Dovolená Řecko

Vydejte se s námi na úžasnou dovolenou do Řecka. Čekají vás příjemné chvíle na oblázkových i písčitých plážích a můžete poodhalit bohatou řeckou historii. Zejména řecké ostrovy jsou mezi našimi turisty oblíbené. Atmosféra místních taveren je jedinečná, nechte se inspirovat místní kuchyní. Podívejte se na náš výběr deseti nejkrásnějších pláží Řecka.


Poslední recenze Řecko

Akis Studios & Apartments , Řecko, Zakynthos, Alykes
3
20. 1. 2020 | maxij
Datum pobytu: červen 2019

3/5 - Průměr
Není se tam proč vracet. Ideální pro bazénové povaleče. Vybrat pro koho je to vhodné nejde. To by muselo být na výběr více možností. Bal jsem na Zakyntu už po třetí. Mám ho projetý na kole od severu.... celá recenze
Labranda Blue Bay ****, Řecko, Rhodos, Ialyssos
5
14. 1. 2020 | Iveta Havelková
Datum pobytu: květen 2019

5/5 - Úžasné
Velmi příjemný resort pro všechny věkové kategorie. Nezažila jsem tam ani jednou hlučnou ruskou klientelu, což jsem velmi ocenila.. celá recenze
Altis Hotel **, Řecko, Kréta, Malia
5
12. 1. 2020 | ZZZ
Datum pobytu: červen 2019

5/5 - Úžasné
skvělé. celá recenze

Řecko

  • hlavní město: Atény
  • měna: 1 euro (€)
  • časový rozdíl oproti České republice: + 1 hodina

Dovolená Řecko

Památky a architektura

Řecko je kolébkou západní civilizace. Starověcí Řekové přinesli Evropě olympijské hry, základní matematické principy, umění a filosofii. Velká část tehdejšího umění a architektury se dochovala dodnes a tyto historické skvosty si můžete prohlédnout na vlastní oči.

Hlavní město Řecka Athény láká turisty především čtvrtí Plaka, kde se nachází většina antických památek. Najdete zde Dionýsovo divadlo, chrám Olympieion nebo Héfaistův chrám. Ve starém řeckém přístavu Rhodos kdysi býval jeden ze starověkých divů světa, Rhodský kolos. Dalším turistický oblíbeným místem jsou Delfy, archeologický areál u stejnojmenné obce, kde ve starověku bývala věštírna boha Apollóna. Oblastí plnou pozůstatků antické kultury je ostrov Kréta.

Dovolená u moře

Idylka s tyrkysovým mořem, čistými plážemi a ikonicky bílými domečky posázenými po pobřeží. Dovolená u moře v Řecku, to jsou převážně písčité nebo oblázkové pláže a moře s teplotou v letních měsících okolo 26 °C. Právě proto Řecko patří mezi nejoblíbenější turistické destinace. Je z jedné pětiny tvořeno ostrovy a délka všech jeho břehů přesahuje 13 tisíc km. Řecko ale nejsou jenom pláže. Velkou část území tvoří kopce, lesy, olivové háje a vinohrady. Dovolená v Řecku je tak ideální pro každého. Řecko levně si užijete autem, autobusem i letecky i se zájezdy all inclusive. Řecko je v době sezóny horkým tipem na výhodné Last Minute zájezdy. 

Řecké ostrovy

Řeckých ostrovů a ostrůvků je údajně na dva tisíce, z toho však jen 166 jich je obydlených. Už od starověku se dělí do čtyř souostroví - Kyklady seřazené do kruhu v Egejském moři, Sporady, Dodekanésy a Jónské ostrovy u západního pobřeží. Pak jsou tu samostatné velké řecké ostrovy jako třeba Kréta nebo Evia. Mezi nejkrásnější ostrovy patří:

Kréta je největší řecký ostrov opředený bájemi a mýty. Severní pobřeží je posázené městy, zatímco jižní Kréta je hornatější. V každé části narazíte na pozůstatky antické kultury jen kousek od prvotřídních hotelů a resortů.

Korfu patří mezi ostrovy v Jónském moři a najdete tu vysoké hory i nádherné pláže. Je jedním z vůbec nejkrásnějších ostrovů Řecka a právem se mu říká “smaragd Středomoří”.

Kos je jeden z menších řeckých ostrovů, který je bohatý na přírodní krásy, památky i další turistické atrakce. V hlavním městě je spoustu architektonických památek a na pobřeží naleznete plážovou idylku.

Rhodos patří k nejslunečnějším oblastem Evropy s letními teplotami až kolem 36 °C. Obdivovat zde můžete Údolí motýlů a zříceniny johanitských hradů.

Zakynthos je podle některých nejzelenější z řeckých ostrovů a charakterizuje ho tyrkysové moře s písčitými plážemi. Nejznámější je zátoka Navagio s vrakem ztroskotané pašerácké lodi. K dalším lákadlům ostrova patří klášter Anafonitrias, Modré jeskyně, hnízdiště karety obrovské, další krásné zátoky a pláže apod.

Chalkidiki je poloostrov jihovýchodně od Soluně plný bílých pláží. Tvoří ho výběžky připomínající prsty. Jeden z nich, východní Athos, je vyhrazen pouze mnichům a ženy na něj nemají povolen přístup. Ale ani muži ho nemají snadný - návštěvu mnišského státu musí dopředu povolit ministerstvo zahraničních věcí. Další části poloostrova se jmenují Pallené (dnes Kassandra) a Sithonia.

Řecko v detailech

Řecká kuchyně

Řekové jsou pohostinný národ, který umí ocenit siestu a dobré jídlo. Kromě dokonalých pláží je tak jedním z hlavních lákadel země místní kuchyně. Díky velkému množství čerstvých surovin, koření a olivového oleje je nejenom chutná, ale také zdravá. Z nejznámějších specialit můžete v Řecku ochutnat čerstvě vylovené ryby, gyros, musaku – nákyp z brambor, zeleniny, masa a omáčku tzatziki z řeckého jogurtu. Pochutnejte si na Retsině, lehkém aromatickém víně. A před jídlem si jako aperitiv dopřejte anýzový likér Ouzo nebo pálenku Raki.

Každodenní režim je tu o poznání pomalejší, než na jaký jsme zvyklí u nás. Řekové ctí polední siestu, obědvají obvykle kolem třetí hodiny a večeře začínají nejdříve po deváté večerní.

Řečtina

Oficiálním jazykem země je řečtina. Řecká abeceda se výrazně liší od té naší. Ve všech turistických destinacích se však domluvíte některým ze světových jazyků. Informační tabule s řeckými názvy bývají obvykle psané i latinkou. A nenechte se zmást, řecké “ne” ve skutečnosti znamená naše “ano” a pokud chcete vyjádřit nesouhlas, použijete slovo “ochi”. V mnoha restauracích už znají několik českých slov, protože náš národ je v létě v Řecku jako doma. 

Základní slovní zásoba

● Dobrý den - Kaliméra
● Dobrý večer - Kalispéra
● Ahoj - Jáso
● Nashledanou - Ádio
● Prosím - Parakaló
● Děkuji - Efcharistó
● Promiňte -Signómi
● Nerozumím - Den katalavéno
● Dobře - Kala
● Dobrou chuť - Kali orexi
● Na zdraví - Jámas
● Víno - Krasí
● Pivo - Bira