Kuba - základní charakteristika teritoria, ekonomický přehled

MZV: Souhrnná teritoriální informace

Základní údaje
Hlavní město Havana
Počet obyvatel 11,3 mil.
Jazyk španělština
Náboženství křestané (59,2 %), ateisté (23 %), afrokubánská náboženství (17, 4 %), další (0,4 %)
Státní zřízení vláda jedné strany
Hlava státu Miguel Díaz-Canel Bermúdez
Hlava vlády Manuel Marrero Cruz
Název měny Kubánské peso (CUP)
Cestování
Časový posun -6 hodin
Kontakty ZÚ
Velvyslanec Mgr. Petr Kaván
Ekonomický úsek Ing. Eliška Carreazo Cuadro
Konzulární úsek Mgr. Eliška Kubánková
CzechTrade ne
Czechinvest ne
Ekonomika 2022
Nominální HDP (mld. USD) 25,32
Hospodářský růst (%) 2,00
Inflace (%) 76,10
Nezaměstnanost (%) 3,00

Kuba je největším ostrovním státem v Karibiku, je socialistickou zemí s vládou komunistického režimu a má celkem 11,3 milionů obyvatel. Prezident Miguel Díaz-Canel ztělesňuje kontinuitu komunistického vedení jeho předchůdců bratrů Castro. Ekonomika je centrálně plánovaná a stát má veškerou kontrolu nad výrobními procesy. Výrazný pokles turismu z důvodu pandemie se projevil v r. 2020 propadem HDP o 11,3 %. V letech 2021 a 2022 se i přes snahy kubánské vlády nepodařilo dosáhnout zásadnějšího růstu. V roce 2022 došlo k pozvolnému růstu o 2 %. Silnější růst je pravděpodobný až v letech 2024–25. Podstatným zdrojem příjmů nad rámec cestovního ruchu je poskytování zdravotnických služeb v zahraničí a remitance. Měnová reforma zavedená 1. ledna 2021 a kritický nedostatek devizových zdrojů měly za následek obrovský nárůst inflace. Ceny meziročně vzrostly o více než 76 %. Míra nezaměstnanosti je stabilní, pohybuje okolo 3 %. V r. 2022 EIU odhadovala veřejný dluh na úrovni 122,3 % HDP, nicméně kubánská vláda údaje o veřejných financích nepublikuje. Obchodní bilance je dlouhodobě v deficitu, neboť až 80 % potravin a zboží je na ostrov dováženo. Hlavními vývozními artikly jsou alkoholické nápoje, tabák, nikl. Východiskem ze současné krize je zvýšení produkce a exportu, znovunastartování cestovního ruchu a nalákání zahraničních investorů.

Kuba i přes současnou složitou ekonomickou situaci zůstává zajímavým trhem. Příležitosti pro český export existují zejména v zemědělské a potravinářské produkci, dále pak ve zdravotnickém, energetickém, stavebním a těžebním sektoru a službách. Veškerý zahraniční obchod probíhá skrze státní podniky zahraničního obchodu. V obchodním styku se očekává formálnost, kontakt s kubánskou stranou je nutné udržovat pravidelně, doporučuje se vždy osobně. Podstatná je dobrá znalost španělského jazyka. Kuba se dlouhodobě potýká s vážným nedostatkem devizových rezerv a dlouhodobě se nachází v 7., tedy nejhorší kategorii úvěrové rizikovosti OECD, což se odráží na nedostatečné atraktivitě pro potenciální český export a investice. V platnosti nadále zůstává americké embargo.

Zhoršující se ekonomická situace v zemi vede k nervozitě komunistického režimu a k nárůstu represí vůči nezávislým novinářům a zástupcům občanské společnosti. Kuba se potýká se silnou vlnou migrace z ostrova a tudíž ztrátou ekonomicky aktivního obyvatelstva.