Itálie

Itálie leží na Apeninském poloostrově v jižní Evropě a několika přilehlých ostrovech. Může se pochlubit svými dějinami, kulturními i přírodními krásami, z nichž 51 je zapsáno do seznamu památek UNESCO. Z přímořských regionů lze doporučit nejvíce oblíbené Benátsko, dále ale také Kalábrii, Palmovou riviéru, Toskánsko, Abruzzo apod. V zimě je Itálie lyžařským rájem, vyznavači zimních sportů z celého světa míří hlavně do Trentina - Alta Adige, Jižního Tyrolska, nebo propojených gigantů Dolomiti SuperskiSella Rondy. BenátkyŘím jsou zase jedněmi z nejoblíbenějších cílů vyznavačů eurovíkendů.  

Základní informace o Itálii

Hlavní městoŘím
Jazykitalština
Časové pásmostejné jako v ČR
Měnaeuro
Rozloha301 340 km²
Počet obyvatel61 855 120 

Itálie v kostce

Jeden z nejbohatších států Evropy co do přírodních i kulturních zajímavostí je Itálie. Země na Apeninském poloostrově je krajinou nekonečných horských masivů, dlouhých písčitých pláží a bohaté historie. Hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Uvnitř území se nacházejí dva vnitřní ministáty San Marino a Vatikán. Břehy Itálie omývá celkem pět moří: Jaderské, Jónské, Tyrhénské, Ligurské a Středozemní moře. Délka pobřeží je závratných 7 600 km.

Možnosti dovolené

Ať už pojedete na dovolenou do Itálie v létě k moři nebo v zimě do hor, případně si ji zvolíte jako cíl vašeho eurovíkendu či poznávacího zájezdu, země ve tvaru jezdecké boty si získá vaše srdce. Z regionů u moře doporučujeme nejvíce oblíbené Benátsko, dále Kalábrii, Palmovou riviéru, Toskánsko, Apulii, Kampánii. Skvělé letecké zájezdy na vás čekají také na ostrovech Sardinii, SicíliiIschii. V zimě je Itálie lyžařským rájem, vyznavači zimních sportů z celého světa míří hlavně do Trentina - Alta Adige, Jižního Tyrolska, nebo propojených gigantů Dolomiti SuperskiSella Rondy. BenátkyŘím jsou zase jedněmi z nejoblíbenějších cílů vyznavačů eurovíkendů.

Můžete se vydat za příjemným odpočinkem k moři, nejbližší pláže jsou již 600 kilometrů autem nebo autobusem z České republiky. Zejména letecky jsou stále více oblíbené jihoitalské klenoty Kalábrie, Sardinie a Sicílie. V zimě jsou potom italské Dolomity nejoblíbenějším lyžařským cílem vyznavačů sněhových radovánek. Všudypřítomné odkazy na bohatou historii dotvoří obrázek ideální dovolené plné výletů a zážitků.

Itálie je díky přírodě a kulturním památkám jedním z nejoblíbenějších cílů poznávacích zájezdů i eurovíkendů v Evropě i světě. Itálie je tradiční destinací, která nabízí mnoho Last Minute zájezdů. 

Turisté v Itálii obvykle kombinují stravování v hotelu formou snídaní nebo polopenze s kulinářskými zážitky v restauracích. Hotely ale také nabízí možnost all inclusive stravování.

Kultura

Temperamentní Italové zdědili obrovské kulturní bohatství po svých předcích zejména díky příznivému klimatu, ve kterém se dařilo už starověkým civilizacím vybudovat jedno z nejmodernějších míst své doby. V dnešní Itálii je toho tolik co obdivovat, že to není možné za lidský život ani stihnout. Díky blízkosti země je ale možné stále se sem vracet a poznávat nová místa a užívat si skvělou dovolenou u moře i na horách. Nejslavnější jsou odkazy starověkého římského období. 

Italská kuchyně

Italskou kuchyni není třeba blíže představovat. Dlouhodobě určuje trendy kuchyně celosvětové a stala se synonymem pro opravdové kulinářské zážitky. Opírá se o využití zeleniny, těstovin, pšeničné i jiné mouky, olivového oleje, bylinek, ryb a lehkých omáček nebo zálivek. Nutností jsou kvalitní sýry a šunky. Mezi zákusky nesmí chybět kvalitní sytá zmrzlina nebo tiramisu. Tradičním alkoholickým nápojem je italské víno, zejména červené. Pitný režim a styl v jednom doplňují kávy, limonády a voda.

