Po stopách Ježíše

Už jakmile jsem poprvé uviděl nabídku infocesty do Izraele, neváhal jsem ani vteřinu a okamžitě jsem se přihlásil. Vždycky jsem tuto zemi chtěl navštívit, dle mého je to jedna z destinací s nejkrásnější a nejzajímavější historií na světě. Navíc pro mě jakožto pro katolíka měla tato země o to větší význam. Věděl jsem, že taková příležitost už se nemusí opakovat a pevně jsem doufal, že budu vybrán.

Michael Růžička, přelom ledna a února 2018

Směrem k moři úrodná a zelenavá krajina

Téměř na každém rohu Svaté země potkáte palmy, což bylo pro mě jako pro obyvatele střední Evropy velmi nezvyklé. Další zajímavostí byla postupně se měnící příroda. Pobyt jsme začínali na jihu, kde byly prakticky pouze pouště, a člověk by si myslel, že zde není žádný život, ale postupně jsme cestovali na sever, kde byla země úrodnější a čím dál zelenější. Výhled z okna prvního ubytování (Almog Holiday Village). Teploty se celou zimu pohybují kolem 20°C. Byl jsem velmi mile překvapen, přes den panovaly pravidelně teploty kolem 30°C. Větší teplotní rozdíly panovaly večer a ráno, kdy člověk uvítal i lehčí bundu, ale přes den by se mohl opalovat. Příjemné zpestření na konci ledna.

Historie s velkým H

Izrael je historie sama. Na člověka zde na každém rohu ,,dýchne“ její část a já jakožto její milovník jsem byl přímo nadšen! Například pevnost Masada vybudovaná králem Herodem Velikým a dobyta Římany, Jericho, dost možná nejstarší město na světě na úbočí hory Pokušení, město Akko, kde se odehrávaly bitvy křížových výprav, města Nazaret, Betlém a především Jeruzalém, na který jsem se těšil úplně nejvíc. V něm bych zmínil hlavně Chrám Božího hrobu, Zeď nářků, Viu Dolorosu (křížovou cestu), hradby Starého Města, Getsemanské zahrady a celkově starobylý styl, ve kterém se toto úchvatné město dochovalo dodnes.

Chutné šavarma a falafel

Stravování bylo na vysoké úrovni, v každém ubytování nebo restauraci, kde jsme měli možnost se najíst, byla bohatá nabídka hlavních chodů, zeleniny i příloh. Hodně se zde specializují na podávání kuřecího a rybího masa, která byla vždy výborně dochucená. Co pro mě bylo trošku nezvyklé, bylo ochucení zeleniny a salátů do kysela, ale zvykl jsem si. Velmi jsem si oblíbil místní jídlo šavarma, což je vlastně gyros nebo kebab a nejednou jsme si jej dali na oběd. Dále jsem ochutnal falafel a můžu vřele doporučit, vhodná bezmasá alternativa šavarmy. Košer příprava jídla se nás nějak nedotkla, na vepřové maso jsme si při takovém výběru ani nevzpomněli. Měli jsme také možnost ochutnat místní víno v Golanských výšinách a velmi předčilo mé očekávání.

Co si rozhodně nenechat ujít

Určitě bych doporučil výlet na Horu Blahoslavenství, kde je krásný kostel a výhled do okolí. Dále jsme měli možnost plavby lodí po Galilejském jezeře, kde posádka pustila na začátek českou hymnu a na stožáru vlála naše vlajka. Návštěva Muzea holocaustu byla pro mě velmi silným zážitkem, jen doporučuji na ni vyčlenit více času. Rozhodně by si klienti neměli nechat ujít výlet k Mrtvému moři a možnost koupání se v něm, je to jedinečný zážitek! Můžu doporučit návštěvu a prohlídku přístavních měst Jaffy a Haify a pak pochopitelně zřejmě největších atrakcí Nazaretu, Betléma a Jeruzaléma. Na Jeruzalém doporučuji vyčlenit aspoň dva dny.

