Letíme na dovolenou: provedeme vás krok za krokem

K moři nebo po světě rychle a s minimem starostí? Jedině letadlem. Nejrychlejší doprava je nezbytnou součástí cestování. S naší stránkou věnovanou radám před letem i během něj budete o krok napřed.

Čeká nás letecká doprava, připravujeme se krok za krokem

Po zakoupení zájezdu vám přišly asi týden před odletem pokyny i letenky. Tento proces je rychlý a jednoduchý. Můžete se začít chystat. V ceně letenky máte obvykle u charterových letů příruční (kabinové, angl. Cabin Baggage/Carry–on Baggage) i odbavené (registrované, zapsané, angl. Checked Baggage/Luggage) zavazadlo. Věnujte dobrou pozornost maximální hmotnosti a rozměrům zavazadel. Pár nadlimitních centimetrů nebo gramů může rozhodovat o vysokých poplatcích.

Bojujete s angličtinou na letišti a v letadle? Připravili jsme přehled slovíček a frází.

Příruční zavazadlo na palubu letadla

Příruční zavazadlo je předmětem silných bezpečnostních opatření. Pozor tedy, co vše si smíte a nesmíte na palubu letadla vzít.

Dovolené předměty v příručním zavazadle

  • nápoje v baleních do 100 ml uzavřené v igelitovém obalu (maximálně 10 x 100 ml)
  • drobná svačina v igelitovém obalu, někdy i ovoce
  • drobná elektronika - fotoaparát, kamera, mobilní telefon, elektronická čtečka knih, tablet, notebook (nezapomeňte aktivovat režim „letadlo“ u mobilních telefonů)
  • roztoky na kontaktní čočky, kapky do očí, léky, hole, berle, zdravotní pomůcky (mějte radši i potvrzení od lékaře, kapky do očí a kapalné léky by měly být nahlášeny u bezpečnostní kontroly na letišti)
  • kosmetika včetně deodorantů a sprejů, ale s ohledem na povolený limit tekutin
  • dětská výživa v originálním obalu, nápoje v dětské lahvičce v množství potřebném během letu (výjimečně: před nástupem do letadla vás personál může požádat, abyste tekutinu z lahvičky ochutnali vy nebo vaše dítě)
  • pilníky a nůžtičky na nehty, holicí strojek jednorázový, kulma, fén
  • zapalovač (pouze jediný kus a v sáčku společně s tekutinami)
  • skládací deštník bez ostrého konce
  • tuhé potraviny jako klobásy, salámy, marmelády, chlebíčky, zákusky či dorty (výjimečně: pozor na zákazy dané země týkající se dovozních a vývozních opatření u některých potravin – ovoce, zelenina, výrobky živočišného původu apod.)
  • cigarety s ohledem na povolený limit převáženého tabáku, elektronická cigareta (samozřejmě zákaz používání během letu)
  • květiny (v příručním zavazadle nebo schválené samostatně jako příruční zavazadlo)

Přísně zakázané předměty v příručním zavazadle

  • zbraně, střelivo, nože nebo další bodné a sečné předměty ani jakékoliv hračky, které se reálným zbraním podobají
  • výbušniny a plynové bomby, toxické látky, jedy, radioaktivní látky a žíraviny
  • paralyzující aerosoly, hasící přístroje, stlačené plyny
  • nářadí, vrtačky, šroubováky
  • výjimečně u nízkonákladových letů: zapalovače na jedno použití a samozápalné sirky bez škrtátka
  • leteckými společnostmi více či méně zmiňované šipky, brusle, jídelní příbor, lyžařské hůlky, žiletky, pletací jehlice, kulečníkové tágo, rybářský prut nebo skateboard
  • další sportovní náčiní a hudební nástroje (výjimkou mohou být společnosti Emirates nebo Alitalia)
  • nápoje mimo malinká balení do 100 ml uzavřené v igelitovém obalu (maximálně 10 x 100 ml)

Odbavené zavazadlo do zavazadlového prostoru

Zakázané předměty pro příruční zavazadlo jako sportovní náčiní, hudební nástroje, nářadí pro kutily, zbraně atd. musí být v odbaveném zavazadle, které bude umístěno v zavazadlovém prostoru. Pravidla, které předměty můžete převážet, se mohou lišit mezi zeměmi a společnostmi. Tady je nutné informovat se předem a číst pozorně pokyny od cestovní kanceláře nebo letecké společnosti.

Prokazatelně nebezpečné věci jsou samozřejmě z letecké dopravy vyloučeny bez výjimky. Jde především o výbušniny a hořlavé látky, pyrotechniku, svíce, plyn a nádoby s plynem, hasicí přístroje, chemické a toxické látky, jedy a radioaktivní látky.

