Kréta, Řecko

Malebná Kréta je největší řecký a celkově pátý největší ostrov v celém Středozemním moři. Zahrnuje stejnojmenný kraj a nacházejí se na něm čtyři řecké regionální jednotky Heraklion, Chania, RethymnonLasithi. Podle starořeckých mýtů je Kréta považována za místo zrození Dia, vládce olympských bohů. Kréta pro vás přichystala veškerou pestrost. K tomu srdečné a pohostinné obyvatele. Severní pobřeží je klidnější a nejvíce oblíbené. Vnitrozemí ostrova nabízí přírodní zajímavosti jako vysoké hory a soutěsky.

Možnosti dovolené na Krétě

Kréta láká turisty především svou polohou - je to krásný slunečný ostrov ve Středozemním moři. Bývá tu průměrně 300 slunečných dní v roce, je to tedy ideální letovisko na dovolenou u moře. Na Krétě si užijete nejen odpočinek na některé z nádherných pláží, ale také celou řadu dalších radovánek, které jsou pro Řecko typické. Můžete se těšit na vynikající řeckou kuchyni, kouzelnou přírodu a spoustu archeologických památek z dob antiky.

Pobřeží, moře a pláže

Krétská pobřeží hrají barvami. Ukazují typické Řecko. Krásně čistá mořská voda, zelení porostlé kopce a hory, modrá obloha s několika mraky nad pevninou. Idylka. Skalnaté pasáže střídají pláže s jemným pískem. Na Krétě se nachází hned několik nejkrásnějších pláží Řecka (Matala, Elafonisi a Balos). Okouzlí vás západy slunce.

Počasí, podnebí, vlny

Kréta je po většinu léta sluncem zalitý ostrov. Bouřky se místy tvoří ve vnitrozemí ostrova nad vysokými horami. U moře prší málokdy. Teploty stoupají nad 25°C hned od června a nejvyšší jsou ve vrcholném létě kolem 34°C. Teplota moře stoupá nad 20°C od června a v létě je až kolem 26°C. Moře přináší vítr a větší vlny na jižní pobřeží, severní je klidnější, a i proto mnohem oblíbenější a osídlenější.

Hotely na Krétě

Hotely na Krétě mají podobně jako v celém Řecku rodinný charakter. Žádné velké budovy s nespočtem pokojů a velkým ruchem, jen udržované domy s pár patry a ubytováním typu apartmánů. Mnoho z nich má k dispozici svůj malý bazén a tavernu s výtečnou kuchyní.

Atmosféra

Kréta je přátelským ostrovem, který uspokojí požadavky každého. Vyniká klidnou atmosférou, je ale dobré vyhnout se větším letoviskům. Ta se v létě zaplní do své maximální kapacity. Nejlépe poznáte vlídnost ostrova na výletech do okolí, do přírody, na nejkrásnější pláže.

Kréta: nejhezčí letoviska

Kréta se dělí na čtyři regionální části:

Chania je nejromantičtější oblast ostrova ležící na západní části. Právem si získal přízvisko “Benátky východu”. Přístav Chania i architektura v celé oblasti totiž navozují dojem tohoto italského města. Navštívit tu můžete třeba nejdelší evropskou soutěsku Samaria. Turisticky nejoblíbenější oblasti jsou Agia MarinaPlatanias.

Rethymno je turisticky nejnavštěvovanější částí Kréty a pokrývá západo-střední oblast. Stejnojmenný přístav v této části ostrova je postavený v benátském slohu a navštívit tu můžete krásnou benátskou citadelu Fortezza. Jedno z nejnavštěvovanějších letovisek je oblast Bali a hotel Kathrin Beach.

Heraklion pokrývá východo-střední část ostrova a leží na něm také stejnojmenné hlavní město celé Kréty. Ve městě Gortyn si můžete prohlédnout první evropský zákoník vytesaný do kamene a další řadu archeologických památek. Najdete tu také ruiny nejvýznamnějšího paláce mínojské kultury, Knossu. Prvotřídní ubytování včetně all inclusive nabídek najdete v hotelu Blue Sky Beach.

Lasithi zabírá východní část ostrova a nachází se na ní nejvýznamnější pozůstatky mínojské kultury a bývalých antických měst Itanos a Oulos. Na nejvýchodnějším cípu najdete pláž Vai, jedinou palmovou pláž ostrova. Ubytovat se můžete se v prvotřídním hotelu Petra Mare nebo Kakkos Bay a užít si tak nezapomenutelnou dovolenou u moře.

Poslední recenze Kréta


Zdeňka a Jana červenec 2024
Residence Villas Aparthotel ****, Řecko, Kréta, Stalis [Stalida]
Recenze hotelu residence villas stalis. Velké zklamání; hotel neodpovídá kategorii 4 hvězdičky... celá recenze

Alena červen 2024
Yiassou Kriti Beach Hotel (ex Kavros Beach) ***, Řecko, Kréta, Kavros
Velké zklamání. Od počátku bylo všechno špatně. 1. noc nás ubytovali v jiném hotelu v centru města. Hotel s úklidem na objednání.... celá recenze

Alena červen 2024
Tylissos Beach Hotel CHC ****, Řecko, Kréta, Ierapetra
Celkem spokojeni.. Měli jsme pobyt na 11 dní a byli jsme celkem spokojeni, Více rozvedu níže. K negativům bych uvedla hlavně silnici, která je před h... celá recenze