Řecko

Řecko leží v jižní Evropě, rozkládá se na pevnině a na četných ostrovech, které tvoří jednu pětinu řeckého území. Členitá pobřeží i romantické pláže jsou omývány Egejským, Krétským, Thráckým, Středozemním a Jónským mořem. Na poloostrově Attika se rozkládají Athény, hlavní město Řecka. Poznávejte antické památky, odpočívejte u čistého moře, vyzkoušejte speciality místní kuchyně. Nejoblíbenější ostrovy jsou Kréta, Rhodos, Zakynthos, ThassosSantorini

Základní informace o Řecku

Hlavní městoAtény
Jazykřečtina
Časové pásmo+1
Měnaeuro
Rozloha131 957  km²
Počet obyvatel10 775 643 

Památky a architektura

Řecko je kolébkou západní civilizace. Starověcí Řekové přinesli Evropě olympijské hry, základní matematické principy, umění a filosofii. Velká část tehdejšího umění a architektury se dochovala dodnes a tyto historické skvosty si můžete prohlédnout na vlastní oči.

Hlavní město Řecka Athény láká turisty především čtvrtí Plaka, kde se nachází většina antických památek. Najdete zde Dionýsovo divadlo, chrám Olympieion nebo Héfaistův chrám. Ve starém řeckém přístavu Rhodos kdysi býval jeden ze starověkých divů světa, Rhodský kolos. Dalším turistický oblíbeným místem jsou Delfy, archeologický areál u stejnojmenné obce, kde ve starověku bývala věštírna boha Apollóna. Oblastí plnou pozůstatků antické kultury je ostrov Kréta.

Řecké ostrovy

Řeckých ostrovů a ostrůvků je údajně na dva tisíce, z toho však jen 166 jich je obydlených. Už od starověku se děli do čtyř souostroví - Kyklady seřazené do kruhu v Egejském moři, Sporady, Dodekanésy a Jónské ostrovy u západního pobřeží. Pak jsou tu samostatné velké řecké ostrovy jako třeba Kréta nebo Evia. Mezi nejkrásnější ostrovy patří:

Kréta je největší řecký ostrov opředený bájemi a mýty. Severní pobřeží je posázené městy, zatímco jižní Kréta je hornatější. V každé části narazíte na pozůstatky antické kultury jen kousek od prvotřídních hotelů a resortů.

Korfu patří mezi ostrovy v Jónském moři a najdete tu vysoké hory i nádherné pláže. Je jedním z vůbec nejkrásnějších ostrovů Řecka a právem se mu říká “smaragd Středomoří”.

Kos je jeden z menších řeckých ostrovů, který je bohatý na přírodní krásy, památky i další turistické atrakce. V hlavním městě je spoustu architektonických památek a na pobřeží naleznete plážovou idylku.

Rhodos patří k nejslunečnějším oblastem Evropy s letními teplotami až kolem 40 °C. Obdivovat zde můžete Údolí motýlů a zříceniny johanitských hradů.

Zakynthos je podle některých nejzelenější z řeckých ostrovů a charakterizuje ho tyrkysové moře s písčitými plážemi. Nejznámější je zátoka Navagio s vrakem ztroskotané pašerácké lodi. K dalším lákadlům ostrova patří klášter Anafonitrias, Modré jeskyně a spousta antických památek.

Chalkidiki je poloostrov jihovýchodně od Soluně je plný bílých pláží. Tvoří ho výběžky připomínající prsty. Jeden z nich, východní Athos, je vyhrazen pouze mnichům a ženy na něj nemají povolen přístup. Ale ani muži ho nemají snadný - návštěvu mnišského státu musí dopředu povolit ministerstvo zahraničních věcí.

Počasí, podnebí a teplota moře

Řecké podnebí je ideální pro skvělou dovolenou. Od června až do září přesahují teploty 27°C, uprostřed léta i 33°C. Jen přibližně jednou za týden se objeví bouřka nebo slabý déšť. Teplota moře stoupá až k 27°C v srpnu. Koupat se dá od poloviny června do konce září. Vlny na moři mezi ostrovy jsou obvykle malé a ovlivňuje je jen denní bríza. Otevřené moře (Jónské, Krétské, Egejské a Středozemní) může přinést velké vlny, obvykle ale jen sporadicky.  

Řecká kuchyně

Řekové jsou pohostinný národ, který umí ocenit siestu a dobré jídlo. Kromě dokonalých pláží je tak jedním z hlavních lákadel země místní kuchyně. Díky velkému množství čerstvých surovin, koření a olivového oleje je nejenom chutná, ale také zdravá. Z nejznámějších specialit můžete v Řecku ochutnat čerstvě vylovené ryby, gyros, musaku – nákyp z brambor, zeleniny a masa a omáčku tzatziki z řeckého jogurtu. Pochutnejte si na Retsině, lehkém aromatickém víně. A před jídlem si jako aperitiv dopřejte anýzový likér Ouzo nebo pálenku Raki.

Každodenní režim je tu o poznání pomalejší, než na jaký jsme zvyklí u nás. Řekové ctí polední siestu, obědvají obvykle kolem třetí hodiny a večeře začínají nejdříve po deváté večerní.

Řečtina

Oficiálním jazykem země je řečtina. Řecká abeceda se výrazně liší od té naší. Ve všech turistických destinacích se však dohovoříte některým ze světových jazyků. Informační tabule s řeckými názvy bývají obvykle psané i latinkou. A nenechte se zmást, řecké “ne” ve skutečnosti znamená naše “ano” a pokud chcete vyjádřit nesouhlas, použijete slovo “ochi”.

Základní slovní zásoba

● Dobrý den - Kaliméra
● Dobrý večer - Kalispéra
● Ahoj - Jáso
● Nashledanou - Ádio
● Prosím - Parakaló
● Děkuji - Efcharistó
● Promiňte -Signómi
● Nerozumím - Den katalavéno
● Dobře - Kala
● Dobrou chuť - Kali orexi
● Na zdraví - Jámas
● Víno - Krasí
● Pivo - Bira 

Poslední recenze Řecko


Alice září 2023
Alice. Pobyt na 6 nocí. Požadavek na výhled na moře.... celá recenze


kilimanjáro srpen 2023
Kavros Beach a Kavros Garden. Bohužel ač nejsme vůbec nároční, celkově nás dovolená zklamala ... celá recenze


Bohouš září 2023
Bohumil Tuček. Počet hvězd? Ani náhodou! Jednoznačně podvod na turisty.... celá recenze