Půjčování aut v zahraničí: užívejte výlety během dovolené

Plánujete poznávat během dovolené okolí? Vyměnit na chvíli odpočinek u moře za výlety? Vidět nejkrásnější místa, zajímavosti a památky? Nejlepší volba je půjčit si vlastní dopravní prostředek. Poradíme vám, jak na to.

Možnosti jsou v zásadě dvě. Buď si sjednáte zapůjčení vozidla, čtyřkolky, motorky, skútru nebo jen kola předem v České republice, nebo využijete službu až v místě dovolené. Přinášíme souhrn informací, výhod i nevýhod obou variant.

Půjčení auta předem z domova

Spousta firem se specializuje na sjednání zapůjčení vozidla předem. Takové služby nabízí i cestovní kanceláře, agentury nebo další společnosti. Hlavní výhody jsou sjednání služby z pohodlí domova online, máte dostatek času projít smlouvu a pojistné podmínky a vozidlo může být přistaveno k hotelu ještě před vaším příjezdem. Celou službu také provází čeština. Postupujte snadno podle pokynů firmy.

Hlavními nevýhodami mohou být cena a neserióznost firmy nebo špatná komunikace firmy s půjčovnou v místě dovolené. Stejné problémy vás mohou ale potkat i při půjčení auta až na dovolené.

Půjčení auta až přímo na dovolené

Půjčovnami vozidel se to ve všech destinacích jen hemží. Vyberete si kdykoliv, kdekoliv a jakékoliv vozidlo podle potřeby. Hlavními výhodami sjednání služby až na místě jsou přímé jednání s pracovníkem půjčovny, stav auta, motorky či skútru vidíte na vlastní oči a pořád máte ještě na výběr ohledně počasí a nálady.

Tentokrát už budete jednat převážně v angličtině. Například v Řecku také počítejte s tím, že místní zástupci půjčoven tolik neřeší přesný čas přistavení. Smlouva bude v lepším případě v angličtině a čas na její prostudování bude minimální.

Nejdůležitější rady a informace pro půjčení vozidla

  • prostudujte smlouvu, trvejte alespoň na angličtině ve smlouvě
  • základní pojištění odpovědnosti nestačí, lepší je se připojistit
  • pohlídejte stav nádrže při vrácení, jak uvadí smlouva (většinou se auto půjčuje i vrací s plnou nádrží)
  • zkontrolujte technický stav vozidla, hlavně nezbytné funkce
  • řidiči do 26 let mohou platit příplatek
  • mnohé půjčovny nepůjčí auta řidičům mladším 21 let
  • řidičský průkaz ČR postačí, můžete vyřídit i mezinárodní řidičský průkaz
  • prostudujte dopravní předpisy i zvyklosti dané země

Hlavní jsou smlouva a pojištění

Smlouvu a pojištění pro vás rozvádíme, protože jde o nejdůležitější úkony kolem vypůjčení vozidla.

Smlouvu si musíte důkladně prostudovat. Proto se jeví jako lepší varianta rezervovat si vozidlo předem přes internet z Česka. Autopůjčovny často ve svých podmínkách uvádí, že akceptují pouze kreditní karty, až na výjimky však nebývá problém ani s embosovanou debetní kartou. Zjistěte, jaká by byla u autopůjčovny vaše spoluúčast v případě dopravní nehody či poškození vozu. Ve smlouvě si ujasněte, zda se na vás vztahuje spoluúčast i v případě, že nejste viníkem nehody.

Při přebírání vozu zkontrolujte stav tachometru a porovnejte s údajem ve smlouvě (v případě, že nemáte vůz s neomezeným počtem kilometrů). Stejně tak s údaji ve smlouvě porovnejte stav paliva a stav automobilu. Pracovník autopůjčovny je povinen zakreslit všechna stávající poškození vozu do protokolu.

Proč je připojištění tak důležité? Pokud využijete pouze základní pojištění (CDW – collision damage vaiwer), které je většinou v ceně, může spoluúčast přesto činit stovky eur i více. V případě doplňkového pojištění částka většinou klesne na několik desítek eur. Základní CDW běžně nezahrnuje pojištění čelního skla, podvozku a pneumatik. Dále není zahrnuta asistence při ztrátě klíčů, jejich zabouchnutí uvnitř vozu nebo nouzovém doplnění paliva, pokud vám na cestách dojde.

Připojišťovat důrazně doporučujeme přímo v autopůjčovně, nikoliv u jiných pojišťoven. Půjčovny totiž nechtějí komunikovat se třetí stranou a pojistnou událost byste museli řešit s pojišťovnou sami. A pojišťovny se budou klasicky snažit vyhnout plnění, co to půjde.