Japonsko - základní charakteristika teritoria, ekonomický přehled

MZV: Souhrnná teritoriální informace

Základní údaje
Hlavní město Tokio
Počet obyvatel 125 mil.
Jazyk japonština
Náboženství šintoismus, budhismus
Státní zřízení konstituční monarchie
Hlava státu Naruhito
Hlava vlády Fumio Kišida
Název měny jen (JPY)
Cestování
Časový posun +8 hod (v létě +7 hod)
Kontakty ZÚ
Velvyslanec Martin Tomčo, Ph.D.
Ekonomický úsek JUDr. Ondřej Svoboda, Ph.D.
Konzulární úsek Mgr. Lukáš Zícha, M.A.
CzechTrade Jakub Hájek
Czechinvest Jakub Hájek
Ekonomika 2022
Nominální HDP (mld. USD) 4 233,50
Hospodářský růst (%) 1,07
Inflace (%) 2,50
Nezaměstnanost (%) 2,60

Japonsko patří mezi nejvyspělejší světové ekonomiky se stabilním právním prostředím. Je třetí největší individuální světovou ekonomikou (po USA a Číně) a trhem s vysokou mírou koupěschopnosti. Japonsko je stabilním partnerem České republiky v regionu východní Asie. Vzájemné vztahy jsou dlouhodobě bezproblémové, rozvíjejí se ve všech oblastech a vykazují rostoucí dynamiku.

Těžištěm vztahů je ekonomická a kulturní spolupráce, Japonsko také patří mezi nejvýznamnější přímé zahraniční investory u nás. Japonský trh skýtá řadu exportních příležitostí pro české firmy a vyznačuje se trvalým zájmem o inovace, nové produkty a vysokou náročností na kvalitu a spolehlivost. Reference získaná úspěchem na vysoce konkurenčním japonském trhu je univerzální poukázkou a nejlepším doporučením pro vstup na trhy ostatních zemí asijského regionu.

Vláda premiéra Šinzó Abe/ho přišla na konci roku 2012 s programem, který měl za cíl dlouhodobě stagnující japonskou ekonomiku povzbudit k růstu a snížit veřejný dluh Japonska, dosahující v té době již úrovně 240 % HDP. Tzv. „Abenomika“ se opírala o tři pilíře (šípy): agresivní fiskální politiku Japonské národní banky (BOJ), monetární uvolňování a strukturální reformy.

Zatímco první dva pilíře byly používány v maximální možné míře, strukturální reformy byly uváděny v život výrazně opatrněji. Dlouhodobě se například nedaří dosáhnout inflačního cíle vlády ve výši 2 %. Zvýšené výdaje vlády v souvislosti s koronavirovou krizí také přispívají k dalšímu navýšení veřejného dluhu a oživení hospodářského růstu se nedaří tak jako v jiných vyspělých ekonomikách.

Současná japonská vláda premiéra Fumia Kišidy přišla v hospodářské politice s konceptem „nového kapitalismus“ s důrazem na přerozdělování bohatství a udržitelný růst. Nejakutnější prioritou ale zůstává oživení domácího hospodářství zasaženého koronavirovou epidemií, což se odráží v pokračující expanzivní fiskální politice a nárůstu vládních výdajů. Větší změny se očekávají v oblasti digitalizace a energetické tranzice s ohledem na závazek dekarbonizace do roku 2050.