Mé představy o Bali, byly ovlivněny knihou a následně filmem Eat, pray, love s Julia Robets. Oáza klidu, kde člověk může nerušeně a v tichosti meditovat. Kdysi tomu tak možná bylo, ale v dnešní době už to neplatí. Bali je v zajetí obrovského množství turistů.

Sever, který je daleko od turisticky oblíbených oblastí mé vzpomínky na „ostrov bohů“ umocnil a pokud to půjde, ráda bych se na severní část ostrova ještě někdy vrátila.

Hana Fialová, květen 2018

Bali leží na východ od ostrova Jáva

Severní břehy omývá Jávské moře a jižní stranu Indický oceán. Ostrov je asi 150 km dlouhý a 80 km široký. Rozloha činí asi 1/4 České republiky. Hory pokrývají střed ostrova a táhnou se na východní stranu. Na jihu krajina sestupuje do formy nánosové roviny, zavlažované mělkými řekami, suchými v období sucha a rozlévajícími se v období dešťů. Na jihu je krajina rovinatá s množstvím sezónních řek.

Vulkán Mount Agung

Nejvyšším bodem je stále aktivní vulkán Mount Agung (3142 m n. m.). Svoji sílu, naštěstí bez erupcí, naposledy ukázal na podzim 2017. Vulkán je často zahalen hustou mlhou. Chce to notnou dávku štěstí na hezké počasí, abyste nejvyšší bod ostrova viděli. Bohužel, já ho neměla. Asi před 30 000 lety prodělal katastrofickou erupci - jednu z největších vulkanických událostí na Zemi.

Na ostrově vládne balijská hinduistická víra

Největší zajímavostí je fakt, že ostrov Bali je z více jak 93% hinduistickou zemí. Balijský hinduismus hluboce ovlivňuje nejen jejich život, ale i veškeré dění na „Ostrově bohů“. Prapůvodní balijští obyvatelé – Agabalijci, uctívali v době kamenné duchy předků a provozovali animistické kulty.

Bohové a démoni

Dnešní obyvatelé ostrova uctívají přírodní síly, svaté hory, řeky a mohutné stromy. Nábožeství ovlivňují dvě síly "bohové a démoni" a všechno dění směřuje k dosažení rovnováhy a harmonie těchto sil. Svět rozdělují do tří částí. V posvátných horách žijí bohové, v moři démoni a údolí se svahy hor patří lidem.

Nedá se spočítat, kolik je na ostrově chrámů

Naprosto běžně jsou malé chrámy součástí domů. Každá vesnice má centrální chrám a pak jsou tu velké. Ty, jsou dnes hojně navštěvovány davy turistů. Mezi nejhezčí určitě patří vodní chrám Tanah Lot, největší hinduistický chrám na Bali Pura Besakih či chrám Pura Ulun Danu Batur v těsné blízkosti sopky vulkánu Mount Batur.

Typická poznávací destinace

Výlety jsou to hlavní, co by měl člověk na Bali dělat. Stačí se vydat na východní pobřeží, na sever či do hor a všude naleznete místa, kde musíte zastavit a jen se dívat. Je pravda, že málokde se vám podaří zastavit a kochat se tou krásou o samotě, ale sedět sama pod vodopádem a na chvíli na všechno zapomenout, bylo pro mě to pravé.

Nabídka výletů a zážitků je takřka nevyčerpatelná

Můžete se jet potápět k nedalekému ostrůvku, vyzkoušet si sklízení rýže, vidět tanec pro zahnání démonů, vyšlápnout si na vrchol sopky a vidět zde východ slunce, krmit opice, naučit se vařit balijské pokrmy, vydat se na výpravu do džungle či sjíždět na raftu divokou řeku. Nic z toho a mnoho dalšího není problém. Stihla jsem dokonce poznat povahu místních obyvatel. Vždy se někdo najdete, kdo vás mile rád pozve k sobě domů a v rodinném kruhu pohostí.

Balijská masáž

Za vyzkoušení stojí i tradiční balijská masáž. Jakožto strašpytel, jsem raději zvolila masáž v hotelovém spa. Musím uznat, že 90 minut trvající masáž je skutečně dokonale relaxačním, uvolňujícím, posilujícím a nevím jakým ještě zážitkem. Být na Bali a masáž nevyzkoušet, by byl hřích.

Ráj pro surfaře a milovníky vodních sportů

Velké vlny a vítr přejí zejména serfařům. V květnu, v době mého pobytu, foukal na Bali silný a spíše chladnější vítr, takže koupání v moři nelze hodnotit. Koupala jsem se pouze dvakrát a žádná sláva. Jednou cíleně, při odlivu mezi řasami a podruhé nedobrovolně. Když jsem pozorovala surfaře, spláchla mě velká vlna. Vstupy do vody jsou většinou pozvolné a pláže převážně písečné. Služby na plážích jsou na dobré úrovni.

Výběr pokrmů je bohatý a ryby jsou vynikající

Jelikož na ostrově vládne čilý turistický ruch, nabídka i výběr jídel je bohatý a na své si přijde opravdu každý, dokonce i ten, kdo nemusí pálivé jídlo. Nepřeberné množství restaurací, fast food řetězců a supermarketů uspokojí každého. Ryby byly vynijající a lepšího tuňáka jsem snad nikdy nejedla.

Pálivé "chilli" pokrmy

I když mi nevadí pálivé jídlo, mám ráda chilly a ostřejší indickou kuchyni, tak některé místní pokrmy mi dokázaly doslova vehnat slzy do očí. Mnohdy se pálivé pokrymy nedaly sníst, aniž bystě měli plechovou pusu.

Ovoce je lahodné

Na Bali u mě zvítězilo dokonale fialové dragon fruit nebo vyzrálé passion fruit, podobné chuti multivitaminového džusu. To a mnoho dalšího, mi v kombinaci s čerstvým kokosem dokázalo vynahradit absenci čerstvé zeleniny a dezertů bez chuti.

Na Bali je cesta dlouhá

Lze vybírat z několika tras i leteckých společností. Letěla jsem se společností Quatar Airways a bylo to super. Let do Dohá trval cca 6 hodin. Po 2 hodinovém přestupu jsme letěli 10 hodin z Dohá do Denpasaru. Přistávání na Bali byl zážitek. Runway začíná a končí v oceánu, a to se jen tak nevidí.

S chaotickou místní dopravou si hlavu nelámejte

Není problém si zavolat taxi či pronajmout auto s řidičem či bez. Samotný průběh dopravy často působí poněkud chaoticky, ale po pár hodinách si člověk zvykne „balijskému způsobu řízení“, tzn. nic moc neřešit a hlavně se nestresovat.

Balijci jsou milí lidé

Takové lidi jsem doposud nepotkala, všichni a všude se usmívají. Pokud ne, tak se stačí jen pousmát a už se na vás culí a chtějí se hned přátelit. Z většiny lidí vyzařuje takový zvláštní klid. Možná to bude znít divně, ale příčinou může být jejich vnitřní duchovní svět, balijský hinduismus.

Na ostrově žije přes 4 miliony obyvatel

Všichni jsou milí, přátelští a pohostinní. Jelikož celá Indonésie je dost přelidněná, začali před pár lety na Bali rozjíždět účinnou kampaň na snížení porodnosti, v duchu hesla „Dvě děti stačí“. Rodičovská dovolená je zde pouze 3 měsíce po porodu. Základní školství je zdarma, další vzdělávání je již zpoplatněné.

Sociální poměry

Sociálního a zdravotní pojištění mají pouze státní zaměstnanci. Většina obyvatel pojištění nemá. Dle místního průvodce jim nic jiného nezbývá, než doufat, že nemocní nebudou. V opačném případě sahají po přírodních „léčivech“, bylinkách a radách starších příbuzných.

Zdravotní péče pro turisty

V případě nouze, tu pro turisty základní zdravotní péče funguje. Nejlépe, když ošetření potřebovat nebudete, neboť se západním standardem lékařské péče se ta místní prý nedá srovnávat.

Bali je místem, kde jsem nebyla naposledy

V rámci této cesty, nebylo možné objevit a prozkoumat všechno, takže bych se sem někdy ráda vrátila a užila si Bali po svém. Procestovala bych východ a sever ostrova, kde není tak patrný turistický ruch.

Tohle by si měl prožít každý...

Dlouho jsem přemýšlela, jestli můžu návštěvu „ostrova bohů“ s klidným svědomím doporučit přátelům i známým a rozhodla se, že určitě ANO. Už jenom proto, že jdete po ulici nebo jen do obchodu a lidi se na vás všude usmívají. Tohle mi v našem uspěchaném západním světě prostě schází, ten zvláštní klid a pokora, která vyzařuje z místních lidí… To je pro mě Bali!