Atmosféra

Atmosféra italského světa je jedinečná, temperamentní, živá, stylová a přináší velké zážitky. Italové jsou světově proslulí i svými neduhy jako kolísavou pracovní morálkou a kvalitou odvedené práce, svérázným přístupem k silniční dopravě, ale to prostě k zemi na jihu Evropy patří. Naopak silně vynikají místní hudebníci, umělci, sportovci, kuchyně, styl. Dovolená v Itálii vždy přinese něco nového.

Podnebí, počasí a teplota moře

Během roku se v Itálii střídá ideální počasí pro lyžaře v zimě a pro milovníky letní dovolené u moře v létě. Teplota se na začátku léta vyhoupne nad 28°C a v srpnu je často kolem 32°C. Teplota moře začne být vhodná na koupání v půlce června a vydrží místy až do konce září. V srpnu má voda kolem 26°C. Na pobřeží Itálie jste obvykle nasměrováni na volné moře, takže ojediněle mohou přijít větší vlny. Zpravidla hladinu ale čeří jen denní bríza. Lyžaři ocení skvělé počasí pro lyžování od prosince do března. Slunečné dny se střídají se sněhovými srážkami, které dodává vlhkost z moří.   

Nejzajímavější místa

Turisté směřující k moři autem nebo autobusem mají nejradši Benátsko a sousední region Friuli Venezia Giulia. Na pobřeží Jaderského moře zde leží vůbec nejslavnější italská letoviska pro naše turisty, a to Caorle, Bibione a ještě například Grado. Další individuální dopravou nebo autobusem vyhledávané regiony jsou Toskánsko, AbruzzoPalmovou riviérou, Ligurie, KampánieApulie.

Velmi oblíbené jsou letecké zájezdy do Kalábrie a na ostrovy Sardinii, SicíliiIschii. Ostrovy na jihu Evropy nabízí krásné přírodní prostředí s romantickými písečnými plážemi a také neopakovatelnými skalnatými scenériemi.

Itálie je nejvyhledávanější lyžařskou zemí našich turistů. Není se čemu divit, italské Dolomity nabízí kompletně vybavená střediska, obvykle dostatek sněhu i díky zasněžování a zároveň často slunečné počasí díky blízkosti Jaderského moře. Vyznavači zimních sportů z Česka i celého světa míří hlavně do Trentina - Alta Adige, Jižního Tyrolska, nebo propojených gigantů Dolomiti SuperskiSella Rondy.

Země na Apeninském poloostrově je cílem poznávacích zájezdů po přírodních i kulturních zajímavostech, a také eurovíkendů do Říma, Benátek, Neapole, Milána, Florencie a dalších.

Tipy na výlety

Tipů na výlety napříč Itálií jsou stovky. Jen památek UNESCO je zde 51, což je více jak 5 % z celého světa. To je na jednu zemi slušné. Kulturní i přírodní hodnoty jsou obrovské. Nenechte si ujít například starověký Řím, nebo další slavná města Benátky, Milano, Neapol, Janov či Palermo. Centrum každého většího města stojí za to vidět. Úzké uličky, malé kavárny, pizzerie a restaurace, čilý ruch. 

Přírodní lákadla nezůstávají pozadu. Senzacemi jsou italské vulkány Vesuv, Etna, Stromboli a další. Jako v ráji si budete připadat na březích původem ledovcových jezer Lago di Garda, Lago di Como, Lago Maggiore a dalších menších. Itálii zdobí vysoké hory, a to jak na severu Alpy, tak Apeniny v centrální části poloostrova. Oblíbený cíl výletů je nejvyšší hora Apenin Corno Grande v masívu Gran Sasso. Za nejkrásnější pobřeží bývají považovány Ligurská riviéra a pobřeží poloostrova Amalfi.

