Levády. Nikde jinde je nenajdete

Tato jedinečnost vás naprosto uchvátí. Svoji důmyslností, funkčností i krásou přírodních scenérií, kterými vedou a které z nich můžete spatřit. Levády. Dle místních až 4 000 km zavlažovacích kanálů, které tu jsou už od 15. století.

Leváda Balcones

Jdete zeleným tunelem podél zurčící vody. Opatrně našlapujete po cestě složené z oblých, ochozených vulkanických kamínků. Krčíte se při průchodu úzkými tunely vytesanými do skal. To je jen malý výčet zážitků, které vás čekají při výletech podél levád, unikátním zavlažovacím systému na Madeiře.

Voda ze severu a z náhorní plošiny je díky betonovým korýtkům dopravována až na jih, kde slouží k zavlažování zahrad a políček. Její cesta je rozmanitá tak jako celá Madeira. Putujete kolem zeleninových záhonů místních, prastarými vavřínovými lesy, osvěží vás voda z vysokých vodopádů. Možností ke kratším vycházkám i celodenním tůrám je velmi mnoho.

Z levád, které jsem stihla během svého pobytu na Madeiře projít, se mi nejvíce líbila ta se zajímavým názvem Balcones. Jdete krásným, až tajemným lesem, skály jsou porostlé mechy, vše je tak zelené. Na konci cesty čeká každého úžasný panoramatický výhled na zalesněné svahy a údolí.

Jednotlivé levády jsou velmi dobře značeny a není ani problém s množstvím návštěvníků.

Vyhlídka Balcones

Ponta de Sao Lourenco

Údolí jeptišek

Pico do Arieiro