od naší chaty se vydáme vynikající trek touto drsnou a dramatickou krajinou formovanou větrem a deštěm. Trek nás vede k řadě míst s dalekým rozhledem a k vodopádům. Přespíme na chatě. Čas strávený na cestě 3 - 4 hodiny.

4. až 4 den

Přejezd do Namibie, ubytování na břehu řeky. Poté, co přejedeme hranice Namibie, zamíříme ke břehům řeky Gariep. Gariep 'známá také jako Orange River = oranžová řeka' je nejdelší řekou v jižní Africe a nikdy nezklamala! Vždy poskytla cestujícím klidné a malebné prostředí. Na jejím břehu se také ubytujeme v místě perfektním pro relax a odpočinek a poté si užijeme společnou večeři. Nevynecháme však ani kratší túru romantickou krajinou podél řeky. Čas strávený na cestě cca 7 hodin.

5. až 5 den

Cesta do kaňonu Fish River a prozkoumání zvláštní a zároveň nádherné skalní útvary.Před odjezdem budete mít ještě možnost fakultativně vyrazit na plavbu po řece s průvodcem. Kaňon na řece Fish je jedním z nejpůsobivějších přírodních památek v jižní Africe. Skalní stěny a rokle sahající do hloubky 550 m - to je jakási geologická země divů, která tomuto kaňonu udává druhé místo v žebříčku největších kaňonů na světě. V těchto kulisách si každý užije fantastický trek až na jedno z míst, odkud uvidíme dramatické změny barev při západu slunce za kaňon. Čas strávený na cestě cca 4 hodiny.

6. až 6 den

Namibijská poušť a duny Sossusvlei.Neustále měnící se krajinou se přesuneme severně na okraj národního parku Namib-Naukluft, největší safari park v Africe '50 000 km2'. Zde také najdeme ikonické duny Sossusvlei. Tyto nejvyšší duny na světě nabízí díky svým neustálým změnám barev úžasnou příležitost pro pořizování fotografií a to po celý den od východu po západ slunce. Po příjezdu k Sossusvlei půjde průvodce se skupinou zhruba 3-4 km. Pro ty, kteří nechtějí jít po svých, je zde možnost se svézt vozidlem s pouštní výbavou. Později dorazíme k našemu ubytovacímu zařízení, kde se svlažíme v bazénu a necháme se fascinovat skutečnou africkou pouštní oblohou. Čas strávený na cestě cca 7 hodin.

7. až 7 den

Další den strávený objevováním Namibijské pouště a návštěvou kaňonu Sesriem vytvarovaným řekou Tsauchab.Nejznámnější pozoruhodností Namibijské pouště jsou duny, včetně známé duny 45, které bez pochyby vyfotíte nesčetněkrát. Od řeky Tsauchab se táhne velké množství dun sahajících až k Atlantiku. Při troše štěstí zde zahlédneme pštrosy nebo dokonce šakaly. Zdolání dun je zážitek, který si nesmíme nechat ujít a v závislosti na podmínkách navštívíme i kaňon Sesriem - místo vyprahlé krásy, kde se táhnou balvany až ke sfingám. S naším průvodcem pak objevíte krásy a podivnosti, které dělají Sesriem jedním z nejunikátnějších přírodních divů jižní Afriky. Po dalším dechberoucím pouštním západu slunce se vrátíme do našeho tábora, kde strávíme další noc pod pouštní oblohou.

8. až 8 den

Cesta za odpočinkem do pobřežního města Swakpomund.Chladivý pobřežní vánek, ulice lemované palmami a atmosféra připomínající malou německou vesnici. Swakopmund nabízí odlišný a osvěžující namibijský zážitek a proto si zde také dnešní den odpočineme. Čas strávený na cestě cca 5 hodin.

9. až 9 den

Volný den na odpočinek nebo dobrodružné aktivity, které Swakopmund nabízí.Budete mít možnost obdivovat německou architekturu a objevovat historii a současné krásy města anebo využijete aktivit, které město nabízí. Můžete zvážit výlet lodí za delfíny nebo kolonií tuleňů, vyhlídkový let, návštěvu Crystal galerie, akvária nebo se jen tak potulovat po pláži. Volba je na vás. Noc strávíme v ubytovacím zařízení ve městě.

10. až 10 den

Cesta pod vrchol masivu Brandenberg do Damaralandu. Skrze příkré planiny zkamenělého lesa a vrchol masivu Brandenberg se vydáme dál stále se měnící divokou krajinou Namibie, užijete si nezapomenutelný trek. Brandberg znamená ´hořící hora”, což také napovídá žhnoucí červená barva skal, která se objevuje při západu slunce. S průvodcem se také podíváte na skalní malbu ´Bílá paní”, jež byla dlouhá léta pro archeology badatelským oříškem. Čas strávený na cestách cca 6 hodin.

