Nepál - specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Před každou cestou do Nepálu je doporučováno informovat se aktuálním vývoji situace, pokud jde o přírodní jevy a také případná bezpečnostní rizika. Vezměte v úvahu, že Česká republika zde nemá velvyslanectví. Pro Nepál je akreditován zastupitelský úřad České republiky v Dillí. V Káthmándú působí Honorární generální konzulát – kontaktní údaje viz níže.

Nepál se nachází v aktivní tektonické zóně s existencí rizik zemětřesení.

Zvýšená rizika panují při cestování v období monzunových dešťů, tj. od června do září.

V průběhu pobytu se můžete nezřídka setkat s politicky motivovanými protesty, demonstracemi či nepokoji, z nichž některé lze stěží předvídat. Proto je třeba dbát principů obezřetnosti a vyhýbat se těmto formám shromažďování.

Pokud si hodláte v místě najmout automobil, vyhledejte dobře zaběhnutou společnost. Můžete-li, vyhněte se cestování v noci, a to s ohledem na kvalitu vozovek. Uvažujete-li o letecké přepravě v místě, vezměte v potaz, že občas dochází k haváriím letadel místních leteckých společností.

Nepál je relativně bezpečnou zemí. Přesto nelze vyloučit hospodářskou kriminalitu vůči cizincům, jako jsou drobné kapesní krádeže cenností, finanční hotovosti, fotoaparátů a osobních zavazadel a také krádeže cestovních dokladů. Buďte opatrní ve večerních a nočních hodinách. Ženám je vždy doporučován vhodný oděv.

Pokud se chystáte do hor, pamatujte, že vysokohorská turistika v Nepálu je riziková. Každoročně dochází k úmrtí horolezců. Nikdy se na túry nevypravujte sami. K organizaci túry využijte renovovanou agenturu, přidržujte se stanovených tras a dodržujte místní předpisy. Podrobnější informace týkající se trekingových tras je k dispozici na www.taan.org.np/live/ .

V případě pobytu ve vyšších nadmořských výškách je nutné dobře znát svůj osobní zdravotní stav a cestu mu přizpůsobit. Hrozí riziko akutní horské nemoci, vysokohorského otoku plic nebo vysokohorského otoku mozku. Před odjezdem je proto doporučováno konzultovat s lékařem osobní zdravotní stav a plán cesty, nepodceňujte nutnost aklimatizace. Zjistěte si dostupnost odborné lékařské péče v oblastech, kam hodláte cestovat.

 

V případě, že se dostanete do potíží, neváhejte se obrátit na Honorární generální konzulát Káthmándú , který má tyto kontaktní údaje:

 

Building No. 494, Ganeshman Singh Path, Tripureshwor, Kathmandu

Telefon:          +977-1-4259528

Fax:                 +977-1-4248001

Email:             kathmandu@honorary.mzv.cz

Vedoucí:         Vishnu Kumar AGARWAL

Funkce            :           honorární generální konzul.

 

K dispozici je Vám Velvyslanectví České republiky v Dillí s těmito kontaktními údaji:

 

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi

Telefon:          +91-11-2415 5200

Fax:                 +91-11-2415 5270

Nouzová linka: +91-99-10999460

Email:             newdelhi@embassy.mzv.cz

Konzulární úsek:        consular_delhi@mzv.cz

Vedoucí:         Milan Hovorka

Funkce:           VZÚ

Telefonní čísla na policii, požárníky a první pomoc jsou různá podle oblasti. Lze je získat na místní policejní stanici.


• Kathmandu: (Nepál - Káthmándú : 00977 - 1) Policie: 100, 110 a 120
• Himalayan Rescue Association: 4440292/3
• Cizinecká policie: 4222453 a 42223590

Obecné informace, měna

V Nepálu se domluvíte anglicky. Neočekávejte však, že tímto jazykem hovoří všichni místní obyvatelé.
 

Časový posun proti České republice je v zimě čtyři a tři čtvrtě hodiny a v létě tři a tři čtvrtě hodiny.
 

