Jak zvládnout cestování s dětmi na dlouhé vzdálenosti?

Cestování s dětmi může být někdy náročné. Děti vyžadují neustálou pozornost a zábavu. Mějte proto vždy v zásobě různé varianty programu a užijte si cestu vy i vaše děti. Poradíme vám několik tipů a her.

Cestujeme autem: bezpečnost na prvním místě

Auto je nejčastějším druhem dopravy na dovolenou pro rodiny s dětmi. Podívejme se na možnosti, kterými si cestu zpříjemníte. Ideální volbou je cestovat přes noc, kdy děti větší část cesty prospí i dopravní situace bude v noci příznivější. Hlavní výhodou cestování autem je možnost si kdykoliv zastavit, občerstvit se a protáhnout. Zjistěte, zda jsou v nejbližším okolí podél vaší cesty vhodné zajímavosti, které byste chtěli navštívit, a cestu tak rozdělit na více časových úseků.

Mějte vždy připravený program! Zahrajte si s dětmi slovní fotbal, počítejte auta různých barev, vyberte písmeno a hledejte v okolí předměty, které na toto písmeno začínají. Slovních her je celá řada a cesta autem se může stát zábavnější, než byste čekali. Pokud všechny záložní programy selhaly, pusťte dětem jejich oblíbený film nebo seriál a cesta jim bude ubíhat mnohem lépe. Vždy myslete na bezpečnost her a programu během jízdy.

V autobuse naplánujte dobrodužnou výpravu

Autobus je v mnoha ohledech podobný autu. Budete mít plánované zastávky a navíc bude řídit někdo jiný a vy se můžete dítěti věnovat. Můžete si s ním povídat o čemkoliv. I když je cesta autobusem někdy zdlouhavá, berte to jako možnost strávit s dítětem čas.

I v autobuse pamatujte na to, že se přes okno může dítě spálit. Nebo se může objevit nevolnost, takže se budou hodit tlumící léky. Dítě i v tomto případě zabavíte filmem nebo hrou na telefonu. Můžete cestu pojmout ve stylu “cesta za dobrodružstvím” a například si koupit (vytisknout) mapu, nakreslit trasu, odškrtávat zastávky a doplňovat, co jste cestou viděli nebo kolem čeho jste jeli. Třebaže to většinou bude dálnice a běžné body okolo.

Na palubě letadla pozor na chladno, využijte filmy a hry

Cestování letadlem je o dost náročnější, zvlášť když letíte s opravdu malými dětmi. Důležité je se připravit na bolení uší při vzletu a přistávání. Dejte dětem bonbóny nebo žvýkačky, pokud jsou na to dost staré. Menším dětem se snažte vysvětlit, aby polykali. A těm nejmenším by mohl pomoct dudlík. Děti jsou citlivější a bude je to bolet víc, tak mějte trpělivost. Za oknem letadla se může dítě v denní době spálit, takže i tentokrát využijte opalovací krém. Cestu letadlem nejde přerušit, to je hlavní riziko.

Šance, že děti usnou v letadle, hlavně na krátké vzdálenosti, není moc velká. Zvlášť pokud letíte přes den. Pamatujte, že v letadle nejste jen vy, a nenechte vaše dítě kopat do sedačky před sebou a podobně. Buďte ohleduplní k ostatním.

I v letadle asi nejvíc využijete filmy nebo stažené hry a zabavíte tím dítě na 2-3 hodiny dlouhý let opravdu snadno. Můžete jim vzít omalovánky a využít stoleček. Po vzletu se můžete i s menšími dětmi procházet uličkou. Pohyb je důležitá prevence proti krevním sraženinám. V letadle je suchý vzduch, tak dítěti dávejte často pít, aby se nepřidala ještě bolest hlavy. V letadle si můžete nechat ohřát vlastní stravu pro malého cestovatele. Vlastně i jídlem dítě na chvilku zabavíte.

Mějte pro dítě i něco na převlečení, kdyby se stala nehoda nebo se muselo čekat delší dobu v letadle. Určitě mu vemte svetr nebo mikinu navíc. Případně můžete vzít deku. V letadle může být opravdu chladno kvůli klimatizaci.

Víc srandy v autě, autobuse i letadle

Je možné cestu využít i vzdělávacím způsobem pomocí několika her. Například slovní fotbal vás procvičí ve slovní zásobě. Počítání autíček je také možné, ale to asi zabaví opravdu jen ty nejmenší. Nechte je číst jména měst, kterými projíždíte, ať se přiučí trochu zeměpisu. Můžete také rozvíjet kreativní myšlení dětí tím, že na každé odbočce můžou vymýšlet, co by se stalo, kdybyste odbočili jinam.

V letadle můžete rozvíjet příběh, co by se stalo, kdyby vaše letadlo doletělo jinam, a co byste tam dělali. Nebo naopak můžete vymýšlet příběh lidí, které potkáte cestou na různých zastávkách, popřípadě na letišti. Asi nebude úplně ideální rozebírat příběh pána, který sedí přímo za vámi. Prostě taková hra na tajného agenta. A asi oblíbená hra rodičů bude bobřík mlčení, když jim slíbíte nějakou odměnu, tak možná klidu docílíte.

Připravte si program na cestu a snažte se cestovat na noc, aby dítě eventuálně největší část prospalo. Cestování s dětmi je sice náročné, společné zážitky za to ale stojí, protože nikdy už prckové nebudou tak malí, jako jsou teď.