Termín:
20. 9. – 30. 9. 2018
Počet dní:
11 (čt – ne)
Počet nocí:
10
Doprava:
letecky Praha
Strava:
snídaně
Cena za osobu:
Nezávazná objednávka

Popis ubytování a programu zájezdu

Na východě Gruzie se nachází oblast jménem Kachetie, která svou rozlohou 11310 km2 zabírá téměř 17 % rozlohy Gruzie. A pro cyklistický zájezd je tato oblast tou nejlepší volbou. Tato rozmanitá oblast nejenom že nabízí velmi zachovalou lesní, stepní i vysokohorskou přírodu ale také se zde nacházejí volně přístupné přírodní rezervace a národní parky. Katechie je proslulá velkým množstvím historických památek, chutným jídlem a v neposlední řadě i výtečným vínem. Projedeme se úbočím překrásného Kavkazu s několika úžasnými historickými kláštery a kostely. A v neposlední řadě se budeme rozjímat nad úrodnou Alazanskou dolinou. Na některých zastávkách nakoukneme do místních tradičních vinařství, která používají stále staré metody kvašení. Samozřejmě nás tu nemine i ochutnávka výtečných Gruzínských vín.

Trasa treku: Tbilisi – Mtscheta – David Gareja – Signaghi – kvareli – Nekresi – Gremi – Alaverdi – Telavi – Ikalto – Achmeta – Tianeti – Tbilisi.

Technická náročnost

Nízká - Chůze po zpevněných cestách, jízda na kole po mírně zvlněných cyklostezkách zpravidla kolem řek

Fyzická náročnost

Střední – Fyzická aktivita do 6 hodin denně ojediněle i více

Program
1. až 1 den

V brzkých ranních hodinách přiletíme do Tbilisi, následně přejedeme do hotelu, kde se nejdříve ubytujeme a trochu odpočineme po dlouhém letu. Ale ještě než se vydáme v odpoledních hodinách na první cyklovýlet, čeká nás montáž a kontrola kol. V odpoledních hodinách tedy vyrazíme do 20 km vzdáleného bývalého hlavního města Mtschety. Cestou se podíváme do historického kostela Jvari nad Mtschetou a ve večerních hodinách navštívíme místní vinný sklípek Underground, kde ochutnáme proslulé gruzínské víno. Nocovat budeme v hotelu, kde jsme se ubytovali.

2. až 2 den

Ráno přejedeme autem do Sagareja, kde nasedneme na své železné oře a zamíříme k historickému klášternímu komplexu, který byl vybudován na skále gruzínskou pravoslavnou církví. Tento komplex je tvořen stovkami místností, kaplí a kostelů a my si ho samozřejmě celý projdeme. Když už nebudeme moc, přesuneme se autem do městečka Signaghi, kde se ubytujeme v hotelu. Navečer posedíme v místní restauraci, kde si dáme společnou večeři a také budeme ochutnávat vína při degustaci. Ujetá vzdálenost na kole cca 60 km.

3. až 3 den

Dnešní den si uděláme okružní jízdu kolem městečka Signaghi. Nahlédneme do kláštera Bodbe, který je ponořen mezi vzrostlými cypřiši na strmém svahu s překrásným výhledem do okolí. Také je jedním z hlavních poutních míst díky svaté Nino, která zde v Gruzii rozšiřovala křesťanství a která je zde i pochována. Nalézá se tu i největší depozitář s náboženskými knihami. Pokud bude nálada, opět ochutnáme místní vína a pak již bude následovat společná večeře a spánek v hotelu. Ujetá vzdálenost na kole cca 55 Km

4. až 4 den

Dnešní den nás čeká návštěva nejvýchodnějšího města v Gruzii Dedoplitscqaro, které v překladu znamená 'Královnin pramen'. Název tohoto města se vztahuje podle pověsti ke královně Tamaře Gruzínské, která zde vládla roku 1200. Po důkladné prohlídce celého města pojedeme zpět do města Signakhi, kde nás opět čeká degustace vín a společná večeře. Ve večerních hodinách se vrátíme zpět do hotelu, kde přespíme. Ujetá vzdálenost na kole cca 60 Km.

