Nezapomenutelná cesta od inckých památek po amazonský prales

Navštívit Machu Picchu je snem snad každého cestovatele. V listopadu 2016 jsem měla díky CK Emma možnost si tento sen splnit a spolu s ní zažít neskutečnou cestu. Od bílého města mezi vulkány, Arequipy, přes incké památky v okouzlujícím Cuzcu až po amazonský prales v okolí řeky Madre de Dios. Naše cesta zahrnovala velice nabitý program spojený s návštěvou velmi rozličných oblastí. Vidět Andy, pampy, lamy, vulkány, procházet se po horách ve výšce 5 000 m n. m., pozorovat obrovské kondory nad nádherným údolím, navštívit incké stavby, koloniální kostely a celé to završit pobytem v amazonském pralese plném dobrodružství... to je nabídka, jaká se neodmítá!

Kateřina Slavíková, listopad 2016

Snad žádná dvě místa nejsou stejná

Peru je neuvěřitelně rozmanitou zemí, každých pár kilometrů se krajina mění před očima a má zcela jiný ráz. Během našeho cestování jsme se pohybovali v různorodých nadmořských výškách, začali jsme ve 2 300 m n. m. ve městě Arequipa, odtud putovali přes nádhernou krajinu plnou vulkánů, všudypřítomných kaktusů a především tak typických lam až do výšky 5 000 m n. m. Zažít takovou výšku je něco nezapomenutelného, měsíční krajina, člověk se zde pohybuje díky nedostatku kyslíku téměř opravdu jako ve skafandru.

Z těchto výšek jsme přes okouzlující údolí Colca, překrásné pampy nebo například vyhlídku Mirador Cruz del Condor, kde jsme pozorovali tyto obrovské plachtící kolosy, odletěli do překrásného města Cuzco, obklopeného nádhernými horami. Následné putování podhůřím And až k městečku Aquas Calientes, odkud se ráno vyjíždí na Machu Picchu lze těžko popsat. Krajina se díky sestupu mění z horské, drsné, na svěží, tropickou zeleň. Machu Picchu je z hlediska přírodní atraktivity kapitola sama o sobě. Nádherné, obrovské, až děsivé, zelené hory, na kterých jako zázrakem leží ruiny inckého města.

Třetí oblastí, kterou jsme navštívili, je oblast amazonského pralesa, okolí města Puerto Maldonado, kam jsme doletěli z Cuzca. Během čtyř dnů jsme postupně prozkoumali velké území v okolí řeky Madre de Dios, po které jsme se přepravovali kánoemi. Obrovské horko a vlhko, překrásná příroda plná neskutečné vegetace, všudypřítomní komáři, stovky druhů ptáků, opice, pralesní prasata, hadi, … zkrátka prales v pravém slova smyslu.

Colca Valley

Cuzco

Prales - chatičky

Mirador Cruz del Condor

Machu Picchu v mlze

Prales

Večerní Cuzco

Řeka Madre de Dios

Prales

Mirador de los Andes 4 890 m n. m.

Západ slunce nad Madre de Dios

Lamy Vikuňa

O počasí rozhoduje nadmořská výška

Co se počasí týče, zažili jsme díky rozdílným nadmořským výškám velké výkyvy. Oblast Arequipy byla slunečná, větrná, teplota se pohybovala cca mezi 10-20 stupni. Cuzco, které je již ve 3 300 m n. m. nás přivítalo chladnými nocemi (kolem 5 stupňů), přes den je však za slunce také až 20 stupňů. V době naší návštěvy mělo pomalu začínat období dešťů, předpověď pro Puerto Maldonado byla plná bouřek a prudkých dešťů. Nám se však poštěstilo mít po celou dobu slunečné počasí, teplo od 30 až do 40 stupňů. V pralese je skutečně 90% vlhkost, v noci dokonce 100%, což dává zpočátku tělu velmi zabrat.

