Kréta: perla řeckých ostrovů

Řecko jsem si od svojí první návštěvy v roce 2004 okamžitě zamiloval. Studijní týdenní pobyt na Krétě, která je právem turisticky nejoblíbenější řeckou destinací, jsem uvítal s radostí. Moje očekávání se zcela naplnilo.

Oslovila mě nejenom všudypřítomná kouzelná přímořská atmosféra ostrova, ale i skvělá pestrobarevná řecká kuchyně, pohostinnost a srdečnost Řeků, kterou mají na rozdávání. Vítejte na Krétě!

Jiří Blažej, květen 2018

Co byste měli vědět při cestě na Krétu?

Řecko je od roku 1981 v EU a od roku 2002 přijali Řekové euro, které nahradilo jejich drachmu. Do země můžete vycestovat na platný občanský průkaz a využívat svůj mobilní kredit i data bez omezení, za stejných podmínek jako v ČR. Jen si zjistěte u operátora, zda nemáte datový roaming do ciziny zablokovaný.

Nejsme na to zvyklí, ale v Řecku se všude, i v těch nejluxusnějších a nejdražších hotelech, vyhazuje použitý toaletní papír do koše. Zcela chápu, že je to pro mnohé z nás poněkud nezvyklé a zvláštní, ale snažme se to respektovat.

Příjemným překvapením je, že v mnoha obchodech, fast foodech a tavernách, už můžete zaplatit kartou. Tuto možnost si vždy, než se pustíte do jídla nebo nakupování, předem ověřte.

Ochrana před sluncem a hmyzem

Používání ochranných prostředků s vyšším UV faktorem na, i po, opalovaní, snad nemusím připomínat. Nezapomeňte si také přibalit ochranné prostředky proti komárům i mravencům. Vhodný je např. Raid do zásuvky, Repelent či sprej proti létajícímu a lezoucímu hmyzu.

Největší ostrov Řecka

Hornatá Kréta, je pátým největším ostrovem středozemního moře, ležící v nejjižnější části Evropy. Podlouhlý ostrov s obvodem 1000 km, měří od západu na východ 260 km a v nejužším místě je široký 15 km. Skalnatý ostrov s několika horskými masivy je pokrytý olivovníky a vínem. Zelenina se tu pěstuje do konce května ve sklenících, kterých je všude plno. V létě jsou mimo provoz, neboť teploty se v nich vyšplhají až nad 80°C.

Od května je patrný narůst teploty i turistického ruchu

Přestože se během května letní sezona teprve rozbíhá, je většina hotelových resortů už naplněna. Heráklion a na východ od hlavního města, je v letoviscích severního pobřeží Hersonissos, Stalida, Malia či Ágios Nikoláos, turistický ruch citelnější.

Teplo je až do října

V polovině května nás čekalo slunečno až polojasno. Průměrná teplota vzduchu se pohybovala kolem 25°C. Moře, bylo místy chladnější a teplota vody se pohybovala kolem 20-22°C. V letních měsících se průměrné teploty pohybují kolem 28°C. a moře kolem 26°C.

Poklidná turistická letoviska

Na jihu ostrova, leží méně frekventovaná letoviska Lerapetra, Koutsouras a Makrigialos. Obvykle jsou zde hotely a apartmány rodinného typu, vhodné pro všechny, kteří touží po odpočinku na klidných a tichých místech. Není výjimkou, že zde ranní rozbřesk ohlašuje kohoutí zakokrhání.

Historie ostrova sahá až do doby kamenné

Kréta s bohatou a dlouhou historií sahající až do doby 6000 let před Kristem. Ostrov poznamenaly války i přírodní katastrofy. Nejstarší a velmi vyspělou kulturou, bylo minojské období. Minoové stavěli velká města a obrovské paláce. Po zániku jejich národa osidlují ostrov řecké kmeny a několik desítek let před Kristem si Krétu podmaňují Římané.