11. až 11 den

Cesta divočinou Severní Namibie k úžasnému zážitku v národním parku Etosha.Hlavním prvkem parku je pánev Etosha, asi 6000 km čtverečních solné plochy s jezerem, která působí jako vyprahlá bílá poušť nebo svěže zelená země v závislosti na ročním období. Vyskytuje se zde mnoho vzácných zvířat jako je černý nosorožec, grošovaná antilopa a impala 'velká africká antilopa', které můžeme při troše štěstí zahlédnout při naší cestě do kempu. Etosha je bez pochyby nejvýraznějším africkým národním parkem. Čas strávený na cestě cca 5-6 hodin.

12. až 12 den

Safari jízda přes pánve a napajedla národního parku Etosha.Během častých záplav přitahuje pánev Etosha tisíce plameňáků a dalších brodících se ptáků, ačkoliv je voda bohatá na minerály a je tudíž nepitná. Klíčem k přežití je zde výskyt podzemních pramenů, které utváří napajedla na okrajích pánve. Společně se savanskou zelení, která slouží jako obživa, umožňují tyto prameny existenci různých druhů savců. V období sucha budeme mít šanci vidět velké kočky a v období dešťů 'od listopadu do března/dubna' pasoucí se zvířata a jejich predátory vyskytující se po celém parku hledající lepší pastvu. Bez ohledu na roční období pro vás místní průvodce během safari projížďky najde to nejlepší z divokého života v Etoshe.

13. až 13 den

Cesta do namibijského kosmopolitního města Windhoek. Volné odpoledne.Město se nachází v kotlině mezi vrchovinou Khomas a horami Eros a jeho šarm vyniká ve spojení afrických a evropských kultur. Z africké buše pojedeme přímo do srdce německé koloniální éry. Město nabízí spoustu příležitostí k jeho prozkoumání, k nákupu suvenýrů nebo k obdivování novobarokní věže katedrály a koloniální architektury. Čas strávený na cestě cca 7 hodin.

14. až 14 den

Překročení hranic Botswany, poušť Kalahari a zážitek s původními obyvateli v buši.Opouštějící snovou zemi Namibie se vydáme vstříc krásám země Botswana, kde zamíříme do srdce Kalahari. Pustá, ale fascinující krajina, území křováků se klene přes většinové území jižní Afriky s významnými rozdíly mezi jednotlivými kmeny nejen v tradicích a zvycích, ale také v genetické diverzitě. Zatímco budeme hosty v tradičních travinatých chatách, naučíme se během večera něco o Kalaharské kultuře. Čas strávený na cestě cca 7 hodin.

15. až 15 den

Cesta do brány Okavanga - do města Maun. Čas na odpočinek u bazénu.Předtím, než opustíme buš, projdeme se ráno s místními obyvateli, abychom se dozvěděli něco z jejich historie a o fascinujícím způsobu života. Poté už se vydáme do města Maun, kde si můžete užít volného času. Můžete si odpočinout u bazénu nebo prozkoumat hlavní město Ngamiland. Můžete se také na vlastní náklady účastnit vyhlídkového letu nad deltou Okavango. V Maunu můžete nasát atmosféru města, kde můžete vyrazit také na menší nákupy. Během volného času se také připravíme na odjezd do oblasti delty v Botswaně. Čas strávený na cestě cca 4 hodiny.

16. až 16 den

Transfer terénními vozidly a loďkami Mokoro k soukromému kempu na deltě Okavango.Zhruba 2 hodiny potrvá cesta terénními vozidly do delty Okavango. Každoročně sem přiteče přes 11 tisíc kubíků vody z Angolské vrchoviny přímo do Delty, což z ní dělá největší světovou vnitrozemskou deltu. U břehu se setkáme s naším místním průvodcem a nalodíme se na tradiční loďky Mokoro, kterými se poplavíme po deltě a budeme pozorovat divoká zvířata. Předtím, než se vydáte na cestu, poučí vás místní průvodce o bezpečnosti. Během cesty se můžete setkat se slony nebo dokonce lvi a proto je důležité pozorně naslouchat a následovat bezpečnostní instrukce. Po procházce divokou přírodou se vrátíme do kempu, doslova uprostřed divočiny, který je velmi jednoduše zařízen. Jsou zde stany a suché toalety. Po západu slunce se všichni budou podílet na přípravě večeře a poté se můžeme uchýlit k přenocování nebo noční vycházkou v blízkosti kempu.