Lokality Itálie

Bibione
od 373 Kč
Caorle
od 423 Kč
Palmová riviéra
od 1 190 Kč
Kalábrie
od 623 Kč
Sardinie
od 470 Kč
Řím
od 1 313 Kč
Lago di Garda
od 876 Kč
Lignano
od 943 Kč
Lido di Jesolo
od 723 Kč
Ischia
od 1 740 Kč
Benátky
od 1 095 Kč
Benátsko
od 373 Kč
Apulie
od 280 Kč
Gargano
od 280 Kč
Trentino - Alto Adige
od 618 Kč
Pejo
od 1 225 Kč
Skirama Dolomiti Adamello Brenta
od 1 164 Kč
Val di Sole
od 1 164 Kč
Toskánsko
od 789 Kč
Rosolina Mare
od 495 Kč
Sicílie
od 601 Kč
Friuli Venezia Giulia
od 943 Kč
Lazio
od 801 Kč
Emilia Romagna
od 887 Kč
Ligurie
od 615 Kč
Ligurská riviéra
od 615 Kč
Kronplatz / Plan de Corones
od 618 Kč
Jižní Tyrolsko
od 618 Kč
Dolomiti Superski
od 618 Kč
Speikboden / Klausberg
od 618 Kč
Ahrntal / Valle Aurina
od 618 Kč
Umbrie
od 1 806 Kč
Italská jezera
od 876 Kč
Valle d'Aosta
od 689 Kč
Friuli Skiregion
od 2 123 Kč
Lombardie
od 876 Kč
Madesimo
od 1 792 Kč
Valtellina
od 903 Kč
Grado
od 948 Kč
Livigno
od 1 946 Kč
Alta Valtellina
od 903 Kč
Kampánie
od 1 403 Kč
Bormio / San Colombano
od 903 Kč
Marche
od 1 198 Kč
Civetta
od 1 823 Kč
Aprica
od 1 598 Kč
Marilleva / Folgarida
od 1 675 Kč
Piemonte
od 2 168 Kč
Abruzzo
od 930 Kč
Porto Santa Margherita
od 945 Kč
Madonna di Campiglio / Pinzolo
od 2 850 Kč
Riccione
od 1 641 Kč
Folgaria / Lavarone
od 1 300 Kč
Monte Bondone
od 1 164 Kč
Santa Caterina Valfurva
od 2 698 Kč
Tarvisio
od 4 790 Kč
Paganella
od 2 023 Kč
San Martino di Castrozza / Passo Rolle
od 1 678 Kč
Lago Maggiore
od 1 198 Kč
Val di Fiemme / Obereggen
od 1 318 Kč
Elba
od 4 319 Kč
Valle Isarco / Eisacktal
od 1 398 Kč
Lago di Ledro
od 1 773 Kč
Rimini
od 1 390 Kč
Arabba / Marmolada
od 1 573 Kč
Sella Ronda
od 1 573 Kč
Tre Valli
od 2 209 Kč
Val di Fassa e Carezza
od 1 780 Kč
Passo Tonale
od 2 098 Kč
Verona
od 4 299 Kč
Val Gardena / Alpe di Siusi
od 2 985 Kč
Cortina d'Ampezzo
od 2 798 Kč
Cattolica
od 2 750 Kč
Ponte di Legno
od 2 850 Kč
Lago di Como
od 2 690 Kč
Ortler Skiarena
od 2 890 Kč

Dovolená Itálie

Andreis

Andreis **

Benátsko, Italská Jezera, Itálie
Ne 28. 7. – Ne 4. 8. (8 dní)
autem
polopenze
Parkhotel Jolanda

Parkhotel Jolanda

Benátsko, Italská Jezera, Itálie
Ne 15. 9. – Ne 22. 9. (8 dní)
autem
polopenze
Hotel Parador

Hotel Parador ***

Emilia Romagna, Itálie
So 31. 8. – So 7. 9. (8 dní)
autem
polopenze
Hotel San Martino

Hotel San Martino **

Emilia Romagna, Itálie
So 24. 8. – So 31. 8. (8 dní)
autem
polopenze
LAMM

Lamm ***

Jižní Tyrolsko, Ortler Skiarena, Trentino, Itálie
Pá 13. 9. – Pá 20. 9. (8 dní)
autem
polopenze
Hotel Ideal

Hotel Ideal ***

Emilia Romagna, Itálie
So 31. 8. – So 7. 9. (8 dní)
autem
polopenze
Hotel Reale

Hotel Reale ***

Emilia Romagna, Itálie
So 24. 8. – So 31. 8. (8 dní)
autem
polopenze
Hotel PAGUS

Hotel Pagus ****

Emilia Romagna, Chorvatsko
So 17. 8. – So 24. 8. (8 dní)
autem
polopenze