Rychlý převod peněz do Nepálu je možný z ČR prostřednictvím American Express nebo služby Western Union. Doporučuje se přivézt si do Nepálu americké dolary, které lze měnit oficiálně v bankách nebo i ve směnárnách. Bez problémů jsou měněny cestovní šeky (poplatek 1-2%), pokud jsou vystaveny v amerických dolarech, britských librách, euro nebo australských dolarech.

 

Ubytování

V Nepálu existuje celá škála ubytovacích zařízení, jejichž ceny se pohybují od 10 USD až po několik desítek či stovek USD za noc.  Průkaz ISIC může být v Nepálu velmi užitečný, zejména pro levnější ubytování

 

Podnebí a počasí

V Nepálu vládne klasické monsunové počasí. Období dešťů je od června do září, nejlepší měsíce pro trekking jsou na jaře duben a květen, na podzim konec září, říjen a počátek listopadu. Tak se lze vyhnout dešťům a vlhku v létě a sněhu a mrazu v zimě. Většina ubytovacích zařízení nemá žádné topení ani klimatizaci, v létě je období dešťů. V podmínkách klimatických změn je třeba se informovat o aktuálním vývoji počasti.

Jih Nepálu je teplejší se subtropickým počasím, s postupem na sever přibývá nadmořská výška a s ní se mění klima na horské až vysokohorské se všemi běžnými znaky.

 

Doprava a telekomunikace

Mezi Káthmándú, Pokharou a několika dalšími městy existuje letecké spojení s riziky zmíněnými výše. Před nástupem cesty se vždy informujte o aktuálním vývoji počastí nad oblastí, do které směřujete.

 

Silniční síť je velmi nerozvinutá a její kvalita je slabá. Cestování autobusy je značně vyčerpávající. V horských oblastech se vyskytují pouze nezpevněné cesty pro pěší.

Telefonní linky do zahraničí fungují zpravidla dobře. Spolu s telefony lze využívat i faxové spojení, internetové kavárny se vyskytují převážně ve větších městech. Upozorňujeme, že rádio nebo mobilní telefony ve vyšších nadmořských výškách nefungují. Doporučujeme, aby cestovatelé byli na tuto situaci připraveni a vybavili se například satelitními telefony. V případě, že do Nepálu tranzitují přes Indii, nelze sebou satelitní telefon brát. Jeho vlastnictví na území Indie je zakázané, a to i v případě tranzitu. Za vlastnictví satelitního telefonu hrozí vysoké pokuty i možné tresty odnětí svobody.

Hygienické podmínky

Při cestování do Nepálu je nutné dodržovat ve zvýšené míře základní hygienické návyky. Nelze vyloučit výskyt bolesti žaludku a střevní potíže, které jsou vyvolané změnou mikroflory v organismu a nikoli, jak se často návštěvníci domnívají, vlivem nějaké choroby. Dieta a klid pomohou toto období přestát bez větších problémů. V případě, že problémy neustávají, je nutno vyhledat lékařskou pomoc. Mohlo by jít o žloutenku, amébózu, lambliózu či choleru.
 

V jižních částech Nepálu se v období od srpna do listopadu vyskytuje japonská encefalitida, na níž každoročně umírá mnoho lidí. Od listopadu do května propuká v Nepálu epidemie meningokokové meningitidy. Při styku se zvířaty hrozí zvýšené riziko nákazy vzteklinou (zvláště ve večerních hodinách). V nepřehledném terénu (mimo horské oblasti) je nutno mít na paměti možnost uštknutí jedovatými hady.

Strava

Stejně tak je zapotřebí uplatňovat zvýšené požadavky na stravovací návyky. V Nepálu platí podobné zásady, jako jinde v Asii. Je třeba dbát zvýšené pozornosti na výběr stravovacího zařízení. Nemusí vždy platit, že kde jí mnoho lidí, tam bude strava chutná a relativně bezpečná.

Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu se nedoporučuje (ani ve formě ledu). Ve vysokých horských oblastech je možné použít i místní vodu, jistotu lze ale získat pouze jejím převařením. Je nutné dbát na pitný režim, tj. pít často a hodně. Typickým jídlem je "dhal bhat tarkari", což je luštěninová polévka a zelenina na kari.


 

převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV