Cuba Autentica: poznávací okruh střední Kubou

Havana – Viňales, tabáková farma, indiánská vesnička a jeskyně, prohlídka nástěnné malby „Mural de la Prehistoria“ – krokodýlí farma Guamá – Zátoka Sviní – městečko Cienfuegos – údolí Valle de los Ingenios – věž Torre Iznaga – městečko Trinidad – playa Ancon – národní park Guanayara – městečko Santa Clara – museum Che Guevary – městečko Remedios - ostrov Cayo Santa Maria – Varadero – most Bacunayagua

Stanislav Mrázek, květen 2017

Havana / Habana – centrum kultury a dění v kubánském hlavním městě

„Villa de San Cristóbal de La Habana“ byla založena v roce 1519 a brzy poté se stala hlavním městem ostrova. Díky své geografické poloze byla celá staletí strategickým centrem Španělska zejména pro komunikaci a obchod mezi Starým a Novým světem. Město bylo vždy kosmopolitní a jeho obyvatelé jsou přátelští k turistům i nově příchozím. Historické centrum Havany bylo uznáno UNESCEM jako mezinárodní světové dědictví. Díky svým balustrádám, náměstím, uličkám, balkónkům, kováním, sloupům, palácům a vnitřním dvorkům tvoří Staré Město v Havaně jednu z nejatraktivnějších čtvrtí světa. Až do druhé poloviny 18. století byla Havana izolována vysokou zdí, ze které dnes zůstaly pouze zbytky a která patřila k obrannému systému typickému pro tento ostrov. S rozvojem města byly postaveny stejně krásné budovy i na pobřeží. Moderní Havaně nechybí divadla, restaurace, noční kluby, muzea, galerie, obchodní centra ani všudypřítomná hudba. Havana je prvním a nejdůležitějším místem, které byste měli navštívit, chcete-li poznat kulturu a vstřícnost obyvatel Kuby.

Havana

Havana

Havana

Havana

Havana

Havana

Havana

Havana

Národní park Viňales

Národní park "Valle de Viňales" o rozloze 21 600 hektarů se nachází 160 km západně od Havany. Můžete zde vidět prastaré vápencové masivy, známe jako "Mogotes", kde se nachází řada endemických rostlinných a živočišných druhů. Tato oblast láká svými přírodními krásami návštěvníky z celého světa. Tato exkurze Vám rovněž nabídne unikátní možnost nahlédnout do soukromí prostých kubánských vesničanů, na vlastní oči shlédnete plantáže nejkvalitnějšího tabáku na světě a třeba Vám i místní „guajiro“ ukáže, jak se takový doutník vyrábí. Program výletu do Viňales: Návštěva soukromé farmy, kde se mimo pěstuje tabák, bavlnovník, banány… Oběd v soukromé restauraci ve vesničce v údolí Viňales, návštěva indiánské jeskyně „Cueva del Indio“ s projížďkou na lodičce po podzemní říčce San Vicente, panoramatická prohlídka nástěnné malby „Mural de la Prehistoria“ a zastávka na úchvatných vyhlídkách nad údolím – Los Jazmines, La Ermita.

Valle de Viňales

Valle de Viňales

Valle de Viňales

Valle de Viňales

Valle de Viňales

Valle de Viňales

Valle de Viňales

Krokodýlí farma Guamá

Nejnavštěvovanější atrakcí národního parku Cienaga de Zapata je největší chovná farma krokodýlů na Kubě, v Guamá. Odvážlivci si mohou malého krokodýla pochovat a vyfotit se s ním. Po návštěvě farmy oběd v soukromé restauraci – ochutnávka masa želvy, krokodýla…

Krokodýlí farma Guamá

Krokodýlí farma Guamá

Krokodýlí farma Guamá

 Krokodýlí farma Guamá

Krokodýlí farma Guamá

Krokodýlí farma Guamá

 Krokodýlí farma Guamá

Krokodýlí farma Guamá

Playa Girón – zátoka vylodění

Projížďka zátokou sviní (Bahía de Cochinos), návštěva vojenského muzea Girón. 

Playa Girón – zátoka vylodění

Playa Girón – zátoka vylodění

Playa Girón – zátoka vylodění

Playa Girón – zátoka vylodění

Městečko Cienfuegos

Z Playa Girón vede cesta do „francouzského“ koloniálního města Cienfuegos. Stejnojmenná provincie je jednou z nejmladších kubánských provincií a pro svůj vzhled je nazývána Perlou Jihu. Hlavní město, přezdívané také „Město tisíce ohňů“, je neuvěřitelně krásné a čisté, bylo založeno roku 1819 pod názvem Fernandina de Jagua. Toto město bylo dříve místem světového obchodu s cukrovou třtinou a cukrem. Mezi památky patří mnohé paláce, parky, divadla, kostely, restaurace a promenády sahající téměř až k pobřeží, které slouží jako místo setkání pro místní obyvatele. Město také proslavil úžasný kubánský muzikant Benny Moore. Za nejpodstatnější památky města Cienfuegos lze považovat divadlo Terry či Palacio de Valle. Nedaleko centra města se nachází krásná pláž Rancho Luna nebo milovníci přírody mohou obdivovat největší kubánskou botanickou zahradu „Jardín Botánico“.

