Co dělá Severní Kypr jedinečným?

Úžasná středomořská atmosféra Vás doslova pohltí. Panenská příroda, vzácné rostliny, které nerostou jinde na světě. Dlouhé, převážně písečné pláže a křišťálově průzračné moře. Na ostrově se nachází celá řada významných starověkých památek. Bohatá historie a mýtické pověsti datující se do doby tisíce let před naším letopočtem. Severní Kypr je místem narození Afrodity, bohyně krásy a lásky.

Ochutnáte skvělá jídla, která jsou směsicí turecké, řecké a středomořské gastronomie. Uličky měst jsou jedním velkým tržištěm s mnoha obchůdky, krámky, restauracemi, kavárnami a tavernami, které poskytují útočiště pro odpočinek a pozorování okolí. Vynikající, jemně namletá turecká káva či vitamínové bomby, vymačkané ze sladké šťávy čerstvých pomerančů nebo granátových jablíček, umocňují zdejší neopakovatelnou atmosféru.

Jiří Blažej, květen 2019

Počítejte s tím, že cesta se protáhne

Let do Ercanu, trvá s mezipřistáním v Turecku (Alanya, Ancara) 5 hodin a přímý let do Larnaky (EU), je zase spojen s delší cestou autobusem přes hranici. V případě zapůjčení auta se zde jezdí vlevo, Kypr byl dlouho řadu let britskou kolonií.

Na ostrově vládne středomořské klima

Léta jsou zde horká a dlouhá, naopak zimy jsou krátké s malým počtem srážek. V červenci se teploty vyšplhají až k 40 °C. V zimě je nejchladnějším měsícem leden a průměrná teplota se pohybuje kolem 10 °C. Studený vítr, mráz a sníh jsou na území Severního Kypru prakticky neznámé.

V době našeho pobytu, polovině května, bylo většinou slunečno a teplota vzduchu se pohybovala, kolem 30 °C. Všude přítomný vítr na ostrově dělal z vysokých teplot příjemně snesitelné.

Co potřebujete vědět při návštěvě Severním Kypru?

Musíte mít cestovní pas. Všechny letecké zájezdy do severokyperského letiště Ercan mají povinné mezipřistání v Turecku, kde se mění celá posádka. Za mobilní a datové služby naplatíte stejně jako v ČR, protože nespadají do tarifů EU. Roamingové ceny jsou stejné, jako pro tarifní pásmo v Turecku.

Tento stát vlastně neexistuje

Severní Kypr není mezinárodně uznávaným státem a je vystaven přísnému mezinárodnímu embargu. Má svoji vlastní vládu a státní správu. Oficiálně tento stát uznává pouze Turecko. Platí zde zákaz focení vojenských objektů i vojáků. Vojenskou základnu zde mají Turci a turečtí Kypřané. Na ostrově je vojenská služba povinná. Pro zajištění rovnováhy a za účelem pozorování jsou tu i vojáci z UN jednotek OSN.

Na kasína narazíte na každém kroku

Hazard je zde povolen, stejně tak i prodej „značkových“ falsifikátů. Místní produkty, výrobky a oblečení pořídíte levně. Na každém kroku narazíte na kasina, které můžete ze zvědavosti jenom navštívit anebo zkusit svoje štěstí.

Hotely poskytují dostatek komfortu a skvělý servis

V nabídce zájezdů najdete turisticky oblíbená letoviska Kyrenia (Girne), Famagusta (Gazimagusa), Bafra a Karpaz (Iskele), a to hned od několika cestovních kanceláří. Úředním jazykem je turečtina a všude se domluvíte anglicky. Platit můžete eury a tureckými lirami (YTL) nebo kreditní kartou. Uvedené ceny jsou orientační: 1 YTL/do 4 Kč, 1 €/do 7 YTL. Pokud se budete pohybovat ve volné přírodě, mimo resorty a letoviska, doporučuji zvýšenou opatrnost a uzavřenou obuv.

Průzračné moře s písečnými plážemi

Všechna navštívená letoviska měla písečné pláže, a i když některé zdroje uváděly, že pláže jsou i oblázkové, nikde jsme na ně nenarazili. Moře bylo čisté a průzračné. Obvykle písečné dno se místy střídalo s kamenitou podloží a kameny.

Plážový servis

U hotelů byly většinou prostornější pláže s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Všude byly slunečníky s lehátky. V dostupné vzdálenosti toalety a někdy i sprchy. Některé, zejména komfortnější hotely, měly vedle pláží vybudovaná mola a v dosahu bary. Teplota vody se v polovině května pohybovala v rozmezí 22 - 25 °C.

Kyperská Nikósie - Lefkosa je hlavním městem dvou států

Nikósie, turecky Lefkosa je jedinným městem na světě, které je rozděleno hraničním pásmem, tzv. zelenou linií, která dělí ostrov v délce 180 km na dva samostatné státy. Jižní část, Kyperský stát, je členem EU, kde žijí řečtí Kypřané. Severní Kypr není mezinárodně uznávaným státem a žijí zde turečtí Kypřané. Tato část ostrova je zelenější a zabírá asi více jak třetinu celkové rozlohy Kypru.

Co najdete v centru města?

V blízkosti městského centra se nachází městský „Bazzar“ s rozmanitou nabídkou zboží i potravin. Nedaleko odsud se dostanete na hlavní ulici, která je přeplněna obchůdky, tavernami a pouličními stánky. Můžete zde vidět magnetku s českou a severokyperskou vlajkou, protože Kypr navštěvuje stále více českých turistů. Doporučuji nákup turecké vakuované kávy za 1 €. Po návratu jsme litovali, že jsme koupili jenom 4 balíčky. Káva byla vynikající, velmi jemně mletá a silně aromatická.

Zachovalé historické památky

V Nikósii se nachází starověká brána Girne, která byla dříve součástí opevnění. Dále zde můžete vidět gotickou stavbu ze 13. století, mešitu Selimiye (Katedrála svaté Sofie). V blízkosti města byla postavena významná historická budova z 16. století, Velky Khan. Dříve sloužila jako hostinec s ubytováním a bazar pro kyperské kupce. Nyní je celý objekt využíván pro zábavu, jako turistické centrum s obchůdky, kde nabízejí upomínkové předměty a keramiku převážně ruční výroby. V příjemném prostředí místního hostince jsme chutně poobědvali.

Kyrenia (Girne) – věhlasné letovisko

Kyrenia, stále se rozrůstající město s řadou historických památek leží na turisticky strategickém místě. Od letiště v Ercanu je vzdáleno necelých 40 km. V centru města u starého přístavu se nachází starobylá pevnost Girne se Shipwreckým historickým muzeem. V nedalekém parčíku najdete v polostínu místo pro odpočinek nebo můžete navštívit zdejší obchůdky, krámky či kavárny a taverny s nabídkou občerstvení i místních specialit kyperské a středoevropské kuchyně.

Doporučené výlety po okolí

V blízkosti Kyrenie se rozprostírá pohoří Selvili tepe se stejnojmenným nejvyšším vrcholem země (1024 m). Nedaleko města se tyčí starověký hrad sv. Hilarion a o pár kilometrů dál horská vesnička Bellapais se stejnojmenným starověkým opatstvím.

Hrad svatý Hilarion v pohoří Kyrenie

Návštěva poměrně zachovalých trosek hradu svatý Hilarion ze 13. století, byla sice fyzicky náročnější, ale hrad patří bezesporu k těm nejkrásnějším místům na ostrově, která se vyplatí vidět. Z hradní pevnosti je fascinující výhled na okolí, město Kyrenii a moře. Cesta se táhne po vrcholcích pohoří k nejvyššímu bodu, který se nachází v nadmořské výšce 720 m. Při výstupu na vás čeká řada úzkých cestiček a kamenných schodů různých velikostí.

Oceníte pevné uzavřené boty, nejlépe tenisky nebo sportovní obuv. Vstup do komplexu je zpoplatněn, stejně jako toalety pod hradem. V podhradí se nachází malé občerstvení s prodejem suvenýrů.

Středověký Bellapais Abbey

V blízkosti Kyrenie leží horská vesnička Bellapais se stejnojmenným středověkým, poměrně zachovalým opatstvím, postaveným v unikátním gotickém stylu. Ve vesničce žil světově proslulý anglický spisovatel Lawrence Durrell, který o Bellapais psal ve své knize „Hořké citrony“. Jeho bratr, Gerald Durrell, byl neméně slavný zoolog a spisovatel.

Letovisko Famagusta (Gazimagusa)

Známé město Famagusta s významným přístavem leží na východním pobřeží ostrova. V centru města u starého přístavu se nachází zachovalá pevnost, hrad Othello s věží, odkud je krásná vyhlídka na široké okolí.

Návštěva mešity Laly Mustafa Pashi

Původně křesťanská katedrála svatého Mikuláše, byla postavená ve 14. století a přestavěná na mešitu v 16. století, kdy bylo město dobyto osmanskými Turky. Vedle katedrály vyrostl nejstarší strom ostrova, který byl vysazen roku 1300.

