Jedeme na hory, povinná zimní výbava auta v okolních zemích

Připravujete se na lyže? Potom vám přijde vhod přehled informací o povinné zimní výbavě vozidel v okolních státech. Za hranicemi se policisté s prohřešky nepářou, proto vás dobře nachystáme.

Rakousko

Rakousko má pevně stanovenou zimní sezónu od 1. 11. do 15. 4. V tomto období musí být za zimních podmínek (sněhu, rozbředlého sněhu, ledu, námrazy) vozidlo vybaveno zimními pneumatikami s minimální hloubkou dezénu 4 mm. Tato povinnost platí i mimo vymezenou sezónu v případě, že je pozemní komunikace pokryta tuhým nebo rozbředlým sněhem a ledem.

Používání sněhových řetězů je povoleno při pokrytí vozovky souvislým sněhem nebo ledem a maximální rychlost při jejich použití je 50 km/h. Pokud je na vozovce rozbředlý sníh, nesmí být použity nejen letní pneumatiky, ale ani řetězy. V tomto případě jsou povoleny výhradně zimní pneumatiky. Celodenní svícení je povinné pouze za snížené viditelnosti v mlze, při sněžení nebo dešti a v tunelech, jinak je jen doporučené.

Itálie

V Itálii si dejte pozor hlavně na region Val d'Aosta, kde jsou dopravní předpisy přísnější. Region má zimní sezónu stanovenu na dlouhé období 15. 10. až 15. 4. Zimní pneumatiky jsou povinné, stejně tak vybavení sněhovými řetězy, které jsou na některých úsecích potřeba. Ostatní regiony se řídí jen dopravním značením v období od 1. 11. do 15. 4. Zimní pneumatiky jsou povinné v případě zimních podmínek. Minimální přípustný vzorek je v Itálii jen 1,6 mm. Celodenní svícení je povinné.

Německo

V Německu musíte mít povinně zimní pneumatiky v případě zimního počasí, tj. nízkých teplot, sněžení, náledí, námrazy. Nově již neplatí možnost použít celoroční pneumatiky nebo pneumatiky s označením M+S. Nutné jsou zimní pneumatiky se symbolem vločky na pohoří. Automobil musí být vybaven nemrznoucí směsí do ostřikovačů. Požadavek na použití sněhových řetězů je zejména v horských úsecích upraven dopravním značením. Se sněhovými řetězy je maximální rychlost omezena na 50 km/h. Celodenní svícení je povinné pouze za snížené viditelnosti v mlze, při sněžení nebo dešti a v tunelech, jinak je jen doporučené. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm, doporučuje se však 4,0 mm u zimních.

Švýcarsko

Navzdory lyžařské tradici a nevyzpytatelným přívalům sněhu v srdci Švýcarských Alp zde nejsou zimní pneumatiky povinné. Jejich použití však silně doporučujeme. Pokud způsobíte nehodu v zimních podmínkách na letních pneumatikách, zaplatíte tučné částky na pokutách a odškodnění. Sněhové řetězy jsou povinné v oblastech, kde to ukládá dopravní značení. Ve Švýcarsku je povinné celodenní svícení. Minimální hloubka dezénu u obou druhů pneumatik je stejná jako u nás, tj. 1,6 a 4,0 mm.

Francie

Ve Francii je použití zimních pneumatik pouze doporučené. Pokud se na silnicích objeví sníh nebo led, doporučují místní úřady použití pneumatik alespoň s označením M+S s minimálním vzorkem 3,5 mm. Úseky pro čistě zimní pneumatiky jsou značeny. Totéž platí o nutnosti použít sněhové řetězy v případě velmi špatných klimatických podmínek. Pro osobní vozy je celodenní svícení jen doporučené.

Slovensko

Východní sousedé mají podmínky zimního provozu vozidel velmi podobné nám. Osobní vozidla musí mít zimní pneumatiky, pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu nebo ledu. Pro cestu do Tater a dalších pohoří jsou tak nezbytné. Minimální hloubka dezénu zimních pneumatik je 3 mm. Řetězy musí být nasazeny na kolech s náhonem, a to jen pokud je na vozovce dostatek sněhu nebo ledu. I na Slovensku jsou místa, kde jsou řetězy povinné, označená značkou. Vozidlo musí být důkladně očištěno od sněhu. Celodenní svícení povinné.

Slovinsko

Slovinsko uplatňuje zimní období od 15. 11. do 15. 3. s nutností povinné zimní výbavy. Buďto musíte mít zimní pneumatiky na všech kolech, nebo letní pneumatiky na všech kolech s nachystanými sněhovými řetězy ve voze. Maximální povolená rychlost jízdy se sněhovými řetězy je tradičně 50 km/h. Minimální hloubka dezénu pro oba typy pneumatik je 3 mm. Celodenní svícení je povinné.