Keňa, nespoutaný kousek tropického světa

Když přišla možnost vycestovat do Keni, měla jsem pocit, že se mi zastavilo srdce! Najednou tu byla reálná možnost navštívit Afriku. Ale tu skutečnou, živoucí, barevnou, nespoutanou, divokou Afriku! Bála jsem se uvěřit, že za pár měsíců budu stát na letišti v Mombasse a nasávat africký horký vlhký vzduch.

Blanka Malá, červen 2018

Příroda je až neuvěřitelně rozmanitá 

Úžasná příroda a tropické klima jsou tady doma, převládají savany, ale jsou zde i husté pralesy nebo pouště. Vzhledem k tomu, že já jsem navštívila zemi po období dešťů, viděla jsem krásně kvetoucí keře všude, nepřeberné množství různých druhů dřevin, nádherné vzrostlé baobaby. Ten největší a nejstarší baobab v Keni jsme obejmuli v sedmnácti lidech, tak obrovský měl kmen. Vedle takového stromu si člověk uvědomí mocnost přírody. Nejen vedle takového stromu, ale když kolem vašeho vozu projde rodina tak majestátných zvířat, jakým je bezpochyby slon africký, člověku se zatají dech.

Měla jsem to štěstí vidět v přírodním parku Tsavo slony, žirafí stáda, zebry, vodušky, různé druhy antilop, pštrosy, hyeny, lvice vyhřívající se na termitištích, hrochy v jezeře, krokodýly. Co se počasí týče - Keňa se nachází v rovníkovém a monzunovém pásu. U pobřeží je podnebí horké a vlhké, zatímco na severu se nacházejí pouště. V zemi převládá období dešťů v březnu až květnu, listopadu a prosinci. Mezi nejteplejší měsíce v Keni patří únor a březen a nejchladnějšími jsou červen a červenec, rozdíl je do 7 °C. Teploty se pohybují okolo 30 °C. Na severu, kde jsou pouště, teploty přesahují 35 °C.

Z měst zaujalo klidnější Malindi

Hlavním městem Keni je Nairobi, které má více než 3 mil. obyvatel. Nairobi je centrem nočního života, je zde spousta nákupních možností, barů, výškových budov. Zde je velkou zajímavostí tradiční masajský trh, nebo národní muzeum, kde jsou k vidění přírodovědné, archeologické i etnografické výstavy – Keňa je místem, které obýval první předchůdce člověka.

Já osobně navštívila Mombasu, což je druhé největší město v Keni a kde si můžete prohlédnout původní portugalskou pevnost Fort Jesus nad 12 metrů hlubokým příkopem. Mně se víc než Mombassa líbilo Malindi, které na mě působilo klidněji, tak nějak venkovsky. Malindi je vyhledávaným centrem díky svému vodnímu národnímu parku, kde žije barakuda. V historickém centru je možno prohlédnout domy ve svahilském architektonickém stylu. V Malindi je také k vidění krokodýlí a hadí park.

Indický oceán okouzlí, ale kvalita pláží kolísá

Částečně se jednalo o pobyt u moře. Měla jsem možnost vykoupat se v čistém a teplém Indickém oceánu. Procházela jsem se na slavné Diani Beach s nádherným bílým, jemným pískem. Vstup do moře byl pozvolný, tuto pláž jsem viděla krásnou, obdivuhodnou, čistou. Pláže v oblasti Bamburi na tom byly o trochu hůře - na některých místech také s naplaveninami, nanesenou hromadou vyplavených plastů. Záleží na místě a hotelu, jak se starají.

Exotická kuchyně byla velkým zážitkem

Co se stravování týče, tak v hotelových restauracích jsme měli možnost vybírat ze spousty druhů různě upravené zeleniny, ryb, mas – především hovězích, ale i kuřecích, kořeněných indických pokrmů, salátů… často jsem se setkávala s různým zpracováním řepy a tradičním keňským pokrmem byla kukuřičná kaše „ugali“. Jako přílohu k jídlu jsem si oblíbila pro Keňu typickou nekvašenou chlebovou placku Chapati. Tato placka se dá jíst ke všemu a je chutná. K pití byly podávány všelijaké ovocné šťávy nebo taky pivo dobré chuti, podobné tomu našemu. Z nápojů v exotických destinacích, jako je Keňa, je super kokosové mléko.

Safari Tsavo ve znamení čarování přírody

Nejkrásnějším výletem, který v Keni nesmí vynechat žádný turista, je podle mě safari v parku Tsavo! A už jsme zase u těch slonů. Co mě ještě překvapilo, tak to, jak ten vlastně obří slon mi připadal v jeho přirozeném prostředí… tak nějak menší… Prostě v tom nekončícím prostoru rozlehlé savany se ta sloní rodinka jakoby ztratí… Potkali jsme paviány, stáda buvolů. Stromy akácie a baobaby deštníkovitých, pro Afriku typických tvarů s hnízdy snovačů. Neskutečně červené železité cesty, které jdou napříč celou touhle nádherou, jsou lemovány množstvím termitišť. Těchto přírodních parků je v Keni hned několik. Stačí si jen vybrat.

Dopravní síť je velkou slabinou země

Doprava v Keni není na příliš dobré úrovni. Železniční síť je dlouhá pouze 2 778 km a silnice jsou na tom jen o trochu lépe. Asfaltovou silnici jsme mohli vidět jen ve větších městech a ve vzdálenějších oblastech se dá jet po tzv. „polňačce“. Bez terénního auta nemá ani cenu se vydávat do odlehlejších částí Keni. Obecně je doprava v Keni celkem rozpačitá, vzhledem k tomu, že jsem nikde neviděla snad žádnou dopravní značku. Jezdí se vlevo a na křižovatkách jede první ten, který má více odvahy. Na ulicích se mísí místní autobusy, sem tam auto, spousta Tuk tuk-ů, což je taková tříkolka – řidič a dvě místa vzadu, bicykly a často jsou k vidění motocykly, kdy na jednom stroji jedou klidně čtyři muži.

Keňané jsou úžasní lidé, „Hakuna matata“ ale někdy klame

Obyvatelé v Keni na mě osobně působili velice přátelsky a naprosto mě dojalo, že když jsme projížděli venkovem, děti odbíhaly od svých domovů k cestě, aby nám mohly zamávat a naprosto srdečně se radovaly, když jsme jim jejich pozdravy vraceli. Takže jsem pořád jen mávala na obě strany cesty. Všichni byli hodně sdílní, otevření, nebáli se navazovat s námi kontakt. Snad v žádném z hotelů jsem se nesetkala s nepřívětivostí ze strany personálu.

Jediné co lze vytknout, tak dle slov místních: "nic není problém" – Hakuna matata, problémem bývá... Pokud přijde na řešení čehokoliv, třeba na rozpočítání částek za dvě coly a jednu vodu k večeři mezi dva hosty, může se placení pozdržet klidně o čtyřicet minut – toť moje zkušenost. Taky je třeba si vždy pečlivě zkontrolovat potvrzení o zaplacení a hlavně si ho uschovat.

Návštěva Keni byl zážitek a splněný sen

Celkový dojem z infocesty do Keni je skvělý. Mám zážitek na celý život a jeden splněný sen. Do Afriky se klidně někdy moc ráda vrátím, bude-li ta pravá příležitost, neboť to je jiný svět. Člověk si tu uvědomí, jak je možno žít s úsměvem v hliněné chatrči. Nebo pod širým nebem.

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–19 h