Po Izraeli zpravidla autobusem

Naše skupina se na jednotlivá stanoviště přepravovala autobusem s místním řidičem Antonem. Autobus je zde nejrozšířenější hromadný dopravní prostředek. Zajímavé mi přišlo, že za celou dobu pobytu jsem se nesetkal s ani jednou železnicí, i když má Izrael poměrně rozšířené železniční dráhy. Tramvaje byly k vidění pouze v Jeruzalémě. Je zde hustá síť silnic a dálnic, cestování po zemi je pohodlné.

Místní lidé neobyčejně příjemní

Přiznám se, že jsem před odjezdem moc nevěděl, co očekávat od místních lidí, ale byl jsem mile překvapen. Všichni byli velmi vstřícní, společenští a ochotní. Kamkoliv jsme například na tržišti přišli, hned nás zdravili a nabízeli všelijaké věci ke koupi. Úplně jiná mentalita než u nás. Přijeli jsme do Jericha k hoře Pokušení a hned po vystoupení z autobusu nám nabízeli datle, ořechy a džus z granátových jablek. V Jeruzalémě bylo zajímavé na vlastní oči potkávat ortodoxní židy, jak ve svém klasickém oblečení stále někam pospíchali. Kolem poledne byla ve větších městech z amplionů slyšet veřejná modlitba, která zněla spíše jako operní zpěv, byl to velmi silný zážitek.

Téměř na každém rohu potkal člověk stánek, kde se vyráběl džus z granátových jablek, mimochodem velmi chutný. Snad každý člověk zde má obchodního ducha a je na to právem hrdý, často jsme se setkávali s obchodníky, kteří tvrdili, že mají to nejlepší zboží za nejlepší cenu na tržišti. Lidé zde byli ochotní stát na ulici klidně i celý den, jen aby něco prodali. Například v Betlémě přímo před chrámem Narození Páně jsem se potkal s jedním mladíkem, který se mi snažil prodat růženec. Slušně jsem ho odmítal, pak jsme se začali bavit, seznámili jsme se, a nakonec mi růženec daroval zadarmo. Myslím, že s tímto bych se v Česku nesetkal a byl jsem velmi mile překvapený.

Na bezpečnost se dbá

Hodně lidí má strach cestovat do Izraele kvůli bezpečnosti, ale po vlastní zkušenosti vím, že je ten strach zbytečný: tato země má tak přísná bezpečnostní opatření, že by sem člověk nepronesl ani práskací kuličky. Už jenom letištní a pasová kontrola je na úplně jiné úrovni než v Česku. Na každém rohu jsou vojáci se samopaly, pro vjezd do některých měst (například Betlém) musíte projet přes bezpečnostní celnice, kde jsou po zuby ozbrojení vojáci, kteří projdou autobus a velmi přísně kontrolují, zda nevezete něco nebo někoho podezřelého. Ne nadarmo se říká, že je to jedna z nejbezpečnějších zemí na světě a já můžu toto tvrzení jen potvrdit. Je zbytečné kvůli nepodmíněnému strachu nenavštívit tak krásnou zemi s úžasnou historií a vstřícnými obyvateli.

Splněný sen

Stále jsem plný zážitků a vzpomínek na tento úžasný týden, kterým jsem si splnil dlouholetý sen. Dle mého názoru by se každý člověk měl alespoň jednou za život do této země podívat a na vlastní kůži zažít a nasát místní atmosféru, která je podle mě jedinečná. Vše ještě podporovalo krásné počasí po celou dobu pobytu. Je zde velké množství míst, které stojí za návštěvu a prohlédnutí. Izrael není země pro pobyt u moře nebo v hotelu, ale pro pořádný poznávací zájezd, kde člověk od rána do večera vidí nové, krásné věci, proto doporučuji všem, kteří mají rádi aktivní dovolenou a zajímají se o historii a památky, kterých může Svatá země nabídnout spoustu. Určitě se sem jednou rád vrátím.

Raději telefonujete?

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–18 h