Egypt

Egypt leží v severovýchodní Africe a protéká jím druhá nejdelší řeka světa Nil. Ze severu je omýván vodami Středozemního moře, z východu pak Rudého moře, jehož krásy podmořského světa jsou hlavním turistickým lákadlem. Největšími výhodami Egypta jsou jeho velmi dobrá letecká dostupnost a horké podnebí. Hotely v Egyptě jsou luxusní rozsáhlé rezorty, které zabezpečují veškeré služby. Vyhlášená letoviska jsou Hurghada a jižnější Marsa Alam. Na Sinajském poloostrově doplňuje nabídku Sharm El-Sheikh.  

Základní informace o Egyptě

Hlavní městoKáhira
Jazykarabština
Časové pásmo+1
Měnaegyptská libra
Rozloha1 001 739 km²
Počet obyvatel88 487 396 

Egypt v kostce

Na obou březích druhé nejdelší řeky naší planety Nilu se nachází starobylý pouštní stát Egypt. Je jednou z kolébek starověké civilizace a odkazy starých kultur můžete na mnoha místech obdivovat dodnes. Pyramidy, chrámy, sfinga, hrobky a naleziště jsou tradiční cíle turistů. Jednotlivé hotelové komplexy jsou rozesety hlavně podél pobřeží Rudého moře, nejvíce v letoviscích Hurghada, Marsa AlamSharm El Sheikh. Do Egypta se můžete vydat díky horkému podnebí po celý rok.

Egypt si užijí vyznavači odpočinku u bazénu nebo koupání v moři. Rudé moře je také rájem potápěčů a milovníků šnorchlování. Podmořský život je bohatý. Pobyt v zemi faraonů si můžete zpříjemnit mnoha výlety za starověkými památkami. Na výlety je vhodný zimní půlrok, v létě je na cestování poměrně horko. Většina hotelů poskytuje všechny důležité služby a stravování formou all inclusive.

Do Egypta lze využít výhradně leteckou dopravu. Do Egypta se můžete vydat také na poučné poznávací zájezdy. Země faraonů je hitem Last Minute zájezdů s výbornými cenami.

Kultura

Kultura s nádechem orientu má své kouzlo. Největšími lákadly Egypta jsou památky jedné z nejstarších starověkých civilizací ve Středomoří a na Předním východě. Zajímavý je také život místních lidí. Navštívit můžete populární trhy a bazary, kde si vyzkoušíte smlouvání o ceně. Oficiálním jazykem je sice arabština, ale se zřetelným egyptským dialektem. Egypt byl a je považován za těžiště arabské literatury.

Egyptská kuchyně

Místní kuchyně je nejvíce založena na zelenině, zpravidla je dost pálivá. Za národní jídlo můžeme označit koshari. Jde o směs rýže, čočky, rajčat a překvapivě i těstovin. Pochoutkou je dále ful medames, doměkka dušené boby doplněné česnekem, cibulí a paprikami. Zelenina je základem většiny jídel díky úrodné oblasti kolem Nilu a cenové dostupnosti oproti masu. Z příloh vyhrává placatý domácí chléb, kuskus a okra.

Atmosféra

Atmosféra v zemi faraonů je dvojí. V rámci hotelových resortů najdete klidné turistické prostředí v evropském duchu. Pokud ale zavítáte do center egyptských měst, dýchne na vás kouzlo orientu, odlišné kultury a odkazů dávných civilizací. Atmosféra a pohoda klasické dovolené u moře nebo bazénu s odpočinkem je v Egyptě ideální.

Podnebí, počasí a teplota moře

Egypt představuje z hlediska počasí nejatraktivnější cíl dovolené vůbec. Vysoké teploty vzduchu i moře převládají od března do prosince. Vrcholí v srpnu na 38°C teploty vzduchu a 31°C moře. Zima je krátká, rozfouká se a může ojediněle zapršet. Nicméně utéct za teplem, mořem a pohodlím vyhřívaných bazénů lze do Egypta celoročně. V létě srážky zřejmě nezažijete. Vlny na plochou menším Rudém moři nebývají vysoké. Pokud se rozfouká, je nutné s mírnými počítat.  

Nejzajímavější místa

Pozornost turistů v Egyptě se soustředí hlavně na pobřeží Rudého moře, které je po celý rok ideálním místem pro dovolenou plnou slunce a odpočinku. Trojice nejlákavějších egyptských letovisek se jmenuje Hurghada, Marsa AlamSharm El Sheikh. Nejvíce rušná a živá je Hurghada, o něco klidnější je Marsa Alam, neboť se rozvíjela z malé rybářské vesničky na nové letovisko později. Všechna tři letoviska nabízí mimořádné podmínky pro potápění, šnorchlování a celkové zkoumání podmořského života a světa.

Kromě tří hlavních letovisek s vlastními letišti můžete zkusit i další menší střediska, kde na vás čeká ještě méně ruchu. Některá z nich jsou samotnými okraji Hurghady a Marsa Alam, leží ale mimo centra. Doporučujeme vyzkoušet El Quseir, Makadi BaySafagu.

Tipy na výlety

Pokud máte zájem spojit dovolenou v Egyptě s poznáváním starověkých památek, nebo se celkově vydat do země faraonů na poznávací zájezd, máme pro vás řešení. Svoje cesty byste měli započít v Asuánu nebo Luxoru. Nejlepší a nejzajímavější výlety v Egyptě jsou k pyramidám v Gíze, starověkým památkám Abú Simbel, chrámu v Luxoru, chrámovému komplexu v Karnaku, ke klášteru sv. Kateřiny na Sinaji a do Údolí králů. Zajímavá je i Káhira jako hlavní město země. Tam ale musíte skousnout ruch obrovského velkoměsta v prašném hávu. 

Poslední recenze Egypt


Jitka Jarmarová květen 2024
Ali Baba Palace Hotel ****, Egypt, Hurghada, Hurghada jih
Super hotel. Jsme tu sestry s dětmi a naprostá spokojenost. Hotelové služby jsou nadstandardní, naprosto čisté pokoje, denně uklízí, mění ruční... celá recenze

Lucie květen 2024
Dream Lagoon & Aqua Park Resort *****, Egypt, Marsa Alam
Štěnice. Zahrada krásná , moře úplně na prd… kameny, korály…Za dva dny 4 lety syn totálně dokousaný od štěnic! Pokoj vyměnily ale žádná rea... celá recenze

Michaloz květen 2024
Royal Brayka Beach Resort *****, Egypt, Marsa Alam
Naposled. Byl jsem zde asi 8 krát a naposled jídlo je každý rok horší a horší člověk si už ani nemá co vybrat ano pokud jste prasata a nevad... celá recenze