Eurovíkendy Dánsko: Kodaň a jiné zajímavé cíle

Dánsko je země zábavy. Najdete tu kromě Lega i dva nejstarší zábavní parky na světě. Jeden z nich uvidíte přímo v Kodani.

Královské sídlo Kodaň

Hlavní město Dánska. Pro Kodaň je typická jízda na kole, takže si s chutí půjčte kolo a projeďte se třeba po nábřeží Nyhavn za sochou Malé mořské víly, která je symbolem Kodaně. Nejstarší hvězdárnu v Evropě představuje kulatá věž Rudentårn.

Co mají společného královna a Hobit?

Dalším symbolem Kodaně je vládnoucí královna Margrethe II. Na tom není až tak moc nic zajímavého, ale zajímavé je například to, že sama královna ilustrovala dánské vydání knihy “Hobit aneb cesta tam a zase zpátky”. Královský palác je komplex čtyř budov, kde sídlí královna, korunní princ, parlament, muzeum a jsou zde reprezentační prostory. Královský palác můžete navštívit denně. V jedné ze čtyř budov paláce Christiansborgu je sídlo parlamentu, které si můžete prohlédnout. V budově muzea Rosenborgu jsou uloženy i korunovační klenoty.

Světová rarita: čtvrť Hippies

Co je ale opravdu zajímavé v Kodani, tak alternativní část města jménem Christiania. Tato část města se považuje za autonomní a byla založena Hippies.

Kultura na každém kroku

Kodaň je město kultury. Je zde mnoho muzeí a galerií. Zajděte například do Dánského národního muzea, Dánské národní galerie, Muzea Carlsberg a dalších míst. Pokud se zajímáte spíš o architekturu, jste tu správně. Zaujme největší kostel svého druhu ve Skandinávii - Frederikskirken. Dalším cílem je katedrála Panny Marie – Vor Frue Kirke.

Horská dráha více jak 100 let stará

Zábavní park Tivoli najdete naproti vlakovému nádraží. Byl otevřen už v roce 1843 a nejstarší atrakce je horská dráha z roku 1914. Jsou tu nejen atrakce, ale i divadlo a koncertní síň.

Dejte si dánský chleba s máslem

Pro severskou kuchyni jsou typické rybí chody a tím nejtypičtějším v Dánsku je Smørrebrød. To je v podstatě chleba s máslem. Je několik druhů Smørrebrød a můžete ochutnat Smørrebrød s různými druhy ryb, masa nebo sýrů. Dánové mají jednu z nejvyšších spotřeb kávy na světě, tak si taky jednu dejte a určitě budou mít i zákusek.