5. až 5 den

Opět nasedneme na kola a vydáme se do Gurjani. Po trase se nám bude nabízet ochutnávka vína u hodně vyhlášeného vinaře Nika Bakhia v Kardanachi. Pokud tedy bude zájem, zastavíme a ochutnáme. Následně pojedeme pouhých 7 Km prozkoumat středověkou pevnost, která se nachází ve městě Kvareli. Po nabití dojmů z pevnosti se ubytujeme v penzionu, kde nás čeká společná večeře a spánek. Ujetá vzdálenost na kole cca 55 Km.

6. až 6 den

Z města Kvareli vyrazíme na kolech směrem do antického města Nekresi. Toto město založil gruzínský král Pamadžom Iberský. Navštívíme zde klášter, který má nejúžasnější výhledy do Alazanské doliny. Dále budeme pokračovat do vesnice Gremi, která byla ve středověku velmi významným kulturním a hospodářským střediskem. I zde navštívíme klášter a hned poté se zastavíme v jednom sklípku, kde ochutnáme místní vínko. Pokračovat budeme k řece Alazani, která pramení v jižních svazích Velkého Kavkazu, a přes vinice dojedeme do vesnice Tsinandali. Koukneme se do historického zámku, který v dávných dobách užívala významná šlechtická rodina knížete Chavchavadze. Poslední přesun tohoto dne bude do centra Kachetie – Telavi. Zde se ubytujeme v hotelu a u společné večeře okoštujeme nějaké to vínečko. Ujetá vzdálenost na kole cca 50 Km.

7. až 7 den

Hned po snídani vyrazíme do centra Telavi, která podle archeologických nálezů byla obydlená již v době bronzové. Zde navštívíme historickou středověkou pevnost, kterou si prohlédneme a následně se vydáme do Napareuli, které je známé díky svému vínu. Dále pojedeme přes Pshaveli, malou historickou oblast až do Alaverdi, kde navštívíme krásný historický klášter. K ochutnání dostaneme místní bílá i červená vína. Dnešní den zakončíme ve vesnici Ikalto, zde se ubytujeme v hotelu a přespíme. Ujetá vzdálenost na kole cca50 Km

8. až 8 den

V ranních hodinách odjedeme do malého okresního města Achmety a následně pojedeme do městečka Tianeti přes pohádkově zalesněnou krajinu sedla Shakhvetila. V Tianeti se ubytujeme v malebném penzionu, povečeříme a přenocujeme. Ujetá vzdálenost na kole cca 60 Km

9. až 9 den

Dnes se vydáme přes krásně zvlněné lesnaté údolí Jori, kterým protéká i stejnojmenná řeka Jori. Touto krajinou se dostaneme k předměstí Tbilisi, kde na nás již budou čekat auta, které nás přepraví do centra města Tbulisi. Ve městě i přenocujeme. Ujetá vzdálenost na kole cca 65 Km

10. až 10 den

Hned po snídani se vydáme na průzkum starého města, které je zde opravdu krásné. Pamětihodnost 'Kočičí hlavy' neboli úzká dlážděná zprohýbaná dlažba, která se zde nachází, má být zapsaná do seznamu UNESCO. My nakoukneme do tureckých lázní, kde se necháme hýčkat po tak náročných dnech. Odpočineme si v saunách nebo v termálních bazénech. Je zde možnost využití z velké nabídky masáží. Večer se již rozloučíme u společné večeře, která proběhne v gruzínském stylu. Následně se ubytujeme a přenocujeme v místním hotelu.

11. až 11 den

Dnes nás čeká už jen přesun na letiště a odlet do ČR.

Obsah ceny

Základní cena zahrnuje

 • Zpáteční letenka Praha Tbilisi
 • ubytování
 • průvodce
 • transfery
 • mapky měst a navštívených míst
 • pojištění CK proti úpadku

Základní cena nezahrnuje

 • strava
 • cestovní a sportovní pojištění
 • vstupné

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře. Kategorie hotelu a informace o zájezdu jsou uvedeny dle popisu pořádající cestovní kanceláře. Doklady o pojištění jednotlivých cestovních kanceláří naleznete zde. Pořádání tohoto zájezdu se řídí obchodními podmínkami cestovní kanceláře Hroch, která zájezd organizuje.

 • Lokalita dle CK: Dle popisu
 • Místo dle CK: Kavkaz

Podhůří Kavkazu a víno z Kachetie, cyklistický zájezd Gruzie **

Číslo zájezdu: 847363
Gruzie, Kavkaz