Městečko Cienfuegos

Městečko Cienfuegos

Městečko Cienfuegos

Městečko Cienfuegos

Městečko Cienfuegos

Městečko Cienfuegos

Strážná věž Manaca Iznaga

Nachází se cca 12 km od Trinidadu a je dominantou údolí „Valle de los Ingenios“, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Oblast Valle de los Ingenios je složeno ze tří údolí a bylo v minulosti (17. a 18. století) centrem pěstování cukrové třtiny. Na vrcholu produkce tu bylo více než 50 cukrovarů a farem a snad až 30 tisíc otroků pracujících na plantážích. Věž nechal začátkem 19. století postavit jeden z plantážníků jako znak svého bohatství a vlivu. Na věži byl velký zvon, který mimo jiné otrokům oznamoval začátek a konec práce. Dnes je věž využívána jako rozhledna, nabízí krásné pohledy do okolí.

Historické město Trinidad

Městečko Trinidad, vzdálené pouhých 25 km od Topes de Collantes leží v centrální provincii Sancti Spíritus, která se pyšní privilegiem dvou z prvních sedmi měst založených na ostrově v 16. století prvním kubánským guvernérem Diegem Velázquezem de Cuéllar: Espíritu Santo a Santísima Trinidad. Obě byla založena v roce 1514 a jméno prvního z nich nese celá provincie. Jde o úrodné území, kde nalezneme jedno z nejvýznamnějších pohoří Sierra del Escambray a kde jsou též klidné a zároveň nejkrásnější karibské pláže okolo poloostrova Ancón. Ačkoliv samo hlavní město provincie nabízí řadu významných historických památek, je to bezpochyby Trinidad, právem nazývaný město-muzeum, kde se nachází jeden z nejúplnějších a nejlépe zachovaných koloniálních komplexů na americkém kontinentě, vyhlášený památkou UNESCO v roce 1988. Toto město zve k procházce po klidných dlážděných ulicích a početných náměstích, k objevování historie na každém kroku, pečlivě chráněné v půl tuctu muzeí nebo v rozsáhlých panských domech z 18. a 19. století s balustrádami, verandami a mřížemi z tepaného kovu a střechami z kreolských tašek, kde se cítí stejná atmosféra, jakou zažili cestovatelé již před staletími, například německý vědec Alexander de Humboldt.

Národní park Guanayara

Po snídani následuje přesun do nejkrásnějších hor Kuby. S autobusem šplháme do městečka Topes de Collantes, v srdci překrásných hor Sierra del Escambray, které se pyšní celou řadou národních parků jako "Guanayara". Ten pečlivě prozkoumáme – je zde spousta exotických a endemických zástupců místní fauny a flory, možnost koupele ve sladkovodním jezírku přímo pod vodopády a pěší procházka po 4 km dlouhé stezce v krásné přírodě. Do Guanayara se jede z Topes de Collantes na korbě náklaďáků neboť pro automobily a autobusy nejsou horské cesty sjízdné. V ceně tohoto výletu je i oběd v útulné restauraci „Casa la Gallega“. Topes de Collantes je vysokohorské středisko přímo v srdci nejkrásnějšího kubánského pohoří Sierra del Escambray. Okouzlí Vás zde hluboké lesy plné palem, borovic a eukalyptů, ale také dalších atypických endemických zástupců kubánské flory i fauny, z nichž žádné nejsou pro člověka nebezpečné. Nespatříte zde žádné jedovaté hady, pavouky či nebezpečný hmyz. V oblasti Sierra del Escambray se nachází celá řada národních parků, z nichž nejznámější jsou El Nicho, Guanayara, Altiplano, El Cubano nebo Codina. V těchto parcích jsou vyznačené turistické stezky, ta nejkrásnější končí u nádherných vodopádů: Salto de Caburní (62 m), Salto del Rocio a Salto Vega Grande. Obujte si pevné boty, neboť oba jsou dostupné pouze po úzké a často blátivé stezce. Můžete si také zaplavat v chladnější vodě pod vodopády. Odjezd na 220 km vzdálený panenský ostrov Cayo Santa Maria. 