Nechvalně známá Varosa, přezdívaná jako "město duchů"

Okolí Famagusty je známé svými hezkými písečnými plážemi, v moři mohou být místy kameny a oblázky. Koupali jsme se v průzračném moři u písečné pláže v blízkosti nechvalně známého místa Varosha „Město duchů“. Jde o bývalou turistickou oblast, která byla po invazi Turků v roce 1974 vybombardována a rozstřílena. Obyvatelé utekli do centra města a celý svůj majetek včetně jídla tam zanechali, aby si zachránili holé životy. Rozsáhlý prostor byl oplocen a je dochován v původním stavu a přísně střežen tureckými vojáky. Při pohledu na rozstřílené domy a hotely za plotem, v nás tento pomník hrůzy vyvolával nepříjemné pocity.

Starobylé město Salamis

Nedaleko Famagusty, bylo vykopávkami objeveno starobylé centrum města Salamis, které vzniklo v době bronzové, 1100 let před naším letopočtem. Rozsáhlé zříceniny se staly významnou historickou památkou Kypru. Vzhledem k úctyhodnému stáří se v dobrém stavu zachovaly trosky lázní, soch, záchodků, koupelen a částečně i nástěnných fresek.

Amfiteátr z doby 1100 let před Kristem

Amfiteátr pojal až 15 tisíc lidí. První řady se dochovaly v původním stavu a jejich větší část byla rekonstruována. V prvních řadách sedávali vládci a hodnostáři, horní řady, byly určeny otrokům a kurtizánám.

Sochy bez hlav

Hlavy upadly buď při zemětřesení, nebo byly sraženy nájezdníky z náboženských důvodů, zejména při arabských invazích v 7. století. Majestátní památky, které pocházející z doby římské, stojí rozhodně za zhlédnutí.

Karpaz, místem souladu řeckých a tureckých Kypřanů

Posledním místem, kde se nachází více hotelů je oblast Bafra. Odtud vede cesta na konec ostrova, poloostrov Karpaz. Po projetí vesnicí Dipkarpaz, která je jediným místem na Kypru, kde spolu ve vzájemném souladu žijí řečtí i turečtí Kypřané, přijedete do národního parku stejnojmenného názvu. Odtud vás cesta zavede na nejkrásnější kyperskou pláž, Golden Beach.

Panenská pláž Golden Beach

Pláž, která vás ohromí. Kam oko dohlédne, neuvidíte žádné hotely, restaurace, jenom písek, třpytící se jako zlato a smaragdově průzračné moře s křišťálově čistou vodou. Výlet na zlatou pláž byl spojený s koupáním. V místě parkování autobusu jsou i záchody.

Koupání jako v Karibiku

Cesta k moři je udělaná z dřevěných podlážek, na kterých se podepsal zub času. Více jak 50 m před cílem se cesta vytrácí a zbytek musíte dojít po sluncem rozpáleném písku. Na pláži jsou k dispozici lehátka se slunečníky za poplatek, euro/osoba. Koupání v překrásném moři, byl silným zážitkem, který si rozhodně nenechte ujít! Měli jsme pocit, jako bychom se ocitli někde uprostřed exotického ráje.

Průzračné moře s písečnými plážemi

Všechna navštívená letoviska měla písečné pláže, a i když některé zdroje uváděly, že pláže jsou i oblázkové, nikde jsme na ně nenarazili. Moře bylo čisté a průzračné. Obvykle písečné dno se místy střídalo s kamenitou podloží a kameny.

Hotelové pláže a servis

U hotelů byly většinou prostornější pláže s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Všude byly slunečníky s lehátky. V dostupné vzdálenosti toalety a někdy i sprchy. Některé, zejména komfortnější hotely, měly vedle pláží vybudovaná mola a v dosahu bary. Teplota vody se v polovině května pohybovala v rozmezí 22 - 25 °C.

Kyperský „mézes“ se dá ochutnat, ale nikdy ne sníst!

Co je mezés? Široká a pestrobarevná nabídka jídel, která se skládá z mnoha studených předkrmů a teplých jídel. Desítka předkrmů je podávaná v malých miskách se zeleninovými saláty, bílým pečivem, chlebem nebo pitou. V nabídce nesmí chybět ochucený jogurt, tzatziki, humus, olivy, čerstvé sýry, grilovaný halloumi (národní sýr), plněné vinné listy, sezamový dip, olivový olej a citrony, které podporují trávení. Pokud ochutnáte od každého předkrmu lžičku, budete plně zasyceni.

Pozor, gastronomický koncert „mezés“ teprve začíná!

Následuje donáška teplých jídel, podávaných po malých porcích, ale často za sebou. Různě upravená mletá masa, jehněčí Kleftiko (maso s kostí), kuřecí kousky, smažené Kofta (karbanátky) a Koupes (Kofta v těstíčku) atd. Vše je na přidání, a když už nemůžete pozřít ani sousto, tak na stoly začínají nosit sladkosti (baklavu), zákusky a v tom lepším případě čerstvého ovoce. Podobně jako v Řecku, tak i Kypřané spolu klábosí a hodují několik hodin. V restauraci znamená „mezés“ spořádat jídelní lístek od vrchu dolů.

Kypřané si dopřejí maso párkrát za měsíc

Mezi nejčastěji používané suroviny patří čerstvá zelenina, cukety, lilek, papriky, luštěniny, artyčoky, mrkev, rajčata atd. Z ovoce jsou to hrušky, jablka, granátová jablíčka, hroznové víno, melouny a pomeranče. Kypřané mají omezený výběr koření a bylin: pepř, petržel, rukola, oregano, kmín, koriandr a máta. Máte-li rádi sladké, neodoláte lahodným cukrářským výrobkům nebo Vás dostane šťavnaté, sluncem hýčkaného sladké ovoce, madle, ořechy či rozinky jako cukrkandl.

RECEPT na Moussaku (Musaka)

Co potřebujete?

1 ks větší nadrobno nakrájené cibule, 200 ml olivový olej, 500 g mleté maso, 250 g rajčat nasekaných nadrobno, 2 dcl bílé víno, sůl, mletý černý pepř a lžíce cukru, hrst petržele naťové hladké, případně kudrnky, lilek – drobně nakrájená dužina , 200 g strouhaný sýr – mozzarella nebo balkánský, 4 ks žloutek , 5–6 ks velkých uvařených brambor

Postup

Na olivovém oleji zpěníme cibulku do měkka a přidáme mleté maso. Po orestování masa přidáme drobně nakrájenou směs rajčat a dužiny z lilku, přilejeme bílé víno, podle chuti osolíme, opepříme a přidáme trochu cukru. Za občasného míchání dusíme asi 10-15 minut. Do vlažné směsi zamícháme strouhaný sýr, petrželku a žloutky.

Uvařené brambory nakrájíme na 0,5 cm plátky, které rozprostřeme do většího vymaštěného pekáče, vysypaného mletými ovesnými vločkami nebo strouhánkou. Brambory osolíme a můžeme trochu opepřit. Masovou směs nalejeme na brambory a rovnoměrně rozetřeme.

Bešamelová omáčka

1/2 l mléka, muškátový oříšek strouhaný najemno nebo 2 špetky mletého, 50-100 g tavený sýr, několik lžic hladké mouky, špetka soli a pepře, 4 ks bílku.

Do teplého mléka přidáme tavený sýr a za stálého míchání postupně zalejeme záklechtkou (mouka ředěná mlékem). Dochutíme špetkou soli, pepřem a muškátovým oříškem. Řidší kašovitou hmotu vaříme na mírném ohni asi 10 minut. Po vychladnutí vmícháme bílky.

Za necelou hodinku je upečeno!

Hotovou bešamelovou omáčku rozetřeme na masovou směs. Musaku pečeme v troubě v nezakrytém pekáči na 180 stupňů asi 50 minut. Upečenou podáváme vlažnou nebo za studena. Vhodnou přílohou je listový nebo zeleninová salát.

Severní Kypr je kouzelný

Přestože je Severní Kypr kontraverzním a světově neuznaným státem, je zde rozhodně co k vidění. Na malém území se nachází celá řada středověkých i starobylých, poměrně zachovalých a historicky významných památek. Bohatá a dlouhá historie ostrova sahá až do roku 8000 před Kristem.

Překrásná krajina a nádherné moře

Nedotčený půvab pestrobarevné krajiny, průzračné moře a dlouhé písečné pláže podtrhují neopakovatelnou atmosféru severní části kyperského ostrova, který si zamiluje snad každý. Hotely poskytují turistům dostatek komfortu i pohodlí a kyperská kuchyně je skvělá. Pobyt a poznání celé severní části Kypru v nás zanechal velmi silný emotivní zážitek. Návštěvu kouzelného ostrova mohu všem vřele doporučit.

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 9.30–16.30 h