Je Mexiko cestovatelským rájem Střední Ameriky?

Cesta do země s křišťálovým mořem, bílými plážemi, bohatou historií Májů, tajemnými pyramidami, pikantním jídlem opepřeným kvalitní tequillou.

Směr Mexiko, cestovatelská výzva! I Michal Tučný ví, že všichni jsou už v Mexiku, takže buenos dias a já taky jdu a v lednu 2018 se celá natěšená vydávám do země sombrer, kde vzájemné spojení exotické dovolené na bílých karibských plážích s okouzlující přírodou a hlubokou historií starých Mayů nemá konkurenci.

Klára Ondráková, leden 2018

Co si nemůžete nenechat ujít v zemi Mayů?

Myslím si, že s jistotou můžeme říci, že pravděpodobně neexistuje známější mayská památka, než je Chichén Itza, která zaslouženě patří na seznam novodobých sedmi divů světa. Návštěva mayského města na poloostrově Yucatan je nepsanou povinností při návštěvě Mexika. Nejvýraznější stavba, kterou všichni velmi dobře známe z fotografií, je Kukulkánova pyramida se čtvercovým půdorysem. Pokud si budete moci vybrat, kdy místo navštívit, volte podzimní či jarní rovnodennost. V tuto dobu stíny vytvářejí iluzi plazícího se hada.

Krvavé majské obřady

Z dalších významných staveb tohoto místa si ještě uveďme Observatoř, Chrám válečníků a rovněž Velké hřiště, na němž se hrála mayská hra pelota, při které je cílem dopravit kaučukový míč bez pomoci rukou skrz kamennou obruč. Jedno družstvo bylo po zápase vždy obětováno, a k překvapení to bylo to, které vyhrálo. Hráči měli tu čest, nechat se obětovat bohům. Mayská kultura se vyznačovala nezvykle krvavými náboženskými obřady.

Přístav Tulum

Další návštěva, kterou by bylo hříchem neuskutečnit, je přístav Tulum, který je vystavěný na břehu moře a nabízí ty nejkrásnější scenérie na moře Mexického zálivu a pláže s bílým pískem. Původně tento přístav sloužil na ochranu před invazemi. V okolí Tulumu se nachází překrásné cenotes, což jsou zatopené krasové jeskyně s krápníkovými stropy se sladkou vodou, ve kterých se můžete vykoupat ve velmi osvěžující a průzračné vodě.

Jedny z nejkrásnějších pláží na světě

Nejkrásnější pláže v Mexiku se nacházejí na poloostrově Yucatan, kde se soustřeďuje veškerý turistický ruch. Písečné pláže Cancúnu a Mayské riviéry jsou neskutečné, nejkrásnější, které jsem kdy měla možnost vidět. Písek je zde jemný a bílý. Voda nádherně tyrkysově průzračná

Úžasná mexická gastronomie

Mexická strava je velmi pestrá. Překvapilo mě, že pověstné pálivé mexické jídlo není samo o sobě až tak pálivé. Ostrost si většinou reguluje každý sám přidáním některé z pálivých omáček, které nikdy nechybí přímo na stole.

Musíte ochutnat burrito nebo quesadillu

Všichni je dnes známe z komerčních bister, ale opravdu to není to stejné a vyplatí se ochutnat skutečnou mexickou kuchyni. A to nejen zmíněné pokrmy, ale i čokoládovo-chilli omáčku Mole nebo studenou avokádovou polévku.

Steaky na všechny způsoby umí Mexičané dělat excelentně. Typické mexické pití je pivo Corona, kterou Mexičané pijí s limetkou a dále samozřejmě tequilla, která se vyrábí z modré agáve.

Cestovatelská atraktivita Mexika nezná mezí

Nebojím se říci, že atraktivita Mexika je s málokterou zemí srovnatelná. Kombinace karibské pohody a luxusu, který nabízí turistická střediska, s velkou dávkou historie, ať už pyramid, krásných pláží, mayské kultury, závrtů cenotes, a to vše ve spojení s pohodovými usměvavými lidmi, jen tak na světě nikde nenajdete.

Cestovat po vlastní ose je špatná varianta

Doprava v Mexiku je velmi rušná. Při řízení motorových vozidel v Mexiku buďte maximálně opatrní, místní styl je velmi neukázněný. Turisté nejsou moc zvyklí si půjčovat automobily. Spíše se přeprava řeší pomocí taxíků a okružních autobusů. Většina dálnic je placená a poplatky za využití jsou vcelku vysoké.

Cestovaní mimo dálnice může být nebezpečné

Silnice jsou ve špatném stavu a někdy na nich dochází k přepadávání, proto bych si pro cestování vybrala raději automobil s řidičem, taxi službu nebo veřejnou autobusovou dopravu, ta je na velmi dobré úrovni. Protože je Mexiko opravdu velkou zemí, často se využívá pro přepravu letecká doprava.

Umění užívat si života každý den

Mexičané zpívají, tančí a zbožňují fiestu. Velmi oblíbené jsou karaoke nebo salsa kluby. Zpívat a tančit umí opravdu velmi dobře. Mexická hudba je těžko popsatelná, trošku mi připomíná hudbu španělskou. Navíc si myslí, že Škoda lásky od Jaromíra Vejvody je jejich písní.

V Mexiku zbožňují oslavy, na kterých se schází rodina, příbuzní, přátelé a známí. Tyto oslavy se nazývají fiesta a zpravidla se odehrávají na zahradě, dvorku nebo na louce za domem. Prostě si život umějí užít.

Návštěva Mexika se stala zážitkem na celý život

Mexiko je nádherné. Vím, že to nebyla moje poslední cesta do této země. Strašně ráda bych poznala Mexiko blíže, na delší dobu, abych měla čas nasát pravou mexickou atmosféru. Snad se mi toto jednou poštěstí.

Ano, Mexiko je cestovatelským rájem Střední Ameriky!