Exotika s heslem „no stress“

Kapverdské ostrovy jsem si vybrala z toho důvodu, že ještě nejsou úplně turisticky známé. Nabídka zájezdů na tyto úžasné ostrovy je také poměrně omezená a je tedy složitější se tam dostat. Velmi mě oslovila kombinace dvou ostrovů, a to Boa Visty a Salu. Za jeden týden jsem mohla poznat alespoň kousek této země u rovníku. Když jsem se před odjezdem ptala mých známých, kteří na Kapverdách byli, jak byli spokojeni, tak se většina shodla, že je tam nuda a déle jak týden by tam určitě být nechtěli. Tomu jsem nechtěla věřit, a proto jsem to chtěla vyzkoušet na vlastní kůži.

Markéta Břízová, říjen 2017

Mimo hotel sem tam koza nebo osel

Na Kapverdské ostrovy se dá cestovat po celý rok. Nejtepleji je zde mezi červencem a listopadem. Od ledna cca do dubna je ale poměrně větrno. V době mého pobytu bylo naprosto úžasně. Každý den bylo kolem 30 °C, avšak stále pod mrakem a slunce vykouklo jen občas. Vzhledem k tomu, že jsem na pláži trávila minimum času a chtěla vidět co nejvíce z okolí, bylo počasí naprosto ideální. Ačkoli se to nezdá, tak i když je pod mrakem, slunce má neuvěřitelnou sílu. Proto doporučuji opravdu silný opalovací krém a střídmost při pobytu na slunci. Klima na Kapverdách mě k mé radosti dost překvapilo. Není to jako typická exotika, kdy je celý den horko, vlhko a dusno. Klima je suché a teplé. Však zde skoro vůbec neprší. Proto zde nenajdete skoro nic. Mimo hotel jen pustina a sem tam koza nebo osel.

Nejkrásnější pláž Santa Monica

Na Kapverdách moc památek nenajdete. Nebo já jsem alespoň žádné nenašla. Co zde ale určitě najdete, je jedna z nejkrásnějších pláží světa – Santa Monica Beach. Nejbližší pevninou Kapverd je 500 Km vzdálený Senegal. V místním životě i kultuře je tedy evidentní africký vliv. Jako zajímavost můžu napsat, že na Boa Vistě je nejčastější dopravní nehodou srážka s oslem, jelikož zde nejsou osvětlené silnice (asi 4 na celém ostrově).

Pláže a ostrovy 

Na Boa Vistě jsou dlouhé a hlavně prázdné pláže. Pro mě to byl sen. Po pláži klidně můžete jít 3 hodiny a stejně nenarazíte na konec. Vstup do moře je většinou pozvolný. Pozor ale na velké a silné vlny. Na ty narazíte téměř všude. Vždy je potřeba mít na mysli, že to není běžné moře ale otevřený oceán, a to je poznat. Plážový servis zdarma je standardem.

Sal je více turisticky známý, a proto jsou zde pláže trochu více plné. Určitě ale ne přeplněné. Plážový servis je zpravidla zdarma. Vstup do moře je příkřejší než na Boa Vistě, ale nejsou zde tak velké vlny. Pokud bych si měla vybrat ostrov kvůli plážím, tak jednoznačně vyhrává Boa Vista.

Pláž Sal

Santa Monica, Boa Vista

Sal

Sal Rei

Stravování velkorysé a chutné

Na Boa Vistě jsou na celém ostrově jen asi 4 hotely a všechny nabízí jedinou možnost stravy, a to all inclusive. Byla jsem ubytována v hotelu New Horizont Boa Vista, kde jsem se i stravovala. Strava byla výborná, pestrá a za mě zcela dostačující. Vzhledem ke stravě all inclusive a vzdálenějšímu umístění místních restaurací, jsem jedla jen v hotelu.