Obecně v Peru velmi pálí slunce, ať už jede člověk do jakékoliv oblasti, určitě je důležitý opalovací krém s faktorem nad 30 a také doporučuji nepodceňovat kvalitní repelent, i kdyby člověk neplánoval návštěvu pralesa. Nás například na Machu Picchu velmi nepříjemně poštípali jakési mušky, všichni jsme byli vybavení repelenty do pralesa, ale že nás může něco takto poštípat i na horách, to nikdo z nás nečekal. Oblečení je potřeba vzít s sebou vzdušné, nepromokavé, neprofoukavé a hlavně pohodlné. Nejlepší je vrstvit jednotlivé kusy, jelikož se počasí velmi rychle mění a člověk pak může jednoduše přihazovat či odhazovat.

Po stopách Inků i kolonialismu

Kromě nádherné přírody je Peru samozřejmě známé obrovským množstvím památek, jak z dob Inků, tak z doby koloniální. Města se pyšní nádhernými koloniálními kostely a katedrálami, krásná je například katedrála v Arequipě nebo areál Coricancha v Cuzcu. Památek z dob Inků jsou v Peru tisíce, kromě nejznámějšího Machu Picchu je to například druhá největší incká pevnost Ollantaytambo, která se také nachází v okouzlující přírodě, obklopená nádhernými masivy. Doporučuji navštívit také některé z muzeí nebo si projít alespoň areál Sacsayhuaman, kde lze obdivovat neuvěřitelnou zručnost inckých stavitelů.

Katedrála ve městě Arequipa

Machu Picchu

Incké město Ollantaytambo

Chiway

Incká pevnost Sacsayhuaman

Údolí Chiway

Machu Picchu

Exotická kuchyně po všech stránkách..., a čerstvá

Kdo nezkusil ochutnat morče, jako by v Peru ani nebyl. Místní typická specialita už dnes z pultů spíše pomaličku mizí, narazit se na ní ale zatím dá v jakékoliv místní klasické restauraci. My měli to štěstí zkusit grilované morče u pouliční prodavačky této zvláštní pochoutky. Povinnost jsme splnili, ale už to asi nikdo z nás nikdy opakovat nehodlá.

Další typický, a Evropanům stravitelnější, pokrm je například Rocoto relleno, což je velmi pálivá paprika plněná většinou masem a podávaná s bramborami. Brambor je v peru asi 8 tisíc druhů a v jejich přípravě jsou Peruánci opravdu mistři. Blízkost moře zajišťuje výborné čerstvé ryby a plody moře, velmi chutný je také oblíbený pstruh. Z koření je nejklasičtější chilli, jelikož se ho tu pěstuje mnoho druhů.

Ochutnat je potřeba také lamu nebo alpaku na nejrůznější způsoby, například s vinnou omáčkou. Maso je podobné hovězímu a je velmi chutné. Z dalších mas je všude k dostání výborné hovězí a kuřecí. Vegetariáni to budou mít v Peru trochu těžší, pěstuje se zde ale veškerá myslitelná zelenina a ovoce, které má výbornou chuť.

Typickým nápojem je Pisco, přepálené víno ochucené nejrůznějšími plodinami, chilli, ovocem, listy koky, … Lístky koky jsou obecně velmi důležitou součástí Peru. Všude se prodávají samotné lístky, bonbónky, čaje, různé pochutiny. Ve vysokých nadmořských výškách je ve všech hotelích zdarma k dispozici čaj z koky, jelikož pomáhá tělu vyrovnat se s výškovou nemocí. Koka je tak nezbytnou součástí života každého cestovatele v Peru, i my ji pili po litrech a spořádali jsme stovky bonbonů. Z místních piv doporučuji Cuzceňo, je velmi dobré, silné, ale bohužel poměrně drahé.

Grilované morče

Z hloubi pralesů na Machu Picchu

Pro individuálního cestovatele je Peru poměrně složitou zemí. Jsou zde obrovské vzdálenosti mezi jednotlivými atraktivitami a zejména je zde poměrně draho. Náš skupinový zájezd nám umožnil za velmi krátkou dobu navštívit obrovské množství lokalit, takže určitě doporučuji vydat se spíše cestou organizovaného zájezdu.

