Kazachstán - základní charakteristika teritoria, ekonomický přehled

MZV: Souhrnná teritoriální informace

Základní údaje
Hlavní město Astana
Počet obyvatel 19,74 mil. (prosinec 2022)
Jazyk Kazašský (státní), Ruský (úřední)
Náboženství sunitský islám (70,4 %), křesťanství (24,8 %)
Státní zřízení prezidentská republika
Hlava státu Kasym-Zhomart Tokayev
Hlava vlády Alichan Smajlov
Název měny Kazachstánský Tenge
Cestování
Časový posun +5 hodin ( v létě + 4 hodiny)
Kontakty ZÚ
Velvyslanec Ing. Rudolf Hykl, MPP
Ekonomický úsek JUDr. Markéta Pěčková
Konzulární úsek Mgr. Tomáš Mikeska
CzechTrade Ing. Petr Jurčík
Czechinvest ne
Ekonomika 2022
Nominální HDP (mld. USD) 208,70
Hospodářský růst (%) 3,10
Inflace (%) 14,99
Nezaměstnanost (%) 4,90

Kazachstán je hospodářsky i sociálně nejvyspělejší země ve Střední Asii, která svou rozlohou patří mezi 10 největších států světa. V žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje World Competitiveness Center of the International Institute for Management Development (IMD), se Kazachstán v roce 2022 umístil na 39. pozici ze 63 srovnávaných ekonomik (v roce 2021 na 41. místě). Země má značné zásoby ropy, minerálů a kovů, jež z velké části tvoří exportní základnu Kazachstánu. Má také velký zemědělský potenciál díky rozsáhlým stepím, které poskytují prostor jak pro produkci hospodářských zvířat, tak i pro pěstování obilovin. Kazachstánský průmysl spočívá především v těžbě a zpracování přírodních zdrojů. Má však též poměrně rozvinuté strojírenské odvětví se specializací na stavební techniku, zemědělské stroje a další.

Kazachstán je prezidentskou republikou, zákonodárnou moc má parlament, avšak množství pravomocí je soustředěných do rukou prezidenta.

Kazachstán, stejně jako mnoho dalších zemí světa, čelil v roce 2022 bezprecedentním ekonomickým a sociálním výzvám. Narušením výroby, logistiky a obchodních řetězců uprostřed geopolitického napětí došlo k poklesu podnikatelské aktivity a růstu cen zboží a služeb. I přes tyto negativní faktory vzrostl HDP za rok 2022 o 3,1 procenta.

Česko-kazachstánské bilaterální vztahy jsou dlouhodobě rozvinuté a aktivní. Pokračuje zájem české podnikatelské sféry o Kazachstán, který se mmj. projevuje v rostoucím exportu z ČR do Kazachstánu, v účasti českých firem na podnikatelských misích do Kazachstánu a na významných veletrzích a výstavách. Kazachstán pokračuje v programech industrializace země, což generuje poptávku po moderním zařízení a technologiích v celé řadě sektorů. Možnosti pro české výrobce existují v sektorech energetiky, dopravy, strojírenství, zemědělství, zdravotnictví, v obranně-bezpečnostní, u spotřebního zboží i v dalších sektorech.

Kazachstánský trh má velký potenciál, je však nutné počítat s tím, že vstup na něj je komplikovaný, nákladný a zejména časově náročný. Pro prosazení nabízeného zboží v Kazachstánu jsou zejména důležité osobní kontakty, výhodou je znalost ruštiny.