Panama: krásná a nespoutaná země

Nabídku tohoto poznávacího zájezdu jsem využila, jelikož jsem do té doby neměla možnost podívat se na jiný kontinent, než Evropa. Cesta, za velkou louži, byl jeden z mých snů, který nyní díky spolupráci agentury Zájezdy.cz s CK Exim tours patří k těm splněným. Latinská Amerika mě lákala také proto, že jsem fanynkou filmů z mafiánského prostředí. Panama sousedí s Kolumbií, což mluví samo za sebe.

Bylo vzrušující projíždět kolem panamské národní banky a vědět, že si do této budovy ukládal peníze nejslavnější drogový baron Pablo Escobar. Další věc, která mě na tuto cestu zlákala, byla příroda. Když jsem rozhodovala, zda podat přihlášku, prohlížela jsem si na googlu fotografie a v duchu jsem si říkala, tohle musím vidět na živo!

Marie-Anna Krejčí, říjen 2017

Zaslíbené místo pro milovníky přírody

Co se přírody týče, Panama je místem zaslíbeným pro všechny její milovníky. Celých 34 % země pokrývají národní parky a nachází se zde i několik endemických druhů živočichů. Do sousední Kolumbie je nemožné dostat se pěšky, jelikož hranice tvoří hustý deštný prales, ve kterém žije i velké množství nebezpečných tvorů, například jedovatých hadů či krokodýlů.

Podnebí je tropické a vlhké

Teploty se v průměru se pohybují okolo 30 stupňů. V Panamě je období sucha od ledna do dubna a doba dešťů připadá na letní a podzimní měsíce, které jsou i nejteplejší. Na říjen tedy připadalo období dešťů, z čehož jsem měla trochu obavy, ale ukázalo se, že zbytečně. Pod pojmem období dešťů si nepředstavujte neustálý déšť. Setkáte se s přeháňkami, které nebývají dlouhé a často se po nich hned vyjasní. Určitě byste si ale neměli doma zapomenout pláštěnku.

Světoznámý Panamský průplav

Panamský průplav spojuje Atlantský a Tichý oceán. Velkým dílem přispívá k rozvoji ekonomiky tohoto státu. Ačkoliv se dá říci, že k průplavu Panamci přišli jako slepí k houslím, jsou na něj patřičně pyšní a za nic na světě by se ho už nevzdali. Jedná se o obdivuhodné technické veledílo, člověk žasne, že to někdo dokázal tak dobře vymyslet a zrealizovat.

Překrásné písčité pláže u Tichého oceánu

Měla jsem možnost navštívit pouze pláže omývané tichým oceánem. Jednalo se vždy o krásné, čisté písčité pláže s pozvolným vstupem do moře. Na plážích byly buď slunečníky, nebo se o příjemný stín u lehátek postaraly palmy. Předpokládám, že na druhé straně - v karibské oblasti budou pláže velmi podobné a písek bude ještě o něco bělejší.

Plážový servis

U lepších hotelů je samozřejmostí bar na pláži s míchanými koktejly. Kromě sportovních aktivit pořádaných hotelem (vodní skútr, půjčovna surfů) jsou většinou k dispozici i atraktivity, které v režii hotelu nejsou, například jízda na koních po pláži s místním chlápkem nebo možnost nakoupit si od „babiček“ pravé perly.

Vynikající mořské plody panamské kuchyně

Ač je zde ovoce sladké jako med, zdejší ho tolik neocení a jedí ho jen výjimečně. Zato pro mě byl čerstvý ananas nebo papaya na snídani vzácnost. Přípravu masa příliš nezvládají, alespoň mně zde maso příliš nechutnalo. Dokonale to však dohánějí v mořských plodech. Krevety, kalamáry a chobotničky v různých omáčkách byly naprosto delikátní a mohla jsem se jich ujíst. I rybí filety byly vždy vynikající.

Panamský průplav, výlet za indiány Embera či návštěva obchodního centra Albrouk

Pro zpestření dne můžete využít některého z fakultativních výletů. Většinu z nich zajišťuje místní zážitková firma Aventura, se kterou hotely spolupracují.

Jedním z nejzajímavějších je celodenní výlet za místními indiány kmene Embera. Indiáni Vás převezou v loďkách po řece až do jejich vesnice, která je odříznutá od veškeré civilizace. Seznámí Vás se způsobem jejich života, zvyky, tradicemi, pohostí Vás rybou v banánovém listu a celá vesnice pak zatančí tradiční tanec.

Byl nám nabízen i výlet na nákupy do střediska Albrouk, což je největší obchodní centrum ve střední Americe a pořídíte tu zboží světoznámých značek za nízké ceny. Další atraktivita, kterou byste si při pobytu v Panamě neměli nechat ujít je již zmiňovaný panamský průplav.

Praha – Paříž a 10 hodin letu s Air France

Letěli jsme s francouzskou leteckou společností Air France ve třídě economy a trasa letu byla následovná: Praha – Paříž – Panama city. Z Prahy do Paříže let trval hodinku, z Paříže do Panamy se pak letělo 10 hodin. Let byl klidný, bez nějakých větších turbulencí a při sledování filmů i cesta docela rychle utekla. Na palubě jsme dostali klasické občerstvení, které neurazí ani nenadchne. Alkoholické i nealkoholické nápoje byly v ceně.

V Panamě vítězí hudba, tanec a slavnosti

Co se obyvatelstva týče, většinu populace tvoří mestici a nejčastěji jsou panamci katolického vyznání. Tanec a hudba jsou součástí tohoto národa a je to vidět na každém kroku. Na diskotékách nikdo nesedí v koutě, všichni tančí, zpívají a jde jim to samo! Místní velice ctí tradice. Dovolené si vybírají kvůli národním slavnostem a festivalům a na dovolené za hranice prakticky nejezdí. Tento národ bych mentalitou přirovnala k evropským jižanským národům.

Dopravní zácpy nikoho netrápí

V Panamě jezdí jednokolejka. Jedny koleje pro celou zemi a vlak jede buďto tam nebo zpátky. O nic lepší to není ani v silniční dopravě. Silnice jsou v katastrofálním stavu, nemyslela bych si, že to kdy řeknu, ale zlatá D1. Obrovské zácpy jsou součástí každého dne. „Normální“ člověk je z toho na mrtvici, ale místním to nevadí, jsou na to zvyklí a jsou s tím smíření. Pro co nejrychlejší přemístění z bodu A do bodu B doporučuji pověřit místního taxikáře, který ví nejlépe, kde je jaká zkratka.

Třímilionová Panama je tropickým rájem na zemi

Musím říct, že návštěva této země ve mně zanechala hluboký dojem a jsem vděčná, že jsem se měla možnost infocesty účastnit. Panama nabízí vše, co by člověk od exotické dovolené mohl očekávat - hotely na vysoké úrovni, výborná jídla z mořských plodů, kvalitní rum za směšné ceny, nádherné pláže a rozmanitou panenskou přírodu. Zkrátka ráj na zemi.

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–19 h