Zanzibar a Dubaj, kontrast v hlavní roli

Když se naskytla možnost podívat se na Zanzibar, neváhala jsem ani minutu. Vždyť přece kdo by nechtěl poznat tak rozdílný svět. Svět, kde se místy skoro až zastavil čas. Navíc v kombinaci s Dubají, kde je všechno nej. Největší, nejvyšší, nejdražší,… technicky velmi vyspělé prostředí. Ten kontrast dvou naprosto odlišných světů mě silně lákal, takže nebylo nad čím přemýšlet.

Hana Fialová, přelom března a dubna 2018

Tropické podnebí na různé způsoby

Zanzibar

Tento kouzelný, poslední dobou turisty hojně navštěvovaný ostrov v Indickém oceánu jsem navštívila přesně před začátkem jednoho z období dešťů (jedno období dešťů je zde na jaře a druhé na podzim – vždy cca 2 měsíce). Většina deště však za dobu mého pobytu spadla na západní straně ostrova, která není tak turisticky vyhledávaná a která je právě i díky většímu množství srážek hojně využívaná k zemědělství. Zažila jsem zde jednu krátkou, ale intezivní průtrž mračen, a to se potom po 10 minutách deště na silnici vytvářela jezera a hliněné uličky mezi domy místních obyvatel se v mžiku proměnily v potoky (místy snad až řeky).

Teplota se pohybovala v době mého pobytu okolo 28°C, což v kombinaci s vysokou vlhkostí bylo chvílemi dost nepříjemné.

Dubaj

Během této infocesty jsem měla možnost strávit cca 4 dny ve Spojených arabských emirátech. Teplota se pohybovala mezi 30°C a 36°C, vzduch byl ale na rozdíl od Zanzibaru suchý, takže v konečném důsledku byla pocitová teplota skoro nižší než na Zanzibaru.

Z pralesa do nejmodernějšího města planety

Zanzibar

Většina obyvatel na ostrově (99 %) vyznává islám. Dle dostupných informací zde však nejsou žádné ortodoxní skupiny, takže pokud člověk, především ženy, při pohybu na veřejných prostranstvích (mimo hotelové komplexy a hotelové pláže) budou dodržovat nějaké základní zvyklosti jako zahalená ramena a kolena, neměl by s místními obyvateli vzniknout žádný konflikt týkající se narušení zvyklostí jejich víry.

Co se památek týče, za zmínku stojí především Zanzibar Town, kde lze navštívit trhy, nespočet krámků, jejichž majitelé vás téměř doslova tahají dovnitř a budou vás přesvědčovat, že jejich zboží je to nejlepší. Rozhodně doporučuji si zajít do některé z nemnoha kaváren ve starém městě, dát si kávu a vychutnat atmosféru tohoto místa. Mě osobně víc oslovily nákupy suvenýrů v malých stáncích v blízkosti hotelových pláží. Ta místa a ti lidé, kteří zde prodávají, jejich příběhy a celkově atmosféra místa mi byla mnohem bližší než nákupní ulička v centru města s velmi intenzivními prodejci.

Dubaj

Spojené arabské emiráty pro mě byly po návštěvě Zanzibaru kulturní mega šok. Nedá se to říct jinak. Po návratu z místa, kde ženy nosí pitnou vodu v barelu na hlavě, kde se cihly plácají ručně a nechávají tvrdnout na sluníčku a všechno je tak nějak skoro jako z dokumentu o Africe, člověk přijede do země, kde musí být vše nej. Největší, nejvyšší, nejdražší… Lidé, se kterými jsem zde přišla do kontaktu, byli velmi milí, pohostinní, prostředí je zde na jednu stranu naprosto dokonalé. Na stranu druhou mi tady prostě něco chybělo. Možná kdybych předtím neměla takové zážiztky ze Zanzibaru, přišla by mi i tahle země o něco zajímavější.

Příliv a odliv, velké téma Zanzibaru

Pobyt na Zanzibaru je velmi silně ovlivněn přílivem a odlivem. Pouze severní část ostrova má tu obrovskou výhodu, že rozdíly mezi přílivem a odlivem pociťuje pouze minimálně. Přibližně 95 % ostrova je velmi silně ovlivněna tímto přírodním jevem. Když píšu odliv, myslím tím opravdu výrazný odliv, který dosahuje místy vzdálenosti klidně až 2 km, což ve chvíli, kdy letíte na dovolenou k moři, není úplně příjemné. Voda přichází a odchází vždy v 6 hodinových intervalech a přesné časy odlivu a přílivu člověk vždy zjistí až v konkrétním hotelu. Ovšem i ty obří odlivy mají své nepopiratelné kouzlo…

V jídelníčku září ovoce a maniok

Strava v hotelových resortech na Zanzibaru se dá připodobnit k jakékoliv jiné hotelové stravě. Mořské plody, těstoviny, ryby, kuřecí, hovězí a jehněčí maso na mnoho způsobů doplněné nemalým množstvím dezertů a výborným čerstvým ovocem. Mezi nejhojněji pěstovanou a využívanou plodinou patří kořen manioku. U nás je tato rostlina známá především svým využitím ve zdravé výživě, konkrétně jako tapiokové perly. Maniok je vlastně taková obdoba brambor. Tato rostlina je složena z převážné části ze škrobů, a díky tomu dokáže poměrně dobře zasytit a je dle informací, co se mi podařilo zjistit na místě, poměrně nenáročná na pěstování (jako brambory :) ).

