Cesta na východ za Velkou čínskou zeď

„Páni, Čína!“ Tak přesně tohle mi projelo hlavou, když přišla nabídka poznávacího zájezdu do Pekingu. Vím, že sama bych se do takové země nikdy nevypravila, ale představa, že uvidím Velkou čínskou zeď, něco tak majestátního a jedinečného, mě přesvědčila se na tuto cestu přihlásit. Očkovat se není nutné, stačí vyřídit vízum a září roku 2017 se mohlo nést v duchu cesty za poznáním východních kultur a Říše středu.

Jitka Pacalová, září 2017

Velká čínská zeď

Počasí jako malované

Před odjezdem do Pekingu jsem očekávala, že celý pobyt proprší a bude sychravo. Opak byl ale pravdou. Teploty se šplhaly k 30 stupňům ve stínu a bylo krásně slunečno. Pláštěnka tedy mohla zůstat doma. Deštník se hodí vždy – jako ochrana před sluncem. V davu jsou ale tyto „slunečníky“ spíš na obtíž.

Tudy kráčela historie 

Každému se asi hned při vyslovení slova Čína vybaví Velká čínská zeď. To je asi největší lákadlo této země. Historie ale dýchá z každé památky. Peking je protkaný chrámy, paláci a posvátnými místy, hrobkami a císařskými cestami. Architektura památek je však vždy stejná, a tak mnohdy významná místa mohou splývat s jinými.

Dechberoucí architektura

Chrám

Architektura v zahradách

Západ slunce u Letního paláce

Pochutnávat si znamená srkat a mlaskat 

Čínské jídlo je pestré a monotónní zároveň. Základem každého jídla je rýže a k ní možnosti příloh ze zeleniny, ryb, masa. Na každém stole kromě misek, hůlek a talířků nesmí chybět polévka a čaj. Polévka se tradičně jí až na konec a slušností je nechat po jídle trošku rýže na talířku a polévky v misce. Pokud Vám chutná, pak u jídla budete srkat a mlaskat.

Velmi praktická část stolování je otočný stolek uprostřed každého kruhového stolu. Nemusíte se zvedat od stolu nebo prosit další strávníky o podání dalšího chodu. Místní myslí i na turisty, takže se stává, že u stolu bývají i vidličky, abyste nemuseli bojovat s hůlkami. Co se týče „dobrot“ jako smažení štíři, cvrčci a další jiní broučci a delikatesy jsou výhradou spíš obyvatel na jihu. V Pekingu se s tímto setkáte zřídka. Možnost ochutnat tu ale samozřejmě je.

Oběd v restauraci

Typicky servírovaná kachna i s hlavou a zobákem

Smažená ryba

V uličce s dobrotami

Základní doprava po Pekingu: kolo, moped a rikša

Přeprava po Pekingu je věc jednoduchá. Víceméně se v rámci památek dostanete všude pěšky. Pokud se přemisťujete dál, ekologicky přijatelná jsou všudypřítomná kola, která si místní půjčují na základě načtení kódu z mobilního telefonu. Další nejčastější dopravní prostředek je moped nebo motorka. Jejich majitelé se rádi proti průvanu a opálení chrání rukavicemi a aluminiovými „zástěrami“ různých potisků.

Typický a pro turisty velmi atraktivní prostředek přepravy je rikša. Pokud cestujete na ještě delší vzdálenosti, pak nejplynulejší je pekingské metro. Automobilem se totiž v zácpách můžete zdržet, a to dosti výrazně. Jízdenka do metra se kupuje podle vzdálenosti, kterou chcete ujet a při vstupu a výstupu z metra projdete kontrolou. Metro je bezpečné a nehrozí pád do kolejiště – koleje jsou totiž chráněny skleněnými zdmi.

Běžné dopravní prostředky

Kdo myslí na životní prostředí, pojede na kole

Rikša

Pekingské metro

Cvrčci odhání zlé duchy

Víte, že Číňanům přijdeme na první pohled jeden jako druhý, stejně jako oni nám? Chováním jsou zvláštní. Na ulici se vás nebojí zeptat, zda si vás mohou vyfotit. Někteří se neptají a fotí rovnou. Jde o čínské turisty, kteří nejsou z Pekingu a Evropany na vlastní oči ještě nikdy neviděli. Neměly by vás překvapit ani roušky, které je chrání před zplodinami a vzduchem přenosnými viry. Pokud budete na veřejnosti smrkat, budou se na vás dívat s velkým opovržením, je to neslušné.

Nemělo by vás překvapit, že doma chovají cvrčky. Jejich zpěv totiž odhání zlé duchy. Důchodci se v Číně rozhodně nenudí, věnují se různým aktivitám v parcích – hrají hry, tančí, takže mají o zábavu postaráno.

Jen se připravte na to, že pokud budete chtít sdílet své zážitky ihned se svými nejbližšími doma, nepochodíte. Tedy v případě, že byste chtěli pro komunikaci využít služby Google. V Číně panuje velká cenzura a veškeré aplikace Google jsou zakázané nebo omezené.

Parková kultura aneb důchodci se v Číně nenudí

Pouliční hudba navodí atmosféru

Náměstí při západu stále žije

Ložnice v domě místních vypadá idylicky

Návštěvou Číny zase o něco „zbohatnete“

Znáte to, jak se říká, že každá zkušenost vás posouvá dál. Po návštěvě Číny se budete cítit o hodně bohatší. Nasbíráte spoustu zážitků, najdete nespočet kulturních rozdílů, podivíte se nad kulturními odlišnostmi, ochutnáte pravé čínské jídlo, zakusíte sílu administrativy a cenzury, nadchnete se pro architektonickou krásu starobylých památek…

Je toho spousta, co vás v Číně čeká a nemine. Takže pokud vás alespoň trochu přitahuje, nechte se jí zlákat a navštivte ji.

Prostírání

Ochutnávka čaje

Plavba po jezeře

Nasávejte atmosféru v ulicíchRecenze hotelů


Veronika únor 2014
Jingtailong International Hotel ****, Čína, Peking
Prohlídka hotelu Tailong Plaza ****. Tento hotel se nachází v centru Pekingu cca 40 km od letiště. Z jeho 8. poschodí se naskýtají výhledy do Zakázaného města. V každé... celá recenze

Raději telefonujete?

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–18 h