Ve 12 století, po několika křížových výpravách, získali nadvládu na Krétě Benátky, v 16. století převzali moc Turci. Po dlouhých bojích Kréťané vítězí a stávají se v roce 1913 součástí svobodného Řecka.

Ve druhé světové válce v partizánském odboji, usmrtili nacisti mnoho řeckých civilistů. V roce 1967 byla v Řecku nastolena vojenská diktatura a po jejím skončení v roce 1974 vládne v Řecku svobodná demokracie.

Ostrov omývá průzračné, smaragdově modré moře

Kréta leží ve Středozemním moři. Ze severu je omýván Krétským mořem a na jihu mořem Lybijským. Cestovali jsme od Heráklionu na východ po severním pobřeží s přejezdem na jižní pobřeží. Všude bylo možné vidět nádherné, smaragdově modré moře. Na mnoha místech jsme se koupali a voda byla čistá a křišťálově průzračná. Nás to nepostihlo, ale musíte počítat i s vlnami a všudypřítomným pofukujícím větrem, což je při vysokých teplotách celkem příjemné.

Písečné a oblázkové pláže

Jen třetina hotelových rezortů se může pochlubit prostornými písečnými plážemi nebo s jemnými oblázky, kterých je na Krétě poskrovnu. U většiny hotelů nebo apartmánů je umožněno koupání v moři, ale na pláž s lehátky a slunečníky vás buď čeká kus cesty, nebo musíte použít pronajaté auto či využít autobus.

Rozmanitý výběr pestrobarevných jídel

Zdravé řecké kuchyni dominuje zelenina, bylinky a především olivový olej. Ten se používá nejen do salátu, ale i na pečení, grilování a smažení. Zatím co Evropan si olivovým olejem salát pokape, Řek si ho bohatě poleje. V Řecku můžete ochutnat všechny druhy masa včetně mletého, ryb i mořských plodů.

Popsat řecká jídla a jejich rozmanitou chuť, by vydalo na tlustou kuchařku. V hotelech s all inclusive vždy několik řeckých pokrmů ochutnáte. V nabídce jsou obvykle tzatziki a různé druhy salátů.

Vychutnejte si každé sousto, jídlo je obřad!

Řekové nespěchají, jsou skuteční milovníci dobrého jídla i vína. U přeplněných stolů sedí v kruhu rodinném, či s přáteli i několik hodin a přitom se ještě dokážou bavit o jídle. Jde vlastně o takový obřad na sklonku dne. Dopoledne nejedí, po skromnějším obědě následuje, díky velkým vedrům, několika hodinová siesta a později odpoledne se probouzejí k životu.

Recept na dlouhověkost: klid, mír, žádný stres a olivový olej

Průměrný věk Kréťanů je 87 let, takže zcela běžně můžete vidět parte, na kterém je uveden věk 90 a více. Klid, mír, pohoda a žádný stres, hodně slunce, zdravé chutné pokrmy a olivový olej, to je tajemství receptu na řeckou dlouhověkost. Na Krétě jsme si velmi oblíbili tzatziki, které byly připraveny jinak, než je v Řecku zvykem, tzn. méně česneku i okurky.

Recept na „zdravé“ tzatziki

Polovinu částečně oloupané okurky nastrouháte na hrubo, přidáte jednu zakysanou 8% smetanu a 2x250 g řecký jogurt 0 % tuku nebo bílý Skyr 0 % tuku. Osolíte a dochutíte malým nebo polovičním stroužkem rozmačkaného česneku. Pro zvýraznění chuti můžete přidat i čerstvě nasekaný kopr.
Tzatziki jsou ideální přílohou k pečenému i grilovanému masu a hodí se i k pečivu.

Agios Nikolaos

Letovisko Agios Nikolaos se nachází 60 km na východ od hlavního města Heráklionu. V blízkosti centra se u pobřežní promenády rozprostírá překrásný Mirabelský záliv s malými plážemi a nádherně zbarveným, tyrkysově modrým mořem. Agios Nikolaos se stalo oblíbeným centrem turistického ruchu, kde žije přes 10 000 obyvatel. Díky turistické sezóně vzroste počet lidí ve městě až na trojnásobek.