Národní park Guanayara

Národní park Guanayara

Národní park Guanayara

Národní park Guanayara

Ostrov Cayo Santa María

Tento ostrůvek (16 km dlouhý a 2 km široký) je součástí souostroví „Jardines del Rey“ při severním pobřeží Kuby. Zdejší ekosystém byl vyhlášen organizací UNESCO rezervací biosféry. Tyto ostrovy jsou vyhledávaným turistickým střediskem díky překrásným bělostným plážím, omývaných křišťálově čistou, tyrkysovou vodou Atlantského oceánu. Ostrov je ideálním místem pro milovníky přírody. Krom nádherných pláží stojí za zmínku i vnitrozemí ostrova, pokryté mangrovníky a bujnou vegetací, která je domovem řady endemických živočichů a rostlin. Spatřit zde můžete třeba krásné růžové plameňáky, kormorány, leguány, jutía a celou řadu dalších ptáků (Tocororo – národní ptáček), měkkýšů a podmořských ryb a živočichů, jako například kapustňáka. Ostrov spojuje s pevninou, v roce 1989 vybudovaná, hráz „Pedraplen“, dlouhá 48 km, spojující většinu přilehlých ostrovů. Krásné a klidné moře naleznete především na panenském ostrůvku „Cayo Ensenachos.“ Pláže Cayo Santa Maria čítají celkové délky 13 km. Pro volný čas doporučujeme návštěvu místního delfinária, výlet z maríny na katamaránu za potápěním nad korálovým útesem anebo zapůjčit u hotelu automobil a vydat se na výlet do kubánského středozemí. Na Cayo Santa Maria se nachází velmi kvalitní hotely citlivě zakomponované do okolní krajiny mezi zelenými palmami, tropickými rostlinami a tyrkysově modrým mořem.

Hlavní město Santa Clara kubánské provincie Villa Clara

Návštěva moderního universitního města Santa Clara, jež je hlavním městem samotné provincie Villa Clara, která je oblastí s vysokým rozvojem průmyslu, vědy a kultury. Mezi nejnavštěvovanější památky této provincie patří pomník Ernesta Che Guevary, kde je uložen jeho popel a navíc se zde odehrála jeho nejslavnější vítězná bitva během celé revoluce. Zavítáte ke „slavnému“ vykolejenému vlaku a posléze navštívíte mausoleum Che Guevary.

Remedios

jedno z nejstarších kubánských měst Necelých 40 km za Santa Clarou nás čeká poslední zastávka a tou bude prohlídka jednoho z nejstarších měst Kuby - Remedios. Poté již následuje příjezd na panenský ostrov do slavného letoviska Varadero a zde ubytování na zbylé 2 noci. 

Varadero – nejoblíbenější turistické letovisko

Letovisko „Varadero” se nachází 140 km od Havany a je největší turistické středisko na Kubě, s více než půl milionem turistů ročně. Nachází se na velmi úzkém (0,5 - 1 km) a 25 km dlouhém poloostrově „Hicacos”. První historické zmínky o poloostrově sahají do roku 1555. V této době zde byl španělský přístav. Dnešní letovisko bylo vystavěno jako sídlo bohatých ve 20. letech minulého století. Po druhé světové válce zde byla postavena kasina a hotely. Nádherná 22 kilometrová pláž věhlasných bílých písků, tyrkysové moře a desítky moderních resortů s programem „ALL INCLUSIVE”, nabízí ideální podmínky pro vodní sporty, koupání, potápění, golf a denní i noční zábavu. Na jihu regionu leží Národní Park „Ciénaga de Zapata” (4 400 km² - bažinné ekosystémy s bohatou endemickou florou a faunou). Součástí parku je areál „Guamá” k němuž patří: krokodýlí farma, indianská vesnice „Aldea Taina” a „Lago del Tesoro” - jezero pokladů. O několik kilometrů dále leží zátoka Sviní se známým epickým muzeem a pláž „Playa Girón”. Za zmínku ještě stojí údolí - „Valle Yumuri” a vyhlídka - „Mirador Bacunayagua” (na půl cesty mezi Havanou a Varaderem). Za návštěvu také stojí nádherná jeskyně „Cuevas de Bellamar”, 10 km od města Matanzas. Varadero s bílými písčitými plážemi a moderními zábavními středisky, patří k nejvýznamnějším a také nejvyhledávanějším turistickým letoviskům na Kubě. Stejnojmenná pláž se řadí mezi 10 nejkrásnějších na světě. Mezi zajímavá turistická lákadla patří 18 jamkové golfové hřiště, delfinárium nebo marína, odkud každým dnem odplouvají katamarány na přilehlé panenské ostrůvky.

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–19 h