Nemoc nebo zranění na dovolené. Co dělat?

Dovolená je především o odpočinku, nabírání nových sil a taky o poznávání. Ale i na dovolené se může přihodit větší či menší úraz a je lepší být připraven.

Co by vás mělo přednostně zajímat:

  • zdravotnické informace o cílové destinaci
  • cestovní pojištění
  • asistenční linka pojišťovny
  • cestovní lékárnička a léky

Nepodceňte přípravy

Pokud berete léky trvale, tak si ověřte, jestli jsou v dané zemi legální. Ujistěte se, že máte kontakty na asistenční linku pojišťovny. Zjistěte si, zda potřebujete speciální očkování.

Nezbytnost: cestovní pojištění

Pojištění nepodceňujte, může vám ušetřit spoustu peněz, protože lékařská péče je v zahraničí někdy o dost dražší. Cestovní pojištění zřizujte s ohledem na váš zdravotní stav, cílovou destinaci a náplň dovolené. Zkontrolujte si, že všechny aktivity, které plánujete, vaše pojištění kryje. Například surfování není zahrnuto v běžném pojištění a je potřeba pojištění navýšit.

Pamatujte na to, že vaše pojišťovna možná nekryje úrazy v opilosti nebo způsobené vlastní vinou. Důležité je i pojištění odpovědnosti, kdy pojišťovna kryje i nehody a škody, které jste zavinili někomu jinému. Zkrátka zkontrolujte si v pojišťovně, jestli všechno, co potřebujete, je kryté. Pokud máte pojištění na platební kartě, tak si znovu zkontrolujte, jestli kryje vše, co potřebujete a do jaké výše je plnění. Pojistné plnění by mělo být minimálně 1,5 mil. korun a do USA až 3 mil. korun.

Modrá kartička nestačí

I na cestování po Evropě se připojistěte, nehledě na to, že si platíte pojištění v ČR. Modrá kartička vám neposkytuje pojištění a ošetření zdarma ve všech zemích EU. Zajišťuje vám stejná pravidla, jako mají místní. Takže se může stát, že základní ošetření budete mít zdarma. Taky se ale může stát, že při větším úrazu budete muset platit spoluúčast, která může být opravdu vysoká.

První kroky při úrazu nebo nemoci

Nejdřív volejte na asistenční linku vaší pojišťovny, popište jim situaci a oni vás nasměrují. K tomu si nachystejte číslo smlouvy a jméno zraněného. Může se stát, že pojišťovna má v destinaci partnerské nemocnice nebo vám budou schopni říct, do jaké nemocnice jet a jak dále postupovat. Vždy se snažte dostat do nemocnic pro turisty, které jsou na vyšší úrovni. Pak si nezapomeňte schovat všechny účty a lékařské zprávy pro pojišťovnu.

Cestovní lékárnička na míru

Bude se vám hodit kvůli malým poraněním, jako jsou třeba drobné odřeniny nebo popálení od sluníčka. V cestovní lékárničce byste měli mít léky, které běžně užíváte, náplasti, obvaz, opalovací krém, panthenol, dezinfekci, léky na alergii, léky na bolest, antibakteriální gel. Do exotických zemí si zjistěte, jestli jsou potřeba antimalarika. Pokud máte něco dalšího, co běžně používáte, tak to přibalte taky. Lékárničku si dejte do kufru, který budete odbavovat, a ne do příručního zavazadla, mohli by vám ji vyhodit.

Snažte se úrazům předcházet dodržováním základních pravidel. Vždycky zvažte váš zdravotní stav a zvyklosti dané země. Přejeme příjemnou dovolenou bez komplikací.