Hiking v Arménii - poznejte ta nejkrásnější místa

Arménie, Jerevan

Hiking v Arménii - poznejte ta nejkrásnější místa

  Arménie, Jerevan
Program

1. den:

Ve večerních hodinách odlet s přestupem z Prahy do Jerevanu. 

2. den:

Časně ráno přiletíme do Jerevanu, po snídani si odpočineme a po té začneme prohlídkou hlavního města Arménie, Jerevanu, které je považováno za jedno z nejdéle osídlených měst na světě. První obyvatelé se zde usídlili již v roce 782 před Kristem. Jerevanu se také přezdívá „Růžové město“, protože většina budov je postavena z růžového vulkanického kamene zvaného tuf.

Během prohlídky města navštívíme Náměstí republiky, Arménské divadlo opery a baletu. Dále budeme pokračovat po Severní třídě, nejmodernější ulicí města a dostaneme se až ke Kaskádovým schodům, skládající se z 572 schodů a jedno z nejvíce navštěvovaných míst Jerevanu. Z vrcholu Kaskády si můžeme prohlédnout okouzlující Jerevan a v dálce biblickou horu Ararat, která dnes leží na tureckém území.

Naší další zastávkou bude výrobna brandy Ararat, kde nás čeká i ochutnávka tohoto světově proslulého nápoje.

Těšit se můžeme na večeři, která bude podávána v tradiční restauraci v muzeu koberců Megerian. Před večeří si prohlédneme samotné muzeum a jedinečné expozice Arménských tradičních koberců.

3. den:

Vzdálenost 2km, doba chůze 2 hodiny
↑ 206 m  ↓ 267 m

Po snídani se vydáme autobusem na cestu ke klášteru Khor Virap, který leží velmi blízko u tureckých hranic a hory Ararat. Název kláštera Khow Virap znamená hluboká jáma, což symbolizuje i jeho historii. Klášter byl vybudován nad podzemní kobkou, kde byl sv. Řehoř Osvětitel vězněm po dobu 14 let králem Trdatem za šíření křesťanství v Arménii. Z kláštera se nám otevírá překrásný až dechberoucí výhled na biblickou horu Ararat.

Poté se vydáme do vesnice Amaghu odkud začneme naši dnešní túru v chráněné krajinné oblasti Arpa. Oblast tohoto kaňonu je známá pro svou bohatou floru a faunu a nespočet jeskyní, kde byly nalezeny antické boty a tradiční zařízení na výrobu vína z období chalkolitu. Tato oblast byla také uznána jako Významná ptačí oblast, pro výskyt některých celosvětově ohrožených druhů ptáků. Navíc zde žije jedno z nejcennějších zvířat v zemi, levhart kavkazský. Během naší túry budeme také okouzleni velkolepými skalními útvary vzniklými sopečnou činností, které mění své barvy podle denní doby. Postupně dojdeme ke klášteru Noravank který je skutečným pokladem arménského náboženského umění. Tento klášterní komplex byl zbudován ve 13. století a je považování za architektonické mistrovské dílo, které vytvořil významný sochař a architekt Momik. Co dělá Noravank tak jedinečné je, že je to jeden z mála klášterů, který se pyšním dvěma podlažími. Noravank patří mezi nejvyhledávanější místa nejen díky kulturní důležitosti ale i díky svému magickému umístění. Dále budeme pokračovat do jednoho z nejstarších města v zemi Goris, kde přespíme. Během túry je oběd.

4. den:

Vzdálenost 12km, doba chůze 5 hodin
↑ 113m  ↓ 626 m

Po snídani se vydáme směrem ke klášteru Tatev, jedné z nejkrásnějších památek Arménie. Byl postaven přímo na konci útesu a je obklopen dechberoucí přírodou. Nejlepší ceste k tomuto klenotu středověké arménské architektury je vyjet lanovkou nazvanou "Křídla Tatev". Tato lanovka táhnoucí se nad malebnou soutěskou řeky Vorotan je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejdelší obousměrná lanová dráha na světě (5752 m). My ji však využijeme při cestě zpět, protože nás čeká asi 12 kilometrů pěší túry z Vorotanské soutěsky a přes Ďáblův most vystoupáme ke klášteru. Po prohlídce kláštera se svezeme lanovkou dolů a vydáme se autobusem k arménskému Stonehenge nazvanému Zorats Karer nebo Karahunj. Dle archeologů je toto nejstarší observatoř na světě – používaná k astronomickým účelům v prehistorických dobách. Poté se vydáme do vesnice Yeghegis kde přespíme. Během výletu oběd.

5. den:

Vzdálenost 7km, doba chůze 3-4 hodiny
↑ 300m  ↓ 300m

Dnes se po snídani vydáme na túru z vesnice Yeghegis k pevnosti Smbataberd. Smbataberd je nedobytná pevnost, která se nachází jihovýchodně od obce Artabuink. Byla postavena v 5. století na úzkém horském vrcholu chráněném ze tří stran kaňony.

Během naší túry nás ohromí úchvatný výhled na oblast Vayots Dzor. Po dosažení pevnosti nám nádherný výhled na pohoří Teksar vyrazí dech.