17. až 17 den

Den plný objevů a bádání po deltě Okavango - památka UNESCO.Nejlepší čas v Africe je brzké ráno a proto se i my v tuto dobu za doprovodu ranních zvuků všude kolem nás vydáme během relativního chladna na cestu za poznáním těchto nádherných mokřad delty Okavango. Poté se vrátíme do kempu na zaslouženou svačinu a během horka si odpočineme a třeba i zaplaveme. Navečer zamíříme opět do delty, kde si užijeme nádherný západ slunce a vrátíme se buď zpět do kempu nebo se vydáme na další procházku. V kempu budete mít možnost dát si kbelíkovou sprchu před večeří. Zde strávíme ještě jednu noc.

18. až 18 den

Solné pánve Makgadikgadi.Na cestě z delty je možné, že opět zahlédneme divokou zvěř, ale předtím se připravíme na další dramatickou změnu scenérie. Blýskající se solné pánve Makgadikgadi 'vyslovuje se ma hadý hadý' poskytují úžasnou iluzi nekonečných plání. Během období mokra 'kdy se pánve promění na travnaté porosty' se zde vyskytují hejna plameňáků a stáda pakoňů a pokud budeme mít štěstí, zahlédneme je. Ačkoliv se v tomto místě flóře moc nedaří, baobaby v tomto prostředí rostou dobře. Čas strávený na cestě cca 4 hodiny.

19. až 19 den

Pokračování do národního parku Chobe, odpolední okružní plavba po řece Chobe.Řeka Chobe je významným prvkem stejnojmenného národního parku a nabízí jednu z největších koncentrací divoké zvěře v Africe. Chobe je známé pro hejna slonů, která v národním parku pobývají. Během roku se může výskyt slonů pohybovat od 500 až do 50 000 a nejčastěji jsou k nalezení u břehu řeky, ze které nejen pijí, ale také se v ní ochlazují. Navečer si užijeme projížďku na lodi při západu slunce a využijeme šanci zahlédnout stáda divoké zvěře. Návrat zpět do našeho ubytovacího zařízení. Užijeme si poslední večer v africké buši. Čas strávený na cestě cca 3 hodiny.

20. až 20 den

Překročení hranic směrem k ohromujícímu zážitku Viktoriiných vodopádů.Naší poslední zemí je Zimbabwe, v ní navštívíme slavné Viktoriiny vodopády, jejíchž hřmící kouř může být téměř ohlušující! Z úpatí vyhlídkového místa uvidíme nejen slibované Vodopády v celé své kráse, ale i ikonický most Victoria Falls. Abychom měli co nejvíce času na prozkoumání vodopádů, ubytujeme se v nedalekém hotelu. Čas strávený na cestě cca 1 hodina.

21. až 21 den

Volný den na další objevování krás Viktoriiných vodopádů nebo jiné aktivity.V městečku Victoria Falls 'založeném v roce 1901' můžete kromě kochání se vodopády taky využít volný zažít ještě trochu dobrodružství, můžete si vybrat z řady adrenalinových aktivit, jako je rafting na divoké řece a podobně nebo relaxovat v hotelu u bazénu či v zahradách.

22. až 22 den

Odlet do ČR

Obsah ceny

Základní cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenku z Prahy 'v případě zájmu z Vídně' do Kapského města a zpět z Victoria Falls
 • Veškerá pozemní doprava pronajatými auty
 • Speciální vozidla v NP Chobe a deltě Okawango
 • Plavba na lodích Mokoro
 • Ubytování v hotelech turistické kategorie, chatách a stanech v tábořištích
 • Vstupné do národních parků dle programu
 • Částečně strava na safari, ochutnávky místních specialit v průběhu programu
 • Česky hovořící průvodce a místní průvodci
 • Pojištění CK proti úpadku

Základní cena nezahrnuje

 • Víza
 • Cestovní pojištění
 • Ostatní stravu
 • Spropitné

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře. Kategorie hotelu a informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající cestovní kanceláře. Doklady o pojištění jednotlivých cestovních kanceláří naleznete zde. Pořádání tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami cestovní kanceláře Hroch, která zájezd organizuje.

 • Lokalita dle CK: Dle popisu
 • Místo dle CK: Kapské Město

Botswana, Jihoafrická republika, Namibie, Zimbabwe

Od 1. 6. 2017 byl zaveden poplatek na rozvoj cestovního ruchu ve výši 30 USD. K výběru poplatku slouží elektronické platební automaty, platba může být provedena v hotovosti či kartou. Po zaplacení je vygenerován jedinečný doklad ke konkrétnímu cestovnímu pasu. Ten se následně předkládá imigračním úředníkům. Doklad je platný 30 dní a během této doby může být použit pro více vstupů do země.


Od Kapského města k Viktoriiným vodopádům nenáročná poznávací turistika **

Číslo zájezdu: 847349
Botswana, Jihoafrická republika, Namibie, Zimbabwe, Západní Kapsko, Kapské Město