Cesta na letiště, parkování a další služby

Z logiky cestování po našich silnicích je dobré vyrazit na letiště s dostatečným časovým předstihem. Pokud je váš odlet naplánován po dopravních špičkách (dopoledne, podvečer), je vysoké riziko, že špičku kolem velkých měst pocítíte. Svoje vozidlo můžete během dovolené nechat na placeném letištním parkovišti nebo dalších soukromých parkovacích plochách běžně s transferem od auta k terminálu.

Využijte služeb parkování u Letiště Praha se Zájezdy.cz.

Pokud nemáte vlastní auto, z centra letištního města vás na letiště obvykle doveze veřejná doprava či taxi. K ostravskému Mošnovu je zavedena i vlaková doprava. Přímo u terminálů na menších venkovních parkovištích označených často jako Express je možné parkovat i krátkodobě, ale jen za účelem nástupu a výstupu. Podle různých tarifů je obvykle alespoň 15 minut zdarma.

Cestovní kanceláře doporučují být na letišti dvě hodiny před odletem. Je to takový univerzální návod. Je pravdou, že jakmile se otevře přepážka odbavení, vznikne fronta, ve které budete tak trochu zbytečně stát, abyste následně seděli ještě dlouhou dobu v tranzitní části letiště (odletové hale). Lze tedy doporučit hodinu a půl dlouhý předstih před odletem, zvláště pokud máte poukazy na letenky u sebe a pokud situaci na letišti znáte.

Jdeme na to, nejprve odbavení

Pokud letíte s cestovní kanceláří, která má na letišti delegáta nebo stánek, dostavte se na určené místo. V moderním světě prodeje zájezdů můžete také obdržet rovnou poukazy na letenky v pokynech k dovolené a bude vám stačit dostavit se k odbavení. Pozorně sledujte světelné tabule s odlety (angl. Departures), kde je uvedeno číslo letu, místo a čas odletu i odbavovací přepážka.

Na přepážce (angl. Check-in Desk) předložíte potřebné doklady – letenku papírovou nebo elektronickou, doklady totožnosti (podle cíle cesty občanský průkaz nebo cestovní pas), voucher, případně rezervační kód a víza (jen do zemí, kde je to nutné). Pracovník přepážky vám zkontroluje doklady a vytiskne palubní lístek (angl. Boarding Pass / Boarding Ticket), který je nutný ke vstupu do letadla. Teoreticky můžete zkusit požádat o lepší místo, ale vyhověno vám bude málokdy. Palubní lístek obsahuje konkrétní informace o tom, ze které brány (angl. Gate) vaše letadlo odlétá, číslo sedadla (angl. Seat), čas odletu (angl. Departure Time) i čas, kdy se máte dostavit k nástupu do letadla (angl. Boarding Time). Nezapomeňte ale sledovat odletové tabule kvůli případným změnám.

Zde na přepážce vám bude odbaveno i velké zavazadlo. Nejprve je zváženo, následně označeno cedulkou s vaším letem a destinací, a potom již putuje k bezpečnostní kontrole – rentgenu. S ohledem na přísnější bezpečnostní opatření posledních dekád může být vaše zavazadlo namátkově otevřeno a zkontrolováno i bez vaší přítomnosti. O takové situaci byste byli dodatečně informováni protokolem. Pokud na své cestě přestupujete, informujte se, zda je zavazadlo odbaveno až do cílové destinace. Pokud ne, bude nutné jej odbavit na přestupovém letišti znovu. Po odbavení si to můžete namířit k bezpečnostní, případně pasové kontrole.

Pasová a bezpečnostní kontrola

Pokud vás cesty vedou mimo schengenský prostor, musíte se podrobit pasové kontrole. Je rychlá a jednoduchá. Jen předložíte cestovní pas, palubní lístek a případně víza.

Nyní je na řadě důkladná bezpečnostní kontrola (angl. Security Check) vás samotných a vašich příručních zavazadel. Zde se obvykle tvoří druhá fronta (první bývá u odbavení zavazadel). Detektor kovů a rentgen prověří, zda u sebe nemáte nic zakázaného. Namátkově může obsluha kontroly sáhnout po důkladnější prohlídce.

Jak probíhá bezpečnostní kontrola?

