Kréta, Řecko

Malebná Kréta je největší řecký a celkově pátý největší ostrov v celém Středozemním moři. Zahrnuje stejnojmenný kraj a nacházejí se na něm čtyři řecké regionální jednotky Heraklion, Chania, RethymnonLasithi. Podle starořeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození Dia, vládce olympských bohů. Kréta pro vás přichystala veškerou pestrost. K tomu srdečné a pohostinné obyvatele. Severní pobřeží je klidnější a nejvíce oblíbené. Vnitrozemí ostrova nabízí přírodní zajímavosti jako vysoké hory a soutěsky.

Možnosti dovolené na Krétě

Kréta láká turisty především svou polohou - je to krásný slunečný ostrov ve Středozemním moři. Bývá tu průměrně 300 slunečných dní v roce, je to tedy ideální letovisko na dovolenou u moře. Na Krétě si užijete nejen odpočinek na některé z nádherných pláží, ale také celou řadu dalších radovánek, které jsou pro Řecko typické. Můžete se těšit na vynikající řeckou kuchyni, kouzelnou přírodu a spoustu archeologických památek z dob antiky.

Pobřeží, moře a pláže

Krétská pobřeží hrají barvami. Ukazují typické Řecko. Krásně čistá mořská voda, zelení porostlé kopce a hory, modrá obloha s několika mraky nad pevninou. Idylka. Skalnaté pasáže střídají pláže s jemným pískem. Na Krétě se nachází hned několik nejkrásnějších pláží Řecka (Matala, Elafonisi a Balos). Okouzlí vás západy slunce.

Počasí, podnebí, vlny

Kréta je po většinu léta sluncem zalitý ostrov. Bouřky se místy tvoří ve vnitrozemí ostrova nad vysokými horami. U moře prší málokdy. Teploty stoupají nad 25°C hned od června a nejvyšší jsou ve vrcholném létě kolem 34°C. Teplota moře stoupá nad 20°C od června a v létě je až kolem 26°C. Moře přináší vítr a větší vlny na jižní pobřeží, severní je klidnější, a i proto mnohem oblíbenější a osídlenější.

Hotely na Krétě

Hotely na Krétě mají podobně jako v celém Řecku rodinný charakter. Žádné velké budovy s nespočtem pokojů a velkým ruchem, jen udržované domy s pár patry a ubytováním typu apartmánů. Mnoho z nich má k dispozici svůj malý bazén a tavernu s výtečnou kuchyní.

Atmosféra

Kréta je přátelským ostrovem, který uspokojí požadavky každého. Vyniká klidnou atmosférou, je ale dobré vyhnout se větším letoviskům. Ta se v létě zaplní do své maximální kapacity. Nejlépe poznáte vlídnost ostrova na výletech do okolí, do přírody, na nejkrásnější pláže.

Kréta: nejhezčí letoviska

Kréta se dělí na čtyři regionální části:

Chania je nejromantičtější oblast ostrova ležící na západní části. Právem si získal přízvisko “Benátky východu”. Přístav Chania i architektura v celé oblasti totiž navozují dojem tohoto italského města. Navštívit tu můžete třeba nejdelší evropskou soutěsku Samaria. Turisticky nejoblíbenější oblasti jsou Agia MarinaPlatanias.

Rethymno je turisticky nejnavštěvovanější částí Kréty a pokrývá západo-střední oblast. Stejnojmenný přístav v této části ostrova je postavený v benátském slohu a navštívit tu můžete krásnou benátskou citadelu Fortezza. Jedno z nejnavštěvovanějších letovisek je oblast Bali a hotel Kathrin Beach.

Heraklion pokrývá východo-střední část ostrova a leží na něm také stejnojmenné hlavní město celé Kréty. Ve městě Gortyn si můžete prohlédnout první evropský zákoník vytesaný do kamene a další řadu archeologických památek. Najdete tu také ruiny nejvýznamnějšího paláce mínojské kultury, Knossu. Prvotřídní ubytování včetně all inclusive nabídek najdete v hotelu Blue Sky Beach.

Lasithi zabírá východní část ostrova a nachází se na ní nejvýznamnější pozůstatky mínojské kultury a bývalých antických měst Itanos a Oulos. Na nejvýchodnějším cípu najdete pláž Vai, jedinou palmovou pláž ostrova. Ubytovat se můžete se v prvotřídním hotelu Petra Mare nebo Kakkos Bay a užít si tak nezapomenutelnou dovolenou u moře.

Poslední recenze Kréta


Ivan K, Chrudim září 2020
Optimální pro méně náročné. 4* jsou možná mírně nadhodnocené, ale celkově jde o velmi slušný hotel pro střední vrstvu dovolenkářů. Velké plus bylo, jak se do... celá recenze


Meluzinovi září 2020
Meluzinovi. Dovolená se nám moc líbila. Nic nebyl problém jak pro personál tak ani pro skvělou na věčně usměvavou delagatku slečnu Adelku z C... celá recenze


Jan září 2020
Pěkná dovolená i přes řadu omezení. Hotel leží na příhodném místě a je rozdělen na dvě samostatné části, oddělené uličkou, která není průjezdná. Hlavní budova s recep... celá recenze