Madeira, Portugalsko

Madeira je portugalské souostroví sopečného původu. Je tvořeno obydlenými ostrovy Madeirou a menším ostrovem Porto Santo. Unikátní klimatické podmínky a přírodní krásy vytvořily z Madeiry kouzelný zelený ostrov uprostřed Atlantiku.

Proč jet na Madeiru? Levády. Jednoznačně

Tato jedinečnost vás naprosto uchvátí. Svoji důmyslností, funkčností i krásou přírodních scenérií, kterými vede a které z nich můžete spatřit. Levády. Dle místních až 4 000 km zavlažovacích kanálů, které tu jsou už od 15. století...

Katka, červen 2019

Vysoké útesy, hluboká údolí. Je tu vše, nač jen pomyslíte

Středem Madeiry se táhne pohoří, jehož vrcholy dosahují téměř dvou tisíc metrů. Madeiru rozděluje na severní a jižní část. V severní části díky bohatým srážkám naleznete bujnou vegetaci a husté lesy. Jižní část je více obydlená, nachází se zde hlavní město Madeiry Funchal. Tento název získal podle fenyklu, který zde ve velkém množství divoce rostl (portugalsky fenykl = funcho).

Neopakovatelným zážitkem bude návštěva druhé nejvyšší hory Madeiry Pico de Arieiro (1 818 m n. m.), ke které pohodlně dojedete autem či autobusem. Při pohledu z vrcholu se vám naskytnou pohledy na majestátní hory, prudké skalní stěny a hluboká údolí zaříznutá do krajiny. Příznivci aktivní turistiky si jistě nenechají ujít výšlap na nejvyšší horu Pico Ruivo (1 862 m n. m.). Náročnější čtyřhodinový výstup bude odměněn dechberoucími výhledy a scenériemi nádherné horské krajiny.

Ponta de São Lourenço je nejvýchodnější skalnatý výběžek ostrova, poskytuje krásné výhledy na až bizardní různobarevné tvary útesů, omývané azurovou vodou Atlantiku.

Cabo Girao je se svými 580 metry nadmořské výšky jedním z nejvyšších útesů na světě! Pohled do takové hloubky a výhled na nekonečný oceán jsou nezapomenutelným zážitkem. Pro odvážné je tu vyhlídka s prosklenou podlahou, kde budete doslova cítit tu hloubku pod vámi.

Přírodní zajímavosti ostrova jsou tak rozmanité, že tu nemůže chybět ani náhorní plošina. Ve výšce 1 500 metrů nad mořem se najednou ocitnete v jiném světe. Na Paul da Serra se povalují mlhy a pokud se rozestoupí, spatříte tajemnou, zelenou plochu s vavříny a vřesovci. Neobydlená náhorní plošina slouží jako přírodní nádrž, kde se po období dešťů zadrží voda, která pak postupně odtéká a zavlažuje jižní části ostrova.

Dalším unikátem, který Madeira nabízí, jsou Levády. Jde o zavlažovací systém v podobě otevřených kamenných korýtek, které zajišťují rozvod dešťové vody ze severní části a z náhorní plošiny Paul da Serra do sušší jižní oblasti. Téměř podél všech levád vedou úzké cesty nebo chodníčky a jsou tak skvělou příležitostí ke kratším procházkám i celodenním tůrám.

Místní kuchyně – ráj pro gurmány

Vše, co můžete na Madeiře ochutnat, je vynikající. Skvěle připravované ryby, chobotnice a další plody moře. Espatadas je výborné maso servírované na velké kovové jehle či vavřínovém klacíku. Hovězí nebo kuřecí, ale vždy dokonalé.

Odjet z Madeiry a nezkusit Espadu? Nemožné! Espada je ryba, která na první pohled děsí, jídla z ní připravená jsou ale lahůdkou, maso je jemné a bez kostí. Typicky se podává filet s banánem.

Vyhlášený je také madeirský nekvašený chléb Bolo do Caco potřený česnekem, nejčastěji bývá podávaný jako předkrm.

Navštivte také tržnici Mercado dos Levados ve Funchalu, u stánků s ovocem vám bude doslova přecházet zrak. Tolik barev, variant a vůní. Maracuja, kiwi, banány, ale i třešně, jablka, švestky... Nebojte se ochutnat od každého druhu.

Přátelští a kultivovaní Madeiřané

Místní obyvatelé jsou velmi příjemní, vstřícní a přátelští. Mírná povaha a klid místních jsou všudypřítomné, i na silnicích. Přestože je ostrov protkán úzkými silničkami šplhajícími často v serpentinách do velkých výšek, není zde ani náznak agresivity, troubení nebo nervozity u řidičů. Bez obav si zde můžete zapůjčit auto a cestovat po ostrově na vlastní pěst.

Obyvatelé Madeiry jsou velmi pyšní na přírodní krásy ostrova a jeho čistotu. Proto velmi dbají na ekologii a třídění odpadů.

Počasí je stálé

Na Madeiře vládne věčné jaro! I tak bychom mohli popsat příjemné klima, které přináší teplý golfský proud a svěží vítr vanoucí od atlantického oceánu.

Průměrná roční teplota kolem 25 °C vybízí k strávení aktivní dovolené a turistice v překrásné hornaté krajině. Ta vám nabízí nespočet možností, od klidných procházek, až po náročnější horskou turistiku.

Poslední recenze Madeira


Inka červenec 2023
Dorisol Buganvilia Studio Hotel ***, Portugalsko, Madeira, Funchal
Červenec na Madeiře. Říká se, že "na Madeiru se jezdí koukat, ne koupat", pro ty, co chtějí ležet jen u vody. Při výběru hotelu si vše přečteme v nabíd... celá recenze

Miky září 2023
Meliá Madeira Mare Resort & Spa *****, Portugalsko, Madeira, Funchal
Výborná dovolena. Krásný resort pro pohodovou dovolenou... celá recenze

patron červenec 2023
The Views Monumental Hotel (ex Four Views Monumental) ****, Portugalsko, Madeira, Funchal
Ideální místo pro rodinnou dovolenou. Skvělý hotel na skvělém místě. Ideální poloha, špičkové služby.. Velice flexibilní autopůjčovna přímo za rohem, na pláž blízko. D... celá recenze