Na Salu je mnohem více hotelů a tedy i širší nabídka stravování. Pár hotelů nabízí ubytování jen se snídaní, či polopenzí. Je zde poměrně dost restaurací a barů, kam si můžete zajít od snídaně až po večeři, a nebo večer na skleničku. Ubytována jsem byla v hotelu Oasis Salinas Sea, který nabízí stravu all inclusive. V restauraci jsem ochutnala místní jídlo „kachupu“, což bylo něco jako „buřtguláš“ ze všeho, co se doma najde (směs kukuřice, klobásy, tuňáka a kuřete). Co určitě doporučuji ochutnat, tak je skvělý čerstvý tuňák, který je místní specialitou.

Výlety: čtyřkolky, magické oko a solný důl

Boa Vista: Pokud navštívíte tento ostrov, tak určitě doporučuji navštívit na čtyřkolkách jednu z nejkrásnějších pláží světa Santa Monica Beach. Je to 18 km dlouhá písečná pláž, na které není žádný hotel, ani bar. Prostě nic. Naprosto úchvatné. Bohužel tam bude do pár let stát obrovský hotel, a tím pádem toho krásné a nedotčené místo zanikne. Nejznámější památkou je asi vrak ztroskotané lodi Santa Maria, který leží na mělčině severní části ostrova už asi 40 let. Doporučuji navštívit městečko Sal Rei, kde je plno obchůdku se suvenýry a krásné koupání bez vln.

Sal: Jak jsem již zmínila, tak Sal je více turisticky známý a cestovní ruch tam funguje déle jak na Boa Vistě. Nabídka výletů je tedy rozmanitější. Účastnila jsem se celodenního výletu po ostrově. Co určitě musíte navštívit, je Buracona, kde je k vidění přírodní rarita „magické oko“. Dále pak stojí za to se vykoupat v solném dolu, který se nachází ve vyhaslém sopečném kráteru. Koupání zde je přirovnáváno ke koupání v Mrtvém moři.

Na všech plážích najdete širokou nabídku vodních sportů, potápění a šnorchlování.

Výlet na čtyřkolkách

Pláž Boa Vista

Buracona

Solný důl, Sal

Vrak Santa Maria

Buracona

Pláž Boa Vista

Přímý let dlouhý 6,5 hodiny

Let na Kapverdy (konkrétně na Boa Vistu) byl operován s leteckou společností Travel Service. Letí se přímo bez přestupu a let trvá cca 6,5 hodiny. Na Boa Vistě najdete jen malé letiště, které je zajímavé tím, že má otevírací dobu. Pokud přiletíte pozdě, tak máte prostě smůlu a musíte přistát jinde. Po 4 dnech jsem přelétala malým letadlem na ostrov Sal. Let trval přibližně 15 minut. Ze Salu jsem letěla přímo do ČR se stejnou leteckou společností.

Turisticky přívětivější Sal

Na Boa Vistě se více méně člověk pohybuje jen v hotelu, případně se účastní nějakého organizovaného výletu. Opouštět hotel ve večerních hodinách nám nebylo doporučeno. Stejně tak si organizovat sami výlety. Více jak třetina ostrova je neosídlená, není zde signál, a tak se můžete lehce ztratit.

Na Salu je to trošku lepší. Místní jsou na turisty zvyklí, a tak není problém si večer vyrazit do městečka, do restaurace, nebo jen tak obcházet místní obchůdky a užívat místní atmosféru.

Prodej ryb, Sal

Route 66

Návštěva školy

Senegalská tržnice

Příroda

Hodnocení: klid, soukromí, servis

Dle prvních recenzí na Kapverdy jsem byla trošku na vážkách, co mám od dovolené čekat. Kapverdské ostrovy mě však velmi nadchly. Více se mi líbilo na ostrově Boa Vista, kde najdete klid, dostatek soukromí i výborný servis. To je přesně to, co od dovolené čekám. Žádný masový turismus. Prostě „no stress“, jak velmi rádi říkají Kapverďani. Doufám, že se na Boa Vistu podívám ještě někdy příště.

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–19 h