SAE: země tisíců NEJ

SAE: země tisíců NEJ

Orientální atmosféra, vůně tabáků z šíše, muslimská kultura všude kolem vás, velbloudi ve vyprahlé poušti, muezzini svolávající k modlitbám, přepychová pobřežní města a resorty, umělé ostrovy, to jsou Spojené Arabské emiráty. Pohádkový svět přeci jen existuje, jen má jinou podobu než většina z nás očekává. Stačí si vybrat, v jakém ze 7 království se vaše pohádka bude odehrávat.

Anna Nováková, říjen 2018

Dubai

Návštěva Spojených arabských emirátů

Když jsem před pár lety viděla dokument o arabských emirátech “Zemi tisíce NEJ“ tak jsem si pomyslela, že tohle chci zažít na vlastní kůži! V té době to pro mě byl nereálný sen, který jsem si mohla splnit díky cestovní agentuře Zájezdy.cz, která je obchodním partnerem CK Blue Style. Teď už vím, že to nebyla moje poslední cesta, do této moderní a luxusem vyzařující země.

Dovolená v SAE

Převážnou část země pokrývá písečná poušť. Neživá pouštní příroda poskytuje v SAE nádhernou podívanou v podobě písečných dun, jejichž zabarvení se na různých místech Emirátů liší. Pro milovníky zvířat je veliká šance potkat ve volné přírodě velbloudy. Ti sloužili nejen k dopravě, ale i jako platidlo, které ukazovalo bohatství majitele. Proto mužské polovičky mnohdy vtipkují „abych tě nevyměnil za velblouda.“

Nenajdeme zde pouze písek a moderní budovy

V SAE můžeme spatřit dech beroucí vyhlídky z nejvyšší hory Emirátů (Džabal Bil Ajs). Na tento přírodní masiv je potřeba jet až k severním hranicím s Ománem. Navíc si zde můžete užít i pořádný adrenalin. Nachází se zde totiž jedno z dalších NEJ, nejdelší zipline dráha na světě, která měří necelé 3 kilometry. Ti statečnější z nás si ji vyzkoušeli na vlastní kůži, ale chtělo to pořádnou odvahu!

Zvolte správné období pro návštěvu

Do emirátů lze cestovat za teplem celoročně, v letních měsících je to víceméně hazard se zdravím, jelikož se teploty pohybují i okolo 45°C. Pro dovolenou je vhodné zvolit období říjen – prosinec nebo březen – květen

Bohatství země pochází z černého zlata

V minulosti se živily země Perského zálivu prodejem místních perel, které byly velmi vzácné a obecně byly považovány za známku luxusu. Významnou roli hrál také rybolov. Po 1. světové válce, vinou hospodářské krize, poptávka po perlách poklesla a trh zanikl. Později se ukázalo, že moře skrývá další bohatství v podobě černého zlata - ropy. Nachází se zde totiž jedno z největších nalezišť ropy na zemi. Po objevení ropy se začala psát doba rozkvětu celých Spojených arabských emirátů. Započala výstavba mrakodrapů. Za prací sem začali přicházet lidé z celého světa a tím se neustále zvyšoval počet obyvatel.

Vláda šejků

Nyní mají Emiráty téměř 9 miliónů obyvatel, z nichž pouze 20% tvoří lidé místního původu. Vládu v každém Emirátu řídí šejkové, nad kterými stojí pouze prezident. Můžete si všimnout, že portréty šejků jsou téměř na každém rohu. V hotelech má téměř každá recepce vystavené „své šejky“. Prvním z nich byl uctívaný a všemi milovaný prezident, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan. Druhým a třetím člověkem vyobrazeným všude okolo je vládnoucí šejk každého Emirátu a jeho následovník.

Šejk Zayed

Nejzajímavějším a nejuctívanějším šejkem je Šejk Zayed, který nechal postavit v Abu Dhabi největší mešitu v celé zemi - Grand Mosque . Její dokončení se ale nedožil, zemřel v prosinci roku 2004. V mešitě se nachází jeho hrob. Vládu převzal jeho nejstarší syn Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan.

Koupání v Perském zálivu

Koupání v moři je možné ve dvou zálivech. Pokud zvolíte emiráty Abu Dhabi, Dubai, Ajman, Sharjah, Umm Al Quwain nebo Rash Al Khaimah, vykoupete se ve vodách Perského zálivu. Jediný z emirátů Fujairah omývá Ománský záliv. Mořem bych to zcela nenazvala, jelikož spíše připomíná lázeňské vřídlo. Na myšlenku, že se osvěžíte a zchladíte, můžete rovnou zapomenout. Voda je totiž teplá jako kafe, na rozdíl od zimních měsíců, kdy je v Emirátech příjemné teplo, ale moře je mnohem chladnější.

Pláže jsou písečné, s velmi jemným pískem, průzračně čistou vodou. A jak už to u moří bývá, tak i zde se nevyhnete odlivu a přílivu, který není nijak zvlášť markantní.

Kuchyně s vůní arabského koření

Stravování v emirátech je velmi rozmanité. Pestré zastoupení zde má hned několik typů kuchyní, místní arabská, thajská, marocká, čínská, mexická, íránská, japonská a mnoho dalších. Nezastupitelnou roli hraje především koření, které má v zemi dlouholetou tradici.

Musíte se obejít bez vepřového

Jelikož se nacházíme v islámské zemi, kde je zakázáno jíst vepřové maso, nepočítejte s tím, že budete mít k večeři sele na rožni. V některých turistických hotelech je ovšem vepřové maso povoleno. Naopak můžete vyzkoušet místní specialitu a to velbloudí maso, které místní konzumují pouze o svátcích.

Co všechno je k vidění?