Nejkrásnější městská část leží na břehu nevelkého jezera Limni Voulismeni, které je kanálem propojeno s mořským přístavem a váže se k němu mnoho příběhů a legend. Mimo obchůdků, kaváren i taveren jsou ve městě muzea a spousta památek, včetně kostelů. Večerní město je ideálním místem pro všechny, kteří se rádi baví a vítají čilý turistický ruch.

Město Sitia

V poklidném malebném přímořském městě Sitia, žije necelých 9 000 obyvatel. Leží na východě severního pobřeží v řídce obydlené části ostrova. Centrum města s mnoha obchůdky a tavernami se nachází v blízkosti přilehlé pobřežní promenády s palmami, kde si můžete posedět při kávě a kochat se výhledem na stejnojmenný záliv Sitia.

U nedalekého mola kotví rybářské čluny a jachty. Vzdálenější přístavní molo je určeno nákladním lodím a trajektům. Pokud jde o památky, můžete zde navštívit benátskou pevnost Kazarma, či archeologické nebo národopisné muzeum.

Půvabné letovisko Magrikialos

Menší ospalé letovisko Makrigialos, ve kterém vládne klid a mír, se nachází na jihu východního pobřeží, v méně zalidněné části Kréty. Ubytovací kapacity v nabídce, leží přímo u průzračně modrého Libyjského moře nebo v jeho blízkosti. Městečko je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí trávit klidnou a odpočinkovou dovolenou u moře.

Úžasná pláž Vai Beach

Proslulá krétská palmová pláž Pláž Vai Beach (řecky bai – palma) se nachází na nejvychodnějším cípu pobřeží Kréty, ve vzdálenosti 23 km od městečka Sitia a 150 km od Heráklionu. Rozlehlou překrásnou písečnou pláž, lemuje jeden z mála posledních a nejstarších palmových lesů na Krétě.

Koupání bylo velkým zážitkem

Po jemném bílém písku na pláži, vstoupíte do modrozeleného, křišťálově průzračného moře a máte pocit, že jste se ocitli někde v exotickém ráji u karibského moře.

Možná znáte z TV?

Na nádherné pláži Vai Beach se točila reklama na tyčinku Bounty a karibský rum. Během letní sezóny bývá pláž sice přeplněná, ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

Neznámá Kréta – výlet do vnitrozemí

Družstvo Peza Union Crete

Z hlavního města Herakleionu, jsme se vydali směrem na jih do vnitrozemí. Navštívili jsme družstvo Peza Union Crete, kde se ve velkém pěstuje a zpracovává víno a olivy. Proslulý krétský olivový olej je tradičně vyráběn mechanickými postupy za studena a vyrábí z něho i kvalitní přírodní kosmetika. Na 1 litr panenského oleje lisovaného za studena je potřeba cca 6-8 kg oliv.

Ochutnáte a výhodně nakoupíte

Červená a bílá krétská vína, jsou určena pro místní trh i na vývoz. V malém obchůdku proběhla jejich ochutnávka. Za přijatelnou cenu, si zde můžete všechny vyráběné a nabízené produkty zakoupit. Doporučuji olivový olej a úžasný olivový krém s jogurtem.

Klášter Monastery Agárathos

Další zastávkou na cestě do vnitrozemí, byla návštěva skvostného a bohatě zdobeného pravoslavného kláštera Monastery Agárathos, který patří k nejvýznamnějším na ostrově. Žije zde kolem čtyřiceti mnichů, kteří pěstují víno a olivy. V malém obchůdku najdete celý jejich sortiment, včetně oblíbené řecké pálenky Rakije, která se pálí ze zkvašeného vína.

Ortodoxní křesťané

Více jak 90 % Řeků je pravoslavného vyznání. Pravoslavná církev v Řecku je velmi bohatá a Krétu nevyjímaje. Je vlastníkem obrovského majetku a mnoha rozsáhlých pozemků.

