Nenechte si ujít na Krétě

Kréta jako místo zrození Dia, vládce olympských bohů? Minimálně podle starořeckých mýtů ano. Kam se na Krétě podívat, co nevynechat? 

Pláž Elafonisi, Kréta

Pláž Elafonisi, Kréta

Pláž Elafonisi

Evropské Tichomoří, tak se občas přezdívá kouzelné pláži Elafonisi na jihozápadní Krétě. Atraktivní je mělká voda, přes pláž se dá brodit na nedaleký ostrov Elafonisi. Pláž potom vypadá jako zářivý most. Písek je částečně i růžový, většinou pak bílozlatý. Poblíž pláže se nachází klášter Moni Hrissoskalitissas.

Soutěska Samaria

Samaria byla původně malá horská vesnička, dnes je po ní pojmenován jeden z nejkrásnějších kaňonů na Krétě a celý Národní park Samaria. Nachází se na západě ostrova v kraji Chania. Jde o nejznámější přírodní atrakci celé Kréty, takže počítat musíte s vysokým počtem turistů.

Heraklion

Kulturním a dopravním centrem největšího ostrova Řecka je Heraklion. Už ve starověku bylo město přístavem královského města Knóssos. Jméno dostalo podle mystického hrdiny Herakla. Architektura památek je z velké části benátská a velkým lákadlem je muzeum. Heraklion je branou ostrova díky mezinárodnímu letišti.

Palác Knóssos

Knóssos je největší archeologická lokalita doby bronzové na ostrově. S velkou pravděpodobností se jednalo o správní a politické centrum Mínojské civilizace a její kultury. V dnešní době je Knóssos nejzajímavější kulturní atrakce Kréty a v její prospěch hraje poloha na okraji hlavního města Heraklionu.

Pláž Matala

Pláž Matala je pozoruhodným místem na jižním pobřeží ostrova přímo u stejnojmenné vesnice. Zátoka s tmavým pískem je z obou stran obehnána skalními masívy. V jednom z nich je mnoho umělých jeskyní a skála připomíná ementál. Dříve letovisko Hippies, dnes turistická atrakce. Čekají vás bary, obchůdky, úzké ulice a bezva pláž.

Chania

Chania je malebné romantické město nazývané Benátkami východu (Středomoří) a Kráskou západu (ostrova). Město leží na severním pobřeží ostrova v jihovýchodním výběžku stejnojmenného zálivu Chania, který omývá Krétské moře. Staré město se rozprostírá hned vedle přístavu a je částečně obklopeno benátským opevněním z 16. století.

Rethymno

Rethymno je zajímavý cíl na severním pobřeží, ještě v západní polovině Kréty pod svahy pohoří Ida. Město může jako jediné konkurovat nejkrásnější Chanii. Také zde se architektura opírá o dlouhá léta benátské a turecké nadvlády. Městské jádro nabízí křivolaké uličky, dřevěné arkýře, benátskou pevnost Fortezzu a další cenná lákadla.

Pláž Balos

V laguně na severozápadě ostrova vás přivítá průzračně modré moře, jemný bílý písek pláže Balos a pestré mušle na každém kroku. Pláž je izolovaná a cesta k ní trvá poměrně dlouho. Proto je tak zachovalá. V laguně si budete připadat jako v Tichomoří. Na pláž se dostanete po kamenité silnici z vesničky Kaliviani.

Raději telefonujete?

Lucie Němcová
Lucie Němcová
S výběrem nebo nákupem
zájezdu vám pomohu
565 656 610
dnes 8–19 h