V rámci našeho zájezdu jsme byli ubytováni v hotelech řetězce Casa Andina. Většinou jde o 4* s veškerým komfortem. Jsou poměrně luxusní a výborně umístěné v centrech měst. Námi projeté oblasti v sobě spojovaly ideální kombinaci toho, co by člověk v Peru měl vidět.

Trojúhelník Arequipa-Cuzco-Puerto Maldonado není tak klasickým programem turistů jako například Nazca či Titicaca. Díky tomu si lze užívat místní krásu ve větším klidu. Samozřejmě na Machu Picchu jsou turisté neustále, podzimní návštěva však nabízí větší klid, a pokud člověk vyrazí na vrchol velmi brzy ráno, což umožňuje nocleh pod vrcholem ve městě Aquas Calientes, zažije na Machu celý den a může pozorovat jak se jeho podoba s každou hodinou a každým mrakem mění.

Oblast pralesa je zcela specifická, vznikající lodge u břehů řeky nabízí návštěvníkům služby místních průvodců, v jejichž společnosti člověk stráví v podstatě celou dobu pobytu a to především chůzí po pralese, denními či nočními vyjížďkami na kánoích, například na sledování kajmanů, nebo třeba dobrodružnou procházkou po lanových mostech zavěšených 35 metrů nad zemí, v korunách stromů.

Prales - kanoe

Opice

Prales - lanové mosty

Prales

Netopýři

I po Peru hlavně letadlem

Let do Peru v našem případě trval 16 hodin a byl operován leteckou společností Iberia, která nás dopravila z Vídně do Madridu a následně s Latamem, z Madridu do Limy. Stejnou společnost jsme čtyřikrát využili i pro místní přelety (Arequipa, Cuzco, Puerto Maldonado, Lima). Peruánci se letadlem velmi často přepravují, vše tak probíhá organizovaně a bez problémů.

Pozor na letiště v Limě, které je snad bez nadsázky nejdražší na světě. Litr vody za 160 korun a podobně. Z místních dopravních prostředků jsme využili ještě vlak cestou na a z Machu Picchu. Vlak společnosti Perurail byl luxusní, včetně občerstvení v ceně a servisu stevardů.

Smlouvat je základ

Peruánci jsou velmi milým a pohostinným národem. V turistických oblastech jsou na turisty již velmi zvyklí a někdy mohou být poněkud otravní, obecně jde však o velmi milé lidi, a pokud se k nim člověk dostane trochu blíže, jsou úžasní.

Pro domluvu je samozřejmě nejlepší španělština, pokud jí člověk ovládá, otevírá mu zcela jiné dveře. S angličtinou se lze ale většinou také bez problémů domluvit. Urážkou všech místních prodavačů je neochota smlouvat, takže jakkoliv to už člověku přijde otravné, je potřeba držet formu. Usmlouvat se dá opravdu hodně. Smlouvá se pochopitelně jen na tržnicích a u pouličních prodavačů.

Klasickou fotografií každého turisty se stane obrázek s lamou a místní obyvatelkou. Ochotně se nechají s turisty fotit, obvykle jim stačí jeden Sol (asi 8 Kč). V obchodech a lepších restauracích je poměrně draho, ceny jsou o něco vyšší než u nás. Například třetinkové pivo v obchodě cca 5 Solů (40 Kč, v restauraci 120 Kč). Hlavní chod v lepším podniku stojí zhruba nad 300 Kč.

Tržnice

Místní obyvatelé

Místní obyvatelé

Trh v Chiway

Ohromující Peru se vryje do paměti

Peru je zemí, kterou nestačí navštívit jen jednou. Šlo o nejkrásnější cestu, kterou jsem měla kdy možnost absolvovat a pevně doufám, že to nebyla poslední návštěva. Země má neskutečnou atmosféru, neuvěřitelně krásnou přírodu, překrásné a fascinující památky, milé lidi, úžasnou rozmanitost ve všech aspektech. Věřím, že Peru absolutně okouzlí každého, kdo se do něj vydá a rozhodně to všem doporučuji. Je kouzelné.

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 9.30–16.30 h