Španělsko

Španělsko zaujímá většinu Pyrenejského poloostrova a jeho součástí jsou i Kanárské ostrovyBaleáry se známými ostrovy, jako jsou Mallorca, Menorca, IbizaFormentera. Kanárské ostrovy jsou celoročně vyhledávanou destinací, poznejte Gran Canarii, Tenerife nebo Fuerteventuru. Největším turistickým lákadlem jsou jednoznačně španělské pláže a bezpočet architektonických a kulturních zážitků, které tato země po celý rok nabízí. Nejatraktivnější pevninské riviéry jsou Costa BravaAndalusie. Španělsko je i zemí eurovíkendů, turisty lákají hlavně MadridBarcelona

Základní informace o Španělsku

Hlavní městoMadrid
Jazykšpanělština
Časové pásmostejné jako v ČR
Měnaeuro
Rozloha505 370 km²
Počet obyvatel48 146 134 

Španělsko v kostce

Španělsko je království v jihozápadní Evropě. Vnitrozemí Španělska dominují náhorní plošina Meseta a pohoří Pyreneje, Sierra Nevada a Kantaberské pohoří. Nejatraktivnější pevninské riviéry jsou Costa BravaAndalusie. Baleáry ve Středozemním moři jsou velmi vyhledávané a tvoří je ostrovy Mallorca, Menorca, IbizaFormentera. Kanárské ostrovy jsou dokonce celoročně oblíbenou destinací, poznejte Gran Canarii, Tenerife, Lanzarote nebo Fuerteventuru.

Západní Středomoří zaručuje návštěvníkům stabilní slunečné počasí po celé léto, v jihošpanělské Andalusii dokonce od května do října. Moře je v letních měsících příjemně vyhřáté až na 26°C. Španělsko je skvěle dostupné letecky, na pevninu se můžete vydat také autem nebo autobusem. Úroveň služeb pro turisty je na vysoké úrovni a většina hotelů je skutečně kvalitních. Doporučujeme podniknout co nejvíce výletů, zejména po ostrovech. Španělsko je také rájem poznávacích zájezdůeurovíkendůNejoblíbenějšími formami stravování jsou polopenzeall inclusive

Kultura

Temperamentní země na jihozápadě Evropy má bohatou historii s mnoha kulturními odkazy. Největší rozmach zaznamenala během středověkých zámořských objevů. Tradiční království bylo po dlouhá staletí centrem kultury i vzdělanosti. Hlavním městem je v centrální části země ležící Madrid. Pro turisty hledající moře a slunce jsou ovšem důležitější města Barcelona, Valencie a Malaga. Nejatraktivnější je Barcelona díky originálním stavbám architekta Gaudího a jeho současníků.

Španělská kuchyně

Španělská kuchyně částečně vychází ze stravování Arabů a Židů, kteří zde pobývali ve středověku. Je také ovlivněna zámořskými objevy a kdysi poprvé dovezenými surovinami z dalekých kolonií. Hojně se používá olivový olej a tradiční zelenina jižanské kuchyně - česnek, cibule, rajčata, papriky. Vlivu Arabů lze přičíst používání koření šafránu a římského kmínu, rozšíření medem slazených sladkostí či přidávání ovoce a mandlí do jídel. Nejznámější jídla jsou paella, tortilla espaňola, gazpacho a pescado / mariscos (plody moře).

Atmosféra

Španělé jsou horkokrevní a temperamentní. Mají rádi tanec, zpěv i sport. Proslulé flamenco je hudebně-taneční kultura, jejíž kolébkou i současným centrem je právě jihošpanělská Andalusie. Španělsko žije fotbalem a zejména slavné El Clásico, nejprestižnější fotbalové utkání ve Španělsku mezi Realem Madrid a Barcelonou, je největší sportovní akcí vůbec.

Podnebí, počasí a teplota moře

Španělsko je jeden z nejlepších cílů pro dovolenou co do počasí. Jihošpanělská Andalusie dokonce nabízí ideální podmínky hned od začátku června někdy až do začátku října. I pro další oblíbené destinace jako Costa Bravu nebo Baleárské ostrovy (Mallorcu, Menorcu a Ibizu) je typické stabilní slunečné počasí v hlavní letní sezóně. Teploty stoupají nad 30°C po oba letní měsíce. Při cestách do vyprahlého španělského vnitrozemí občas pozor na čtyřicítky během léta. Ojediněle horké počasí zchladí bouřka. V červnu postupně stoupá teplota vody nad 22°C. Nejteplejší voda je v srpnu, kdy se pohybuje kolem 26°C. Zhoršení počasí umí doprovodit mírné vlny z otevřeného Středozemního moře.

Nejzajímavější místa

Na španělské pevnině si můžete vybrat prakticky jakékoliv místo na pobřeží. Nejvíce oblíbená je Costa Brava se svými letovisky Lloret de Mar, Tossa de Mar, Malgrat de Mar, Blanes a dalšími. Na jih Španělska se potom už spíše létá do Andalusie. Jednotlivá pobřeží se jmenují Costa de la Luz, Costa del Sol, Costa TropicalCosta de Almería. Nejoblíbenější letoviska jsou Benalmádena, Torremolinos, MarbellaRoquetas de Mar.

Baleáry ve Středozemním moři jsou velmi vyhledávané a tvoří je malebné ostrovy Mallorca, Menorca, IbizaFormentera. Kanárské ostrovy můžete poznávat díky příznivému podnebí celý rok, navštivte Gran Canarii, Tenerife, Lanzarote nebo Fuerteventuru.

Tipy na výlety

V případě španělských ostrovů je nejlepší půjčit si auto, skútr, čtyřkolku nebo cokoliv jiného a prohlédnout si daný ostrov kolem dokola. Na Menorce jsou nádherné pláže, často označované za nejhezčí ve Španělsku. Nenechte si ujít pláže Cala Macarella a Macarelleta, Cala Mitjana, Mitjaneta, Punta Prima a další. Mallorca nabízí mnoho krásných míst. Navštivte pláže Cala Comptesa, rušný Magaluf, Cala des Moro a Cala s’Almunia, Cala Llombards, Platja d’es Carbó a Platja Es Trenc. Specialitami Ibizy jsou pláže Cala Salada, Cala Tarida, Cala Comte (Conta) a Cala Bassa.

Na pevnině si můžete prohlédnout nespočet historických měst s mnoha památkami, hrady, pevnostmi a rozptýlit se tradiční zábavou. Nejoblíbenější cíle výletů jsou Barcelona, Málaga, Valencie. Přírodním dědictvím je Národní park Sierra Nevada v Andalusii.

Poslední recenze Španělsko


Michaela listopad 2023
BLUESEA Puerto Resort ****, Španělsko, Tenerife, Puerto de la Cruz
Popis hotelu neodpovídá skutečnosti!. Hotel zdaleka nedosahuje úrovně 4*, max. 3* - když budu velkorysá. Možná je to tím, že xxx má v nabídce ty nejhorší pokoje? Těžko ... celá recenze

JIŘINKA říjen 2023
Valle Taurito Hotel LIVVO (ex THe Valle Taurito) ****, Španělsko, Gran Canaria, Playa Taurito
FANTASTICO. VELMI,VELMI NADŠENI A VELMI ,VELMI SPOKOJENÍ... celá recenze

Jarmila říjen 2023
BelleVue Club Hotel BlueBay ***, Španělsko, Mallorca, Alcúdia
Doniesli sme si domov ploštice!. Nikdy viac a nikomu neodporúčam!! ... celá recenze