Na Zanzibaru koření a ovoce, v Dubaji pouštní safari

Zanzibar

Navštívit ostrov koření a nevydat se na výlet na farmu s kořením? To by byl skoro hřích. Prohlídka farmy zakončená ochutnávkou čerstvého ovoce je skutečným zážitkem. Vidět čerstvě sklizený hřebíček, vanilkové lusky či pravou skořici je bezpochyby na tomto ostrově nutnost.

Dalším výletem je cesta za poznáním historického centra hlavního města, o kterém jsem se již zmiňovala výše.

V neposlední řadě je možnost využít některý z mnoha výletů spojených se šnorchlováním.

Dubaj

Při návštěvě Dubaje je zase nutnost navštívit nejvyšší budovu světa, věž Burj Khalifa, a samozřejmě také přilehlý obchodní dům Dubai Mall.

Velmi silný zážitek v každém účastníkovi dozajista zanechá Dessert Safari, tedy jízda jeepem po písečných dunách. Doteď podezdřívám řidiče, že ty karamboly a zaseklá auta v dunách, která bylo třeba vyprostit a nás „vypudit“ ven z auta, abychom se na tuto „záchrannou akci“ podívali, byla pouze taková představení pro turisty. Ovšem účel to splnilo a zanechalo to v nejednom účastníkovi velmi silný zážitek. No, zkrátka cca 40 minutovou jízdu po dunách zakončenou večeří, vodní dýmkou a možností odjet všichni s henna tetováním zpět na hotel můžu vřele doporučit.

Letiště Zanzibar - cesta zpátky v čase

Let Praha – Zanzibar byl operován leteckou společností Travel Service s technickým mezipřistáním v Hurgadě. Tím, že odlet z Prahy byl 1:05 ráno, byl tento let i relativně příjemný a snesitelný. Let trval něco okolo 6 hodin, včetně technického mezipřistání, kdy se nám pouze vyměnil palubní personál a cestujících se to nijak nedotklo. Let velmi zpříjemnil výhled na Afriku a největším zážitkem z tohoto letu pro mě bezpochyby bylo Kilimandžáro, které se majestátně tyčilo nad mraky a dalo se i poměrně dobře vyfotit.

Let Zanzibar – Dubaj byl operován leteckou společností Fly Dubaj, stejně tak jako let Dubaj – Praha.

Velmi silným zážitkem je letiště na Zanzibaru, a to jak při příletu tak následně při odletu. Je to maličké letiště, kam ještě zcela nedorazily modernější technologie jako pás na přepravu kufrů, kde čekáte, zda vás nechají zaplatit 50 USD za vízum v hotovosti a záleží jen na náladě úřednice, jak dlouho vás nechá čekat. Při odletu potom zažijete menší šok, když váš kufr spolu s dalšími 10, z nichž každý letí někam jinam, stojí vedle sebe a až někdo uzná za vhodné, vytiskne štítky s kódy cílových destinací a někdo jiný je připne na kufry… V cílové destinaci vás pak čeká chvilka napětí, zda kufr letěl stejnou trasu jako vy :), ale i to je Zanzibar.

Zanzibar mě oslovil se vším všudy

Jak jsem již několikrát zmiňovala, na mě osobně působili mnohem lépe místní obyvatelé na Zanzibaru, ale věřím, že ne každý to bude mít stejně. Osobně si myslím, že jsem byla poměrně intenzivně ovlivněna prostředím a sympatie z okolního prostředí jsem si přenesla i do komunikace s lidmi. Nemohu říct, že by lidé ve Spojených arabských emirátech byli nepříjemní, ba naopak. Všichni byli skvělí, ale osobně ve mně hlubší zážitek zanechala komunikace s lidmi na Zanzibaru. Ale sto lidí, sto chutí. :)

Sociální propast na Zanzibaru značná, přesto je kouzelný

Před odjezdem jsem se malinko bála, nevěděla jsem, co mě čeká a do čeho jdu. Ale teď mohu s klidným svědomím říct, že Zanzibar je kouzelné místo, které okouzlí snad každého. Je to úplně jiný svět, takový klidnější, ne tolik uspěchaný…na jednu stranu je tam spousta věcí jednodušších než u nás. Na stranu druhou ty sociální rozdíly jsou skutečně obrovské.

Tím, že tato infocesta byla spojením toho mnohdy civizilací nedotčeného Zanzibaru a přetechnizované a extrémně vyspělé Dubaje, rozdíly ve všem byly skutečně obrovské. Ale i přesto musím říct, že mě osobně se mnohem víc líbil Zanzibar.

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 9.30–16.30 h