  1. z příručního zavazadla vyndejte případný plastový sáček s tekutinami i rozměrnější elektroniku (př. notebook) a vložte je do připravené misky
  2. příruční zavazadlo odložte na pohyblivý pás rentgenu
  3. do plastové misky vložte také všechny kovové předměty a cennosti, které máte u sebe nebo na sobě (mobilní telefon, peněženku, klíče, mince, opasek s kovovou sponou, šperky apod.)
  4. do misky vložte i případný svrchní oděv (kabát, bundu apod.)
  5. na pokyn bezpečnostního pracovníka projděte detekčním rámem, který někdy zapíská, pokud jste u sebe zapomněli kovový předmět, zkontrolovat vás potom mohou i příručním skenerem; nic se neděje, dbejte pokynů, pokud detekční rám nepískal, vše je v pořádku
  6. vaše zavazadlo i předložené věci v plastové misce pracovníci kontroly rovněž zkontrolují; dle situace mají právo vás požádat o otevření zavazadla za účelem důkladné prohlídky
  7. pokud vše proběhlo v pořádku, můžete si začít sbírat své věci a opustit kontrolu

Po prohlídce si dobře poberte svoje věci a příruční zavazadlo. Za bezpečnostní kontrolou směřujete do tranzitní části letiště (odletové haly), kde počkáte na nástup do letadla. Čekání vám zkrátí služby a obchůdky v bezcelní zóně.

Nastupujeme na palubu letadla

Blíží se nástup do letadla, takže na základě informací z palubního lístku a odletových tabulí se přesuňte k bráně (angl. Gate) s označením vašeho letu. Svoji bránu nebo více bran najděte zavčasu, pokud jste na daném letišti poprvé, nebo pokud je letiště rozlehlé. Vhodná doba být u své odletové brány je 30 minut před odletem.

Před nástupem do letadla předložíte jen palubní lístek a cestovní doklad. Probíhá také kontrola rozměrů vašeho příručního zavazadla. Na to pozor, pokud by přesahovalo stanovené rozměry, mohou být účtovány vysoké poplatky.

Po předložení dokumentů pokračujete tunelem na palubu letadla. Na menších letištích jsou využívány nástupní schůdky, ke kterým vás dopraví letištní autobus. Po vstupu na palubu vás přivítá letuška nebo stevard. Pokud se špatně orientujete, personál vám pomůže najít své sedadlo a uloží příruční zavazadlo do stropní schránky. Po usazení se plně věnujte pokynům personálu případně kapitána letadla.

Před odletem, odlet a průběh letu

Jakmile se všichni cestující usadí na svá místa, personál zkontroluje palubu, uzavře úložné prostory. Následuje bezpečnostní instruktáž o nouzových východech, nafukovacích vestách a všech dalších potřebných předmětech a činnostech. Po skončení instruktáže nic nebrání vyčkat povolení k odletu a vzlétnout na patřičné ranveji. Letadlo roluje pomalou rychlostí na určenou vzletovou dráhu. Poté se nasměruje k odletu na ranveji. Motory zvýší výkon a letadlo nabírá velmi svižně vzletovou rychlost. Odlepení ze země pocítíte krátkým přetížením a letadlo už může pozvolna nabírat výšku ve vzduchovém prostoru.

Při vzletu, přistání i turbulencích nebo změnách výšky pomáhá žvýkačka na změny tlaku. Bezpečnostní pásy jsou povinné při vzletu, klesání, přistávání i turbulencích. Při poklidném letu mohou být rozepnuté. Během klidných částí letu se můžete pohybovat po palubě nebo si zajít na toaletu. Personál bude během letu roznášet občerstvení, zdarma nebo placené.

Přistáváme, vystupujeme a čekáme na zavazadla

Asi půlhodinku před příletem na cílové letiště začne letadlo pozvolna klesat z výškové letové hladiny. Bezpečnostní pásy už musí být opět zapnuté a cestující na místech. Samotné přistání pocítíte různě výrazným drcnutím podvozku o dráhu. Zejména dříve bylo běžné odměnit piloty za přistání potleskem. Tato činnost je dnes již hodně nemoderní a nedoporučuje se.

Po úplném zastavení letadla bude ještě chvíli trvat, než bude napojen tunel nebo mobilní schody, není tedy nutné ihned vstávat a tlačit se do uličky. O chvíli později můžete vystoupit z letadla a podle informačních cedulí najít pás  (angl. Baggage Claim), kde si vyzvednete odbavené zavazadlo. Zavazadla budou postupně kroužit na pásu, takže jen počkáte na to svoje. Pokud jste přiletěli do země mimo schengenský prostor, bude následovat opětovná kontrola cestovních dokladů.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří, velmi brzy se vás ujme delegát a poradí se všemi úkony po příletu přímo v příletové hale. Následně vás nasměruje ke sjednanému transferu (autobusy, minibusy), který vás dopraví do hotelu či jiné ubytovací kapacity. Během cesty delegáti zpravidla seznamují klienty se základními informacemi o zemi, pobytu a předávají organizační pokyny.

Přejeme krásnou dovolenou!