Lyžování Cortina d'Ampezzo, Itálie

Roztroušená, ale překrásná lyžařská oblast Benátska Cortina d'Ampezzo uspokojí všechny druhy lyžařů. V roce 1956 hostila Zimní olympijské hry. Největší předností oblasti jsou úchvatné scenérie několika třítisícových vrcholů, ale docela liduprázdné sjezdovky. Při přemísťování mezi areály lze využít skibusy. Také Cortina d'Ampezzo je sdružena pod skipas 12 velkých italských středisek Dolomiti Superski.

Cortina d'Ampezzo

Pokud chcete v Itálii mluvit o legendě, tak jako první přichází v úvahu Cortina d’Ampezzo. Rozmanité lyžařské terény všech sklonů a obtížností jsou zasazené do neopakovatelné alpské krajiny italských Dolomit. Cortina byla dějištěm ZOH v roce 1956 a nebýt války mohla být už v roce 1944.

Olympijská legenda Benátska

Velkou výhodou Cortiny d’Ampezzo je unikátní rozmanitost terénů. Vybírat můžete z hrůzu nahánějících pověstných černých stěn, ale na druhé straně i snadných modrých sjezdovek na východním svahu nad Cortinou. 130 kilometrů tratí uspokojí každého.

Pro prknaře Cortina nabízí špičkový snowpark Son dei Prade v oblasti Tofane. Dalších možností vyžití je v italské legendě mnoho: plavecký bazén, zimní stadion, bobová i sáňkařská dráha, sněžné skútry apod. Z Cortiny je to navíc velmi blízko na slavnou Sella Rondu.

Běžeckých stop je v regionu až 140 kilometrů, takže ani běžky nepřijdou zkrátka. Přímo okolo střediska Cortina d'Ampezzo naleznete dohromady 70 kilometrů běžeckých stezek pro skating, velká část je vhodná i pro začátečníky. Nejdelší okruh vede z Cortiny přes Toblach (Dobbiaco) a zpět.

Cesta do střediska

Dopravní trasu do Cortiny zvolí většina lyžařů z Čech přes Německo a Innsbruck. Vyznavači prašanu z Moravy a Slezska se mohou vydat také přes Vídeň, Graz, Villach. Na konci bude v obou případech úsek po klasické silnici. Cesta z Čech i Moravy zabere něco málo přes sedm hodin.

Výhody
  • legenda světového lyžování
  • fantastické terény na všechny světové strany
  • Cortina obvykle není v obležení lyžařů
Nevýhody
  • Cortina už nepatří mezi nejmodernější střediska Itálie
  • vyšší ceny jako daň za prestiž legendy
  • propojení jednotlivých částí jen skibusy
Užitečné informace pro sezónu 2024

Sjezdovky

79 km41 km10 km
Celková délka: 130 km
Celk. převýšení: 1 716 m
Zasněžováno: 95 %
Noční lyžování: Ne
Free ride: Ano
Snowpark: Ano
Vhodné pro rodiny: Ano
Dětský park: Ano
Sáňkařská dráha: Ano

Lanovky

7
31
6
Nejvyšší bod lanovky: 2 940 m n. m.
Nejnižší bod lanovky: 1 224 m n. m.
Celková kapacita: 58 900 osob / h

Běžecké tratě

Klasická stopa: 71 km
Bruslařská stopa: 56 km
Celková délka: 127 km

Lyžování Benátsko

Benátsko těží zejména z přímořské turistiky, má ale také mnoho horských vrcholů nad 3 000 m n. m. Výhody středisek v Benátsku jsou rychlé napojení na dálnice a sněhové přívaly od Jadranu. V severní části regionu leží nejstarší středisko oblasti Dolomiti Superski, Cortina D'Ampezzo. Další oblíbená střediska jsou Arabba / Marmolada, Civetta a Mareson-Pecol.

Nejoblíbenější lyžařská střediska

Lyžování Itálie

Nejlepší lyžařské terény v Evropě? Italské alpské hřebeny od francouzských hranic přes centrální Dolomity až po hranice slovinské. Nejvíce populární jsou regiony a oblasti Trentino - Alto Adige, Paganella, Kronplatz, Dolomiti Superski a Sella Ronda. Poslední italské ledovce jsou Marmolada, Passo Stelvio, Presena a Val Senales

Nejoblíbenější lyžařské regiony