Hrnčířská výroba v oblasti Thrapsano

Kréta je známá svojí hrnčířskou tradicí, které je stará více jak 5 000 let. Výlet jsme zakončili návštěvou hrnčířské dílny, kde nás vřele přivítal milý a usměvavý majitel. Po ukázce jeho obdivuhodné zručnosti na hrnčířském kruhu při výrobě řecké amfory, jsme navštívili obchod, který byl naplněný hliněnými výrobky všemožných tvarů i barev, za velmi příznivou cenu.

Ručně vyrobená keramika, co kus, to originál!

Přilehlý pozemek se zahradou, byl naplněný velkými amforami, vázami i květináči, co kus, to originál, takže bylo z čeho vybírat. Domů jsme si přivezli, přes půl metru vysokou amforu, za skvělou cenu 15 eur.

Turistické lety

Na Krétu jsme letěli s leteckou společností Smart Wings z letiště Václava Havla. Při cestě tam i zpět mělo letadlo hodinové zpoždění. Bohužel, moderní Boeing 737-800 neposkytuje větším osobám mnoho pohodlí. Sedadla jsou úzká s malým prostorem pro nohy. 2,5 hodinový let se přečkat dal. Na palubě nízkonákladových letů se nepodává "zdarma" žádné občerstvení.

Kupte si svačinu na cestu

Pokud Vás čeká delší cesta a nechcete hladovět nebo zaplatit za bagetu 300 Kč, můžete si sebou nabalit svačinu nebo předem koupit bagetu. Pozor, žádné nápoje či tekutiny, ty si můžete zakoupit po odbavení až v odletové hale z automatů nebo ve free shopu.

Ostrov oliv, vína a zeleniny

Hlavním příjmem Kréťanů není turistický ruch, ani průmyslová výroba, ale zemědělské produkty. Ve velkém se tu pěstuje zelenina, olivy a víno. Vynikající krétský olivový olej a kosmetika, patří k těm nejlepším vývozním artiklům.

Kréťané ctí tradice a lpí na rodině

Řekové a především Kréťané jsou nesmírně hrdí na svoji vlast a bohatou historii, která sahá až do doby několika tisíc let před Kristem. Zakládají si na rodových jménech, velmi lpí na svojí rodině a váží si starých lidí, o které svědomitě pečují. V opačném případě, by byla jejich rodina vystavena veliké hanbě, což považují za nepřípustné.

Proč neuvidíte na ostrově bezdomovce?

Pokud se někdo z rodiny ocitne v nouzi, všichni se mu snaží pomoci. V rodině nikdo nerozlišuje příbuzenské vztahy z druhého nebo třetího kolena, všichni jsou bratranci nebo sestřenice. Na svatby se zve celá rodina, což v jejich případě znamená účast 300 – 500 svatebčanů.

Moje tlustá řecká svatba

Chcete-li se o Řecích dozvědět více, doporučím vám zhlédnutí filmu "Moje tlustá řecká svatba". Byť jde o komedii, film zcela trefně a do detailů vystihuje řeckou povahu, hrdost i rodinnou atmosféru. K tomu zjištění jsem dospěl teprve po návštěvě Kréty, kde mě zaujalo poutavé vyprávění příběhů řeckých Čechů, kteří zde žijí více jak 17 let.

Krétu si zamilujete

Každý řecký ostrov vás něčím osloví, každý je jiný a svým způsobem jedinečný, Kréta není výjimkou. Hornatý a olivami oplývající ostrov, se může pochlubit nejenom dlouhou a bohatou historii i velkým množstvím památek, ale jeho břehy omývá překrásné a průzračné, azurově modré moře.

Skvělé jídlo a přívětiví obyvatelé

Kréťané jsou milí, usměvaví a přívětiví lidé. Jejich lahodné pokrmy a kuchařské umění, zcela ohromilo moje chuťové buňky. Krétu během jednoho pobytu nepoznáte celou, ale ostrov, se vším co k němu patří, rozhodně stojí za návštěvu.

Raději telefonujete?

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–19 h