Letíme s malými dětmi

Zvláštní podmínky se vztahují na cestování letadlem s miminkem nebo velmi malým dítětem. Připravili jsme pár základních rad a informací, jak postupovat, pokud na dovolenou chystáte i malého cestovatele.

Dítě do 2 let většinou na klíně

Dítě do 2 let, které tohoto věku nedovrší ani v den návratu z dovolené, se odborně nazývá „infant“. Děti v tomto věku zpravidla cestují bez nároku na samostatné sedadlo a stravu v letadle. U většiny dopravců nemá dítě nárok ani na své vlastní zavazadlo.

Zdarma se přepravuje skládací kočárek, který vám odeberou při vstupu do letadla a po příletu ho obdržíte po výstupu. Dítě v letadle cestuje na klíně dospělého, bezpečnostní pás pro dítě dostanete v letadle od personálu. Někteří dopravci umožňují objednat tzv. baby basket, většinou pro miminka do 8 měsíců, které váží max. 10 kg – opět záleží na dané letecké společnosti. V tomto případě je ale potřeba uhradit poplatek za místa v letadle, která jsou k tomu uzpůsobená.

Co se týče stravy, na palubu si můžete vzít tolik dětského jídla (mléka, vody), kolik je pro dítě během letu potřeba. Musíte ovšem dodržet limity tekutin (max. 100 ml na láhev) a můžete být pracovníky letiště vyzváni k ochutnání stravy. Pokud si přejete pro dítě samostatnou sedačku, nebo dítě v době dovolené oslaví druhé narozeniny, musí se za místo v letadle zaplatit. Konkrétní podmínky je třeba vždy ověřit u daného dopravce.