Nabídka fakultativních výletů je široká. Od pouštního safari, přes mešitu Šejka Zayeda, největší obchodní dům Mall of the Emirates, největší akvárium v Dubaji Mall, největší budovu světa Burj Khalifa až po muzeum nebo nejluxusnější sedmihvězdičkový hotel na světě, ve tvaru plachty, Burj Al Arab.

Pouštní Safari

Při zakoupení fakultativního výletu vás na smluveném místě vyzvednou zahalení arabští muži v bílém džípu, kteří vás vyvezou do pouštních dun a sjíždí je na upuštěných pneumatikách. Po projížďce máte možnost navštívit typickou beduínskou vesničku, kde můžete ochutnat pravou arabskou kávu, povozit se na velbloudovi, zakouřit si místní „šíšu“ a při výborné barbercue večeři shlédnete ohnivou show s břišní tanečnicí. A to vše přímo uprostřed pouště.

Grand Mosque, Abu Dhabi

Největší mešita v zemi Bílý mramor září v takové intenzitě, že máte pocit, že z něj každou chvílí oslepnete. Věže zdobí 24. karátové zlato, lustr je obložen drahokamy od společnosti Swarovski, a přitom stojíte na nejdelším a nejtěžším koberci na světě, který je „hand made“ a pochází z Íránu. (pracovalo na něm přes 1000 íránských žen). Jak už jsem zmínila, mešitu nechal postavit šejk Zayed, který se dokončení nedožil.

Součástí mešity je ovšem mauzoleum, kde byl šejk Zayed pohřben a odměněn zvláštní výsadou. Od jeho smrti se totiž u šejkova hrobu neustále střídají věřící, kteří mu předčítají ze svaté knihy Koránu, a to bez přestávky dvacet čtyři hodin denně každý den v roce. Pozor na dress code, protože každý návštěvník musí mít zahalená kolena i ramena. Proto je možné si vypůjčit místní oděv – ženský oděv Abaja, mužský oděv Kantura.

Burj Khalifa a tančící fontána jsou symbolem Dubaje

Burj Khalifa je nejvyšší budovou světa. Měří neuvěřitelných 828 metrů. Pro návštěvníky je dostupný výtah do 124. patra, které je nazýváno také At The Top, ze kterého máte Dubaj jako na dlani. Burj Khalifa si prvenství dlouho neudrží, protože v roce 2020 má být dokončená stavba, která má dosahovat až 1 000 metrů. Stavba byla již zahájena a v obchodním domě Dubai Mall, můžete vidět její vizualizaci.

Obchodní centrum Dubai Mall

V blízkosti Burj Khalify, se nachází obrovský komplex, obchodní dům Dubai Mall, který se pyšní největším akváriem, zapsaným v Guinnessově knize rekordů, stejně jako nejluxusnější hotel na světě Burj Al Arab, který je od obchodního domu vidět. Aby těch nej nebylo málo, můžete se v městském ruchu a spěchu na chvíli zastavit u hrající taneční fontány Dubai Fountain.

Cestování po Dubaji taxíkem je skvělá volba

Další možnost je cestování moderním metrem, který nepotřebuje ke své jízdě ani řidiče. Cenově vás obě varianty vyjdou nastejno, ale pohodlnější je určitě cesta autem. Taxíky v Dubaji se liší tím, že mají různě barevné střechy aut – červená, zelená, modrá, žlutá, ale i růžová, která je určena pouze pro ženské pohlaví. Pozor si dejte na neoznačené taxíky nebo limuzíny, které bývají dražší. Takže nasedejte jen do barevných aut s označením TAXI.

Emiráty jsou jiný svět

Většina místních obyvatel nosí dodnes tradiční arabské oblečení. Vedle zvyklostních a náboženských důvodů, k tomu vedou i důvody praktické. V místním horkém počasí jsou tyto vzdušné šaty velmi pohodlné. Tradiční ženský oděv, který se nosí na veřejnosti, zahaluje celou postavu od hlavy až k patě. Tento plášť se nazývá abája. Posvátným dnem je pátek, který plní roli naší neděle, úřady mají zavřeno, obchody otevírají většinou až odpoledne.

K modlitbě svolává věřící muezzin z minaretu. Většinou se muslimové modlí v mešitě, často ale pokleknou v parku či na ulicích. Není slušné je při této činnosti příliš okatě pozorovat. Do mešit v SAE mohou vstoupit většinou jen muslimové, muži a ženy se zde modlí odděleně.

Muslimská tradice

Emiráty jsou stále tradiční muslimskou zemí, kde se dodržují pravidla stará stovky let. Malé holčičky si smí hrát s chlapci tak do věku 8 let, pak musejí žít odděleně, i pokud jsou to sourozenci. Chlapec s dívkou nesmí promluvit ani zůstat o samotě, vždy musí být přítomen někdo z dospělých. Sňatky svých dětí většinou domlouvají rodiny mezi sebou.

Návštěva země je cestou za poznáním arabského světa

Spojené arabské emiráty nejsou jenom o Dubaji a jejich krásných bílých plážích, ale můžete zde navštívit mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za vidění. Mě osobně nejvíce okouzlily životy a tradice místních, daleko od luxusu a přepychu, kde život plyne stejně, jako před příchodem velkého ropného bohatství.

Emiráty patří k nejvíce bezpečným zemím na světě. Kriminalita je zde opravdu na nízké úrovni a to díky přísným zákonům. Například za krádež, hrozí useknutí ruky. V dnešní době stále všeobecně panují předsudky a obavy z Blízkého východu. Někteří se bojí do této země vycestovat, takže nejenom jim, ale všem, bych cestu do SAE doporučila, aby se seznámili s pravým arabským světem.

Neváhejte nás kontaktovat

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 9.30–16.30 h