Attika: ke kořenům moderní evropské civilizace

Martina Hrachová, duben 2016

Poznávací zájezd začal na letišti Václava Havla v Praze. Jako velkou výhodu letu s Aegean Airlines beru to, že si klienti mohou sami 48 hodin před odletem blokovat místo v letadle a připravit letenku, kterou později předloží u odbavení. Let trval přibližně 2 hodiny a 15 minut. Po příletu jsme jeli do města Plaka na večeři do taverny Acropole, kde bylo podáváno menu ve formě řeckého salátu, tzatziki, sýrového koláče se špenátem a kuřecím masem s francouzskými hranolkami. Řekové jsou zvyklí i na dezert, který nám samozřejmě nebyl odepřen. Následně jsme pokračovali do Atén, hotelu Polis Grand, kde probíhalo naše první přenocování.

Parthenón, Atény

Parthenón, Atény

Athény, starověký poklad jihu

Po snídani v hotelu Polis Grand jsme se svou česky hovořící průvodkyní vyrazili do hlavního města Řecka – Athén. Prohlédli jsme si Syntagmu, Parlament, Panathénský stadion, který je celý postaven z mramoru, a v roce 1896 se zde pořádaly první letní olympijské hry, v roce 2004 tento stadion hostil lukostřelbu. Dále jsme si prohlédli známou Hadrianovu archu, Propylae a Panthenon – hlavní chrám antických Athén, který byl zasvěcený bohyni Athéně Parthenos (Panenské), nacházející se na athénské Akropoli. Dále následoval oběd v restauraci Vyzantino ve městě Plaka. Večer následoval přesun do krásného hotelu Kinetta beach v oblasti Kinetta, kde jsme přenocovali 2 noci.

Panoráma Athén

Athény

Po kouzelných řeckých městech...

Další den jsme si vychutnávali celý den poznávání historie Řecka. Po snídani v hotelu jsme se vydali do Mykénie, a to do města Nafplion – moderního přímořského letoviska, které byla opevněno mohutnými hradbami u pevnosti Palamidi. Zajímavou zastávkou bylo město Epidaurus. Město bylo ve své době významné kulturní i náboženské centrum. Nachází se zde například Asklépiův chrám, který byl v roce 1988 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Dnes zde zůstaly pouze pozůstatky. Askepiova svatyně byla ve středověku největší léčitelské centrum. V areálu se nacházelo přibližně 160 ložnic včetně léčivých pramenů. Prohlídka celého areálu trvala přibližně 4 hodiny. Po prohlídce jsme se vydali ke Korintskému kanálu na krátkou fotografickou zastávku. Přenocování probíhalo v hotelu Tolo, který má základy budovy položené v moři, takže zde byl krásný výhled na hladinu.

Asklépiův chrám v Epidauru

Muzeum Delphi

A potom více do hor

Pátý den jsme vyjeli do hor. V devět hodin jsme absolvovali zhruba 3,5 hodinovou cestu do Delph, kde se nachází archeologická základna a muzeum. Prohlédli jsme si Věštírnu, která byla součástí posvátného okrsku Apollónova. Věštírna se nachází cca 150 km severozápadně od Athén. Dříve se jednalo o nejslavnější věštírnu a posvátné místo starého Řecka. Muzeum hostí cenné kousky starověkých řeckých soch, např. bronzového vozataje nebo slavné sportovce Aghiasu. V lokální restauraci jsme si dali oběd, který byl složen ze 4 chodů, následovalo ubytování v hotelu Anemolia s nádherným výhledem na hory. Večer byl volný program, který jsme využili k prohlídce města.

Horské polohy Attiky

Zpátky do Athén

Šestý den poznávací cesty jsme měli půl dne volno. Oběd probíhal v restauraci Omphalos – známé taverně uprostřed hor. Následoval přesun do Athén a ubytování v hotelu Eden Beach. Po snídani v hotelu Eden Beach jsme jeli na inspekci do centra Athén, a to do hotelu Titania. Zde jsme si dali výborný oběd a pokračovali na výlet na Mys Sounion, kde se tyčí bílé mramorové sloupy chrámu Poseidon. Byl odsud výhled na záliv Saronikos a pobřežní ostrůvky. Poslední den byl věnován dopravě. Odlet byl přibližně ve 13 hodin.

Prohlídky hotelů, pláže, pobřeží

Hotel Kinetta Beach, pobřeží Attiky

Hotel Pappas Loutraki, pobřeží Attiky

Hotel Tolo, pobřeží Attiky

Hotel Eden Beach, pobřeží Attiky

Hotel Pappas Loutraki, pobřeží Attiky

Hotel Kalamaki Beach, pobřeží Attiky

Hotel Kinetta Beach, pobřeží Attiky

Hotel Tolo, pobřeží Attiky

Raději telefonujete?

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–19 h