Lyžování Les 4 Vallées, Švýcarsko

Nejlepší lyžařská oblast Švýcarska. Na jihozápadě země, v kantonu Wallis, najdete domov zimních sportů. Hlavní předností je až 300 slunečných dní ročně. Když už slunce nesvítí, příroda se stará o novou sněhovou peřinu. Za pěkného počasí uvidíte až na Matterhorn, nahlédnout můžete i do středisek nedaleké Francie.

Les 4 Vallées

Les 4 Vallées má díky své poloze na západě Švýcarska pověst TOP světové lyžařské oblasti. Světová špička evropského lyžování se nachází ve Francii a právě na západě Švýcarska, které už je také víceméně francouzské. Kanton Wallis disponuje až 70 lyžařskými středisky.

Světové středisko

Oblast vznikla propojením středisek Veysonnaz, Thyon, Nendaz, Siviez, La Tzoumaz, Verbier a Bruson. Jedná se o nejlépe propojenou švýcarskou ski oblast vůbec. V Les 4 Vallées se lyžuje až do výšky 3 330 m n. m. na vrchol nejvyšší hory Mont-Fort.

V součtu je k dispozici více než 400 km sjezdovek všech obtížností. Kromě prestižních červených a černých sjezdovek si na své přijdou i modří začátečníci. Veysonnaz je častým dějištěm závodů Světového poháru v lyžování a snowboardingu mužů i žen.

V oblasti má přednost sjezdové lyžování před běžkami. I tak si můžete vyzkoušet stopu v areálech Verbier, Nendaz a Veysonnaz. Výzvou pro opravdové freeridery je trasa závodu Swatch Xtreme Verbier. Další možnosti a služby jsou skialpinismus, noční lyžování, sjezd na lyžích s pochodněmi, heliskiing, paragliding, sauna, posilovna, plavecký bazén, zimní golf, restaurace, diskotéky a další.

Cesta do střediska

Doprava do Les 4 Valées je delší. Ze všech koutů naší země je nejlepší vydat se na Plzeň, Rozvadov, Norimberk, Karlsruhe, Basilej, Bern a Martigny. Alternativou je trasa Salzburg, Mnichov, Vaduz, Zürich. Z většiny území naší země je to do Les 4 Valées více jak 1 000 km a 10 hodin cesty.

Výhody
  • prestižní lyžařská adresa
  • luxusní služby
  • unikátní propojení středisek
  • více jak 400 km sjezdovek na jeden skipas
Nevýhody
  • některé spoje sjezdovek náročné a dlouhé
  • dlouhé cestování z Česka
  • na okrajích sezóny horší podmínky
Užitečné informace pro sezónu 2024

Sjezdovky

107 km202 km103 km
Celková délka: 412 km
Celk. převýšení: 2 509 m
Zasněžováno: 80 %
Noční lyžování: Ano
Free ride: Ano
Snowpark: Ano
Vhodné pro rodiny: Ano
Dětský park: Ano
Sáňkařská dráha: Ano

Lanovky

32
17
18
Nejvyšší bod lanovky: 3 330 m n. m.
Nejnižší bod lanovky: 821 m n. m.
Celková kapacita: 150 000 osob / h

Běžecké tratě

Klasická stopa: 32 km
Bruslařská stopa: 32 km
Výškové trasy: 6 km
S osvětlením: 6 km
Celková délka: 64 km

Lyžování Wallis

Švýcarský region Wallis / Valais je přední evropská lyžařská oblast. Čítá kolem 70 středisek, některá jsou světově proslulá. V kantonu se mluví převážně francouzsky, také střediska vypadají více francouzsky. Ve Wallis se nachází několik TOP světových středisek, mezi nimi jsou Crans Montana, Saas-Fee, Verbier a nejvýše položené středisko v Evropě – Zermatt, kde se dá jako v jediném středisku v Evropě lyžovat 365 dní v roce. Slavná je lyžařská oblast Les 4 Vallées.

Lyžování Švýcarsko

Lyžařský potenciál jménem švýcarské Alpy. Vysoké hory jsou na 60 % území země. Nabídka zájezdů je bohatá a vyrovná se té do Itálie nebo Rakouska. Zkuste změnu a pravý luxus. Návštěva Švýcarska je zážitek. Na hřebenech švýcarských Alp se nachází nejvyšší koncentrace ledovců v kontinentální Evropě. Tají, proto si je ještě prohlédněte naživo. Nejoblíbenější cíle ve Švýcarsku jsou Zermatt, St. Moritz / Engadin, Les 4 Vallées, Davos / Klosters.