Lyžařská NEJ v Alpách

Jezdíte rádi lyžovat do Alp? Pokud hledáte tip, kam se podívat, dnešní článek vás bude zajímat. Vybrali jsme místa, která se pyšní různými NEJ a stojí za pozornost. V každé alpské zemi najdete díky nám něco navíc.

Nejdelší kabinková lanovka je k dispozici v Nassfeldu

Lanovka Millenium Express vás vyveze z údolní obce Tröpolach až do srdce slavného lyžařského střediska Nassfeld. Lanovka dlouhá 6 kilometrů překonává 1 300 výškových metrů a doba jedné jízdy je necelých 17 minut.

Nassfeld / Hermagor, Rakousko

Nejvíce slunce svítí na sjezdovky v Dolomitech a Francii

Italské Dolomity jsou proslulé sluncem zalitým lyžováním. Umožňuje to blízkost moře, od kterého se často šíří hřebeny vyššího tlaku vzduchu. Převažuje slunečno, jen čas od času přinese novou sněhovou peřinu tlaková níže se srážkami.

Francouzské Alpy mají rovněž výhodu častého pěkného počasí díky blízkosti Ligurského moře. Pěkné počasí od moře (až 300 slunečných dní ročně), ale zároveň dostatek vlhkosti pro případné sněhové srážky dělají nejen z Alpe d'Huez super cíl zimní lyžovačky.

Alpe d

Nejvíce modrých, červených a černých sjezdovek v blízkém dosahu

Vybrali jsme blízká, dostupná a oblíbená střediska s nejvíce sjezdovkami všech obtížností. Modré sjezdovky zastupuje rakouský Saalbach / Leogang se 140 km jednoduchých svahů.

Červené dálnice v rozumné vzdálenosti z Česka potěší v rakouských střediscích Flachau / Wagrain / Alpendorf (115 km) a nedalekém Bad Gasteinu (138 km červených svahů).

Kdo má odvahu brázdit nejtěžší sjezdovky, doporučujeme z blízkých středisek prozkoumat možnosti Ski amadé a jejich 83 km padáků.

Sjeďte si nejvýše položenou sjezdovku v Zermattu

Pokud se chcete se svými prkny podívat opravdu vysoko, nejvýše to v Alpách půjde na švýcarské straně střediska Zermatt / Cervinia. Z nejvyššího lyžařského bodu Klein Matterhorn (3 883 m n. m.) uvidíte na 7 ledovců a rovnou 29 čtyřtisícovek vč. Mt. Blancu. Teoreticky se dá dostat i na sousední ještě vyšší vrchol Gobba di Rollin (3 899 m n. m.).

Zermatt / Cervinia, hranice Švýcarska a Itálie

Nejlepší kulinářské zážitky hledejte v jižním Tyrolsku

Celé Alpy jsou gurmánské hody. Kde se ale prolínají italské speciality a poctivá chutná germánská kuchyně, tak to je Jižní Tyrolsko na severu Itálie. A právě tam doporučujeme ochutnat cokoliv jakkoliv na tisíc způsobů. Vždycky to bude zážitek.

Davos / Klosters, domov nejlepšího après-ski zázemí

Váhali jsme mezi švýcarskými a francouzskými středisky. Zdá se, že to prostě víc žije v zemi helvétského kříže. Z osmi nejluxusnějších barů pod sjezdovkami na světě (!) jsou hned čtyři ve Švýcarsku, potom dva ve Francii a dva v Coloradu.

Davos / Klosters, Švýcarsko

Livigno, nejvíce panenská příroda kolem sjezdovek

Krásná panorámata najdete v Alpách všude. Livigno je ale středisko, které trošku vybočuje. A to odlehlostí a nedotčeností. Nejbližší horská vesnice je od Livigna vzdálena 25 kilometrů. Panenská příroda, jezero Livigno, speciální zóna bezcelních obchodů, fantastické sjezdovky, odpočinková tradice après-ski.

Livigno, Itálie

Poznejte nejluxusnější středisko Tignes / Val d'Isère

Luxus i mimo sjezdovky, to je synonymum pro francouzská střediska. Pokud vybrat to nejhonosnější, tak Tignes / Val d'Isère. Namátkové služby pro fajnšmekry: dva velké snowparky a U-rampa, telemarkové lyžování, jízdy se psím spřežením po zamrzlém jezeře v Tignes, možnost potápění pod ledem, skijöring, vyhlídkové lety vrtulníkem, paragliding, jízdy na sněžném skútru, bruslení na jezeře, výpravy na sněžnicích, heliskiing, lezení po ledu, snowtubing a mnoho dalších.

Tignes / Val d