Maledivy - specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům

 

Pro vstup a pobyt na území cizího státu musejí občané ČR splňovat podmínky stanovené jeho zákony. Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu. Následující informace jsou určeny k základní orientaci. Ministerstvo zahraničních věcí ČR proto doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily


Oblast je po většinu roku bezpečná. Je vhodné sledovat aktuální politickou situaci před příjezdem do země a v případě demonstrací a nepokojů se vyvarovat míst se zvýšeným počtem lidí, např. demonstrace, protestní pochody (jedná se většinou o hlavní město Malé). Doporučuje se sledovat varování a aktuální doporučení k cestám na webu MZV ČR.

Virus zika

Na Maledivách byl zjištěn výskyt viru zika, který u těhotných žen způsobuje těžkou vývojovou poruchu nedonošeného plodu. Ženám se proto doporučuje, aby během těhotenství v zájmu vlastního dítěte na Maledivy zbytečně necestovaly.

Virus H1N1

Na Maledivách došlo ke zvýšení počtu chřipkových onemocnění způsobených virem H1N1, který rovněž způsobuje prasečí chřipku. I když se nejedná o virus představující nějaký vyšší stupeň nebezpečnosti, děti do pěti let věku, starší osoby, těhotné ženy a osoby s plicními chorobami či srdečními potížemi mohou být vystaveny riziku komplikací jako např. zápalu plic.

Strava
Maso a drůbež (kuře) je běžně k dostání v hotelech vyšších kategorií, místní obyvatelé je požívají hlavně při slavnostních příležitostech. Lepší hotely zajišťují stravu podle přání zákazníka, tj. též evropskou. Běžné jsou mořské produkty nebo importované potraviny z Indie, Srí Lanky a dalších zemí. Čerstvost stravy často závisí na četnosti dodávek z moře. Je třeba počítat s tím, že jídlo bývá silně kořeněné. Z ovoce je k dostání kokos, banány, mango, papája, chlebovník a další.

Nápoje
Voda se na mnoha místech získává z moře, proto zůstává mírně slaná. Některé ostrovy mají nádrže na dešťovou vodu, spodní pramenitá voda se vyskytuje jen na několika málo ostrovech. Je třeba dávat si dobrý pozor na kvalitu pitné vody, doporučuje se konzumovat pouze balenou vodu v plastikových lahvích. Vždy se vyplatí zkontrolovat neporušenost uzávěru. Na Maledivách je k dostání poměrně slušný sortiment nealkoholických nápojů, v hotelích a letoviscích je pro cizince k dostání i alkohol.

Peníze
Platí se místní měnou (maledivská rupie), většina obchodníků přijímá i americké dolary. V bankách lze bez problémů vyměnit USD, přijímají se cestovní šeky a platební karty všech velikých finančních institucí, tedy především American Express, VISA, MasterCard, Diners a EuroCard. Pokud turista žádá o směnu na místní měnu, pak mu potvrzení o směně valut umožní později při odjezdu ze země zpětný odkup maledivských rupií.
V případě nedostatku peněz je možné si nechat peníze na Maledivy poslat z ČR či jiné země prostřednictvím poboček American Express. Výplatu peněz či šeků na Maledivách zprostředkuje například společnost:

Adresa: Universal Enterprises Ltd. - Travel Department 39, Orchid Magu, Malé, Maldives

Telefon: 00960 / 310321, 3217925

Fax: 00960 / 325695

 

Vstup na znepřístupněný ostrov
Jen cca 70 z celkem 1192 korálových ostrovů (z toho je 202 obydlených) je cizincům zpřístupněných. V případě zájmu dostat se na některý nezpřístupněný ostrov je třeba v Malé písemně žádat o zvláštní povolení ministerstvo správy atolů ("Ministry of Atolls Administration"). žádosti se přijímají v pracovní dny, tedy od neděle do čtvrtka, v době od 8.30 do 11 hodin za poplatek. Je třeba informovat se na další postup registrace po příjezdu na žádaný ostrov. V případě výletu pořádaného místní cestovní kanceláří či hotelem se zvláštní povolení nevyžaduje.

Příjezd na nehotelový ostrov
Při příjezdu na ostrov, kde se nenachází rekreační letovisko (tj. kde je cizinec spíše raritou) je z protokolárního hlediska nutné se co nejdříve po ubytování představit šéfovi ostrova (tzv. kateeb) a následně "představenému kněží" (tzv. gazi). Pro toto přijetí se doporučuje vzít si na sebe pokud možno co nejsvátečnější oblečení.

Ceny
Maledivy mají v celém regionu jižní Asie absolutně nejvyšší ceny, nebo naprostá většina zboží je importována z jiných zemí. Není proto možné vycházet z rozpočtové kalkulace pro Indii, Srí Lanku nebo Pákistán. Nedostatek finančních prostředků patří mezi hlavní potíže občanů ČR na Maledivách.

OSTATNÍ INFORMACE A DOPORUČENÍ:
- v okolí mešit je třeba se vystříhat nevhodného chování a oblečení
- fotografovat místní ženy se nedoporučuje
- je zakázáno ulamovat korály a rybařit bez povolení
- lov želv a některých druhů ryb je na Maledivách trestný
- neplavat mimo laguny v hlubokém moři, protože je zde nebezpečí silných proudů
- je nutné zajistit si ubytování ještě před příjezdem na souostroví, hotely mají výhled na moře
- vzhledem k vlhkému podnebí se doporučuje bavlněné oblečení
- nudismus je zakázán (včetně "nahoře bez" u žen)
- ve městech je třeba vždy mít alespoň tričko a krátké kalhoty (dlouhé kalhoty jsou ale lepší)
- na Maledivách je povětšinu roku vlhko, nejsušší období je leden a únor
- turistická sezóna probíhá celoročně, nejvhodnější je pobyt v období od listopadu do dubna
- osamělé turistky mohou být někdy terčem provokací domorodců
- kriminalita na Maledivách je minimální
- průměrné denní teploty se pohybují v zimě kolem 27 stupňů, v létě kolem 31 stupňů Celsia
- prší poměrně často, někdy i několikrát denně
- na Maledivách je v zimě o 4 a v létě o 3 hodiny více než v ČR, některé ostrovy mají vlastní čas
- při nákupu suvenýrů v soukromých obchodech lze smlouvat, v hotelích však bývají ceny stálé
- zboží se omezuje na mořské produkty, rukodělné výrobky a suvenýry
- pracovní dny jsou sobota až čtvrtek, kdy bývají také otevřeny obchody
- ceny za ubytování jsou vysoké 70-440 USD za noc, vyplatí se zaplatit si organizovaný pobyt
- cesta lodí z Male na nejbližší ostrovy stojí od 30 do 60 USD na osobu
- helikoptéra na 15 minut letu stojí v přepočtu cca 60 USD na osobu
- jednodenní výlet na neobydlený ostrov s plnou penzí stojí kolem 150 až 300 USD
- elektrické napětí v síti je 240 voltů a je zajišťováno pomocí naftových generátorů
- v hotelích i na úřadech není problém dorozumět se anglicky
- obchody a restaurace se na krátkou dobu zamykají několikrát za den kvůli modlitbám
Ve větších městech se doporučuje dodržovat základní muslimské konvence jako jsou oblékání, zákaz veřejné konzumace alkoholu apod.

Aktualizované informace jsou k dispozici na internetových stránkách ZÚ Dillí http://www.mzv.cz/newdelhi v sekci Vízové a konzulární informace.

převzato z databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV