Egypt a jeho podmořský život - ráj pro šnorchlování

Chystáte se na dovolenou do Egypta? Pak rozhodně přibalte potápěčské brýle, šnorchl a ploutve! A pokud nemáte svoje, půjčíte si vybavení až na místě. Pohled pod hladinu Rudého moře byste si totiž rozhodně neměli nechat ujít.

Egypt má zkrátka skvělé podmínky pro šnorchlování a potápění. Ve spojení s možností vyrazit sem po celý rok, navíc za velmi příznivou cenu, je tak ideální destinací pro seznámení se s krásami podmořského života. Na většině pláží stačí jenom vlézt do vody a podívat se pod hladinu… Wow! Rázem jste jako v obrovském a nádherném akváriu plném pestrých barev a tvarů.

Ale až si budete tu nádheru užívat, myslete na to, že korálový útes a život s ním spojený jsou velmi křehkým ekosystémem, který je třeba chránit. Dodržujte proto všechna pravidla či pokyny. Nešlapejte po korálech, neodlamujte si kousky jako suvenýry, nedotýkejte se. Snažme se zachovat tuto krásu i pro budoucnost.

Abychom vás trochu nalákali, uvádíme zde několik živočichů, které můžete v Egyptě zahlédnout během plavání kolem korálového útesu.

Klipky

Klipky jsou menší rybky dosahující velikosti 10-20 cm. Běžně můžete vidět asi 10 různých druhů. Mají zploštělé tělo a jsou krásně barevné, nejčastěji s odstíny žluté, červené, oranžové i modré, v kombinaci s černou a bílou. Často se vyskytují v hejnech či menších skupinkách a rády se pohybují při pobřeží.

Klipka pološkrabošková

Ploskozubci

Také se jím říká papouščí ryby, protože jejich ústa se silnými zuby opravdu připomínají zobák papouška. Nejčastěji dosahují velikosti 30-60 cm a můžete jich zahlédnout několik druhů. Ovšem nebojte, není to nebezpečná ryba. Zuby má k okusování řas z povrchu korálů, skal či lodních vraků. Občas můžete pod vodou doslova zaslechnout jejich chroupání.

Ploskozubec - papouščí ryba

Perutýni

Perutýni jsou nádherné a elegantní dravé ryby. Zapůsobí na vás hnědými až červenými, případně bílými a černými pruhy, výraznými ploutvemi a ostny. Mladí jedinci mají také nad očima krásná a pestrá tykadla. Avšak nenechte se zmást jejich krásou, jsou to totiž jedovatí tvorové a bodnutí jejich ostnem je velmi bolestivé. Ryba na vás však jen tak nezaútočí, pokud ji budete pozorovat z povzdálí, není se čeho bát.

Perutýn

Klauni

Klauni, společně s příbuznými sapíny a komorníky, jsou snad nejčastějšími obyvateli Rudého moře. Jsou to drobné rybky o velikosti jen 5-10 cm. Žijí většinou v úzké symbióze se sasankami. Asi nejznámějším zástupcem je Klaun očkatý, proslavený filmem Hledá se Nemo. Častěji však v Egyptě zahlédnete velmi podobného Klauna dvoupruhého, který vás zaujme svojí žlutooranžovou barvou a dvěma bíločernými pruhy.

Klaun dvoupruhý

Čtverzubci

Velmi zajímavé ryby, jejichž jméno jim daly jejich čtyři zuby sloužící k drcení schránek korýšů a měkkýšů, kteří jsou jejich potravou. Jinak jsou to vcelku lenivé ryby, ale při plavání dokáží neuvěřitelně manévrovat, otáčet se na místě, či couvat. A nejen to. Také se dokáží nafouknout až na trojnásobek své velikosti. Jejich maso a vnitřní orgány jsou však jedovaté. I přesto je v Japonsku tato ryba, známá jako fugu, považovaná za delikatesu. Musí být ovšem správně připravená speciálně vyškolenými kuchaři.

Čtverzubec

Delfíni

Delfíni patří mezi nejinteligentnější tvory na naší planetě a jsou také dobře známí svými akrobatickými kousky. Nejčastěji se s nimi můžete setkat v okolí Hurghady, kde se také pořádají výlety za jejich pozorováním.

Delfíni

Mořské želvy

Mořské želvy jsou jedny z nejstarších žijících tvorů na Zemi a setkání s nimi je úchvatným zážitkem. Jsou to oceánští cestovatelé s výbornými navigačními schopnosti. Patří však také mezi ohrožené druhy. V Egyptě jich můžete potkat několik druhů z čeledi Karetovití. V Hurghadě např. při výletě na ostrov Giftun.

Mořská želva

Sasanky

Sasanky jsou bezobratlí živočichové různých barev, tvarů a velikostí. Jsou příbuzné korálům a medůzám. Poskytují ochranu a úkryt malým rybkám a organismům, které pečují o zdraví korálových útesů. Ač se to nezdá, jsou to draví živočichové, kteří při dotyku okamžitě vystřelí vlákno s jedem. Nedotýkejte se jich nejen kvůli sobě, ale také abyste chránili sasanky samotné. Nejčastěji zahlédnete sasanku čtyřbarevnou v mnoha různých odstínech.

Sasanka

Koráli

V Rudém moři najdete spoustu druhů různých korálů. Například kulovité koráli připomínající mozek, které ožívají hlavně v noci, kdy chapadýlky loví plankton, ale také bojují mezi sebou. Korál favia má v sobě také fluorescenční látky a pokud ho ozáříte ultrafialovým světlem, začne vyzařovat krásné barvy.

Korál