Poté budeme pokračovat v túře ke středověkému klášteru Tsakhats Kar. Přestože byl prakticky zničen, i jeho ruiny jsou jedinečné a malebné. Nacházejí se zde dvě skupiny staveb. Západní, která zahrnuje kostely svaté Bohorodičky a svatého Hovannese, je mnohem starší než východní s kostely svatého Karapeta a Svatého znamení. V okolí kláštera lze spatřit také četné chačkary. Dnešní túru zakončíme v Yeghegisu. Poté se vydáme do Dilijanu, kterému se často říká "arménské Švýcarsko" díky jeho bohaté přírodě se svěžím zeleným lesům. Přenocování v Dilijanu, oběd během dne.  

6. den:

Vzdálenost 7km, doba chůze 2 – 2,5 hodiny
↑ 234m  ↓ 250m

Tento den začneme objevováním zeleného města Dilijan. Po krátké prohlídce historické části města se vydáme ke klášteru Goshavank. Středověký klášterní komplex Goshavank, postavený ve 12. století, je pojmenován na počest velkého arménského vědce, historika a politika Mchitara Goshe. Klášter býval nejen náboženským, ale také významným vzdělávacím a kulturním centrem. Pohled na klášter je majestátní, protože se nachází na jednom z nejmalebnějších míst Arménie.

Odtud se vydáme na pěší túru po úchvatných stezkách Dilijanského národního parku směrem k jezeru Gosh.

Poté se vrátíme zpět do Jerevanu. Cestou tam si uděláme krátkou zastávku u jezera Sevan a vystoupáme po schodech ke klášteru Sevanavank, jedné z nejvýznamnějších historických a kulturních památek Arménie, který se nachází na poloostrově jezera Sevan. Modrooká kráska Arménie jezero Sevan, nazývané také "Modrá perla Arménie", je jedním z největších sladkovodních vysokohorských jezer na světě, které se nachází v nadmořské výšce 1 900 m n. m. Někdy se zdá, že se jeho vodní hladina téměř dotýká oblohy. Krása sedmi krajin je z poloostrova obzvlášť obdivuhodná, a tak se klášter Sevanavank stal jedním z nejznámějších turistických cílů země. Zbytek dne si užijte vlastním tempem k prohlídce hlavního města Jerevanu. Přenocování v Jerevanu, oběd během dne.

7. den:

Vzdálenost 9km, doba chůze 4 – 4,5 hodiny
↑ 350m  ↓ 350m

Dnešní den začneme snídaní na hotelu a poté se vydáme na prohlídku kláštera Gerhard, který je klenotem středověké arménské architektury. Byl založen ve 4. století Řehořem Osvětitelem a výjimečný je v tom, že byl vytesán do skály. Díky své výjimečnosti, architektuře i krajině jako z pohádky byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Klášter má neuvěřitelnou akustiku, v některých místech komplexu může být ozvěna slyšena i 40 sekund, záhada která zatím nebyla vysvětlena.

Z vesnice Goght se vydáme do úchvatného kaňonu Garni, který je tvořen nádhernými svislými útesy a přírodními skalami úžasné krásy. Skládá se z obrovských paradoxně symetrických šestiúhelníkových a pětiúhelníkových čedičových sloupů (vysokých téměř 50 metrů) a je opravdu těžké uvěřit, že tyto úhledně a symetricky vytesané kameny mohla vytvořit příroda, a ne lidské ruce.

Z kaňonu vystoupáme k pohanskému chrámu Garni, který je jednou z nejvíce vyhledávaných památek Arménie. Chrám byl postaven v 1. století po Kristu arménským králem Trdatem I. a byl zasvěcen pohanskému bohu slunce Mirhovi. Oběd během dne. Rozlučková večeře se bude konat v místní tradiční restauraci. Přenocování v Yerevanu.

8. den:

V časných ranních hodinách odlet s přestupem z Jerevanu do Prahy. 

PŘEDPOKLÁDANÉ ČASY A ČÍSLA LETŮ:

10.9.      Praha Varšava 19:45  21:05 LO526 

10/11.9. Varšava  Jerevan 22:50  4:25 LO729

17.9.     Jerevan Varšava 5:30 7:25 LO730

17.9.      Varšava Praha  10:50 12:10 LO529

Základní cena zahrnuje

  • leteckou dopravu, letištní a bezpečnostní taxy, palivový příplatek, zavazadla do výše 20 kg, transfer z letiště na místo ubytování a zpět, ubytování a uvedenou stravu, služby česky hovořícího průvodce a uvedený program s jednotlivé vstupy, pojištění CK proti úpadku. Ubytování v hotelích kategorie 4*

Základní cena nezahrnuje

  • komplexní pojištění na cesty do zahraničí. Zpropitné pro průvodce a řidiče autobusu.
  • - Pro vstup na území Armenie je nutné mít platný pas alespoň 180 dní po návratu z destinace. Během celého zájezdu je v ceně strava uvedená v programu a 2 lahve vody na osobu na den.
Cena zájezdu zahrnuje cenu letenky v optimální knihovací třídě. Konečná cena se tak může od uvedené částky lišit. Aktuální cenu vám rádi ověříme po zaslání nezávazné objednávky.

Informace o zájezdu

Tento zájezd je pojištěn pro případ úpadku cestovní kanceláře.
Pořadatel: Cestovní kancelář AFRODITA s.r.o., IČ 24697966.
Lokalita dle pořadatele: Arménie, Jerevan

565 656 610 Číslo zájezdu: 2 690 098
dnes 11.30–18.30 h