Nenechte si ujít v Egyptě, tipy na výlety

Tudy kráčela historie, než se vydala na svou další pouť na jih Evropy. Základy moderní civilizace byly položeny na řece Nilu v Egyptě. Probádejte zemi faraonů. Na která místa nezapomenout?

Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze, Káhira, Egypt

Káhira

Obří egyptská metropole je centrem země i zajímavostí. Pokud máte schopnost přizpůsobit se prašnému a přelidněnému prostředí, budete moci obdivovat nevšední cíle. Nevynechejte Egyptské muzeum na náměstí Mídán Tahrír, Koptské muzeum, Garden City, Káhirskou věž, Citadelu nebo movitou čtvrť Zamáliak.

Pyramidy a Sfinga v Gíze

Nejslavnější komplex egyptských pyramid hledejte v Gíze na okraji Káhiry jen 9 kilometrů západně od Nilu. Gízu tvoří tři pyramidové komplexy: Chufuova pyramida, Rachefova pyramida a Menkaureova pyramida. Sfinga je největší a nejmohutnější socha v Egyptě a najdete ji v Rachefově pyramidovém komplexu.

Alexandrie

Alexandrie je druhé největší město Egypta a leží na pobřeží Středozemního moře. V roce 332 jej založil Alexandr Veliký. Největšími lákadly slavné Alexandrie jsou Katakomby Kóm eš-Šukáfa, Řeckořímské muzeum a Pompeiův sloup. Ještě můžete navštívit Bibliothecu Alexandrinu (největší knihovnu antického světa), Kaváfisovo muzeum, Palác Rás at-Tin s krásnými zahradami a další.

Luxor

Významné egyptské město na Nilu a výchozí bod pro spoustu výletů se jmenuje Luxor. Nachází se 750 kilometrů jižně od Káhiry. Na východním břehu druhé největší řeky světa je mnoho chrámů k prozkoumání, na západním břehu slavné Údolí králů, Hatšepsutin chrám či Memnonovy kolosy. Významné je i muzeum mumifikace.

Karnak

Nejvýznamnější egyptský chrámový komplex se jmenuje Karnak. Je zasvěcen především bohu Amonovi. Přímo navazuje na Luxor a poznávání obou cílů můžete spojit. Výstavba Karnaku spadá do období Střední říše. Stavba komplexu trvala celých 1 500 let. Chrámový komplex tvořily tři navzájem kultovně i stavebně propojené chrámy (Amona, Muty, Chonsua).

Údolí králů

Údolí králů je slavné pohřebiště faraonů Nové říše. Archeologové zde postupně odhalili 62 hrobek faraónů, které následně očíslovali podle pořadí objevu. Údolí králů najdete naproti Luxoru. Je rozděleno na Západní údolí a Východní údolí. Nejvíce legend se pojí s Tutanchamónovou hrobkou, o kterou je také největší zájem.

Al-Alamayn (El Alamein)

Slavné bojiště druhé světové války, které si asi pamatujete ze školních lavic, se jmenuje Al-Alamayn a leží na pobřeží Středozemního moře nedaleko Alexandrie. Bitva u místní vesničky rozhodovala o osudu války v celé severní Africe. Navštivte Válečné muzeum a případně ještě smutnou připomínku bitev – německý, italský a Commonwaelth hřbitov.

Asuán

Egypťané spoutali druhou největší řeku světa do obrovské přehrady Asuánu. Velkolepé technické dílo stojí na jihu země už jen 220 kilometrů od hranice se Súdánem. Pod Asuánem začínají plavby po Nilu, které vás okouzlí a dostanou kamkoliv do Luxoru či Káhiry. Kolem Asuánu sahá vyprahlá poušť až k řece, zavlaženou